ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


על תזונה והשפעתה על התחלואה בסרטן, וכדרך למניעתו - חלק א'

ע"פ נתוני ארגון הבריאות העולמי, מליארד מבוגרים ברחבי העולם סובלים מעודף משקל ומתוכם לפחות 300 מליון נמצאים בעודף משקל מסוכן. על פי ההערכה, אחד מכל 10 ילדים בגיל ביה"ס, נמצא בעודף משקל, מתוכם בין 30-45 מליון ילדים מוגדרים כ-obese, כלומר סובלים מהשמנה של ממש.
ההערכה היא כי בשנת 2015 בערך 2.3 מליארד מבוגרים, יהיו בעלי משקל עודף, ולמעלה מ 700 מליון מתוכם יהיו שמנים. במזרח התיכון, אחד מכל 4 מבוגרים הינו שמן.

גורמי תזונה, חוסר פעילות גופנית, משקל יתר והשמנת יתר מוערכים כאחראים לכ – 30% ממקרי הסרטן בעולם המערבי, כך שתזונה ופעילות גופנית מדורגים שניים לאחר עישון כגורמים מובילים המאפשרים את מניעת מחלות הסרטן.


"מאזן האנרגיה" מוגדר על יד ארגון הסרטן הבינלאומי (ה-UICC) כאיזון שבין צריכת הקלוריות (intake) באמצעות מזון ושתייה, לבין הוצאת האנרגיה באמצעות פעילות גופנית
(Energy out put). חוסר איזון בין צריכת קלוריות, לבין ניצול הקלוריות, מוביל להשמנה הגורמת לתחלואה ולהגדלת הסיכון לחלות בסרטן.


שינוי התנהגותי דורש השקעה עצומה של מאמצים ומשאבים לאורך זמן.


הראיות המדעיות לגבי נזקי העישון התבססו בשנות השישים, אך נדרש פרק זמן ארוך כדי להחדיר את הידע המדעי למודעות הציבור הרחב, ומאמצים עצומים להביא לשינוי התנהגותי – ירידה מתמשכת בשיעור המעשנים, שהביאה כבר גם לירידה בשיעורי התמותה מסרטן הריאה (שכ-80% מהלוקים בו הם מעשנים).


העדויות המדעיות לגבי משקל יתר והשמנה, גורמי סיכון משמעותיים בשרשרת הסיבתיות למחלות סרטן רבות, זכו לביסוס מחקרי. יחד עם זאת, אין לחשיבותם מודעות מספקת בקרב הציבור הרחב.


על רקע זה, יזם ארגון הסרטן הבינלאומי, ה- UICC סקר בינלאומי שמתאר את תפיסות והבנות הציבור ביחס לגורמי סיכון לסרטן. שהרי כדי להפחית את הסיכון לחלות בסרטן, כל אדם צריך להבין ולהפנים מה מהווה גורם סיכון שיש להימנע ממנו, ומה אינו מהווה גורם סיכון משמעותי.


התוצאות מהסקר שנערך ברחבי העולם, בו השתתפה גם ישראל, ביוזמת האגודה למלחמה בסרטן, מראה שישנה עוד עבודה רבה לפנינו.
הדו"ח שפורסם ע"י ה- UICC ביום הסרטן הבינלאומי 2009 נועד לשפר את ההבנה כיצד, משקל עודף, תזונה לקויה וחוסר פעילות גופנית, חוברים יחד כדי להגביר את הסיכון לחלות בסרטן.  
 

מרבית המחקר בנושא, נערך בקרב מבוגרים, אך אין ספק שהרגלי תזונה והרגלי חיים, נרכשים ומתבססים בילדות.
מטרת יום הסרטן הבינלאומי השנה היא להתמקד בדפוסי התנהגות שעשויים להפחית את הסיכון לחלות בסרטן בקרב הילדים עם התבגרותם.


היפוקרטס כבר קבע ש- "אם נוכל לתת לכל אדם את הכמות הנכונה של תזונה ופעילות גופנית – לא מעט מדי, ולא יותר מידי, נמצא את הדרך הבטוחה ביותר לבריאות" (BC 377-460).


משקל עודף והשמנה הינן בבחינת מגיפת המאה ה-21 בעולם. הסיבות לה: תזונה לא מתאימה, ופעילות גופנית לא מספקת.


חוקרי הקרן הבינלאומית לחקר הסרטן (ה-WCRF) סיכמו במסמך מ 2007, כי שמירה על משקל תקין (לגיל, למין ולגובה) במהלך החיים, הינה הדרך החשובה ביותר להגנה מפני מחלות הסרטן.
בקרב ילדים ומבוגרים שאינם מעשנים, מאזן – האנרגיה – האפקט המצטבר של צריכת הקלוריות הנקבע ע"י הרגלי האכילה שלהם, הוצאת הקלוריות/אנרגיה, באמצעות פעילות גופנית – הינו הגורם הדומיננטי הקובע את הסיכון שלהם לחלות בסרטן.


מאזן זה בין צריכת אנרגיה / קלוריות "Energy in" והוצאת האנרגיה "Energy out", קובע עליה, ירידה, או יציבות במשקל הגוף.
ה- WCRF (2007) מעריך ש 30-40% ממקרי הסרטן, או בהקבלה 3 עד 4 מליון מקרי סרטן חדשים מדי שנה, ניתנים למניעה ע"י תזונה מתאימה, פעילות גופנית סדירה והימנעות מהשמנה.


לתוצאות הבריאותיות של שיפור המזון שאוכלים ורמות הפעילות הגופנית, ישנה השפעה מעבר למניעת הסרטן.
אנשים בעלי משקל תקין וכושר גופני, מסוגלים להתמודד טוב יותר והם בעלי סיכויים רבים יותר להחלמה אם וכאשר הגוף שלהם נאלץ להתמודד עם אתגרים כתוצאה מטיפול בסרטן.
הסיכון של כל אדם השומר על תזונה נכונה וכתוצאה מכך לרוב גם על משקל תקין, לחלות במחלות כלי דם ולב, סוכרת, בעיות מנטליות ועוד – יורד משמעותית. (WHO2004).


מדוע חלה התדרדרות במאזן האנרגיה של האוכלוסיה?


מדובר בשילוב של גורמים: הנוחות והקלות בהשגת מזון עתיר קלוריות אך דל באיכויותיו התזונתית, עליית שיעור העיסוקים שאינם מחייבים פעילות גופנית, פיתוח מכשירים החוסכים כח-אדם, בידור המתבסס על צפייה פסיבית במסך, כשכל אלה מביאים לכך שאנשים שורפים פחות אנרגיה במהלך יום רגיל שלהם.


על מנת להקנות הרגלי חיים נכונים, היעד הוא ילדים. אולם כדי להשפיע עליהם יש לפעול באמצעות המבוגרים – הורים, או קובעי מדיניות, האחראים על מקורות האוכל שמגדלים, מכינים ומגישים, על היקף הפעילות הגופנית הנדרשת בחיי היום יום (פסיבית או אקטיבית), כמו גם על המדיניות המשפיעה על אמצעי ההתניידות שלהם כל יום: בכוח השרירים (הליכה, רכיבה על אופניים), או בכוח הדלק (נסיעה במכונית).
ההורים גם מהווים מודל לחיקוי לילדים. לכן, כדי להשפיע על הילדים, יש להתמקד במשפחות ובמדיניות החברתית בה הם מתפקדים.


על פי התחזית המבוססת על המצב הקיים כיום - בשנת 2020, יאובחנו כ-15 מליון מקרים חדשים של סרטן מדי שנה, וכ- 12 מליון איש ימותו  מהמחלה.
חלון הזמן, מאפשר נקיטת פעולה דחופה ומיידית כדי להקטין מספרים אלה.
הפעילות צריכה להתרחש אצל הפרט, משקי-הבית, הקהילה, כמו גם ברמה הלאומית והבינלאומית.
היא מצריכה מעורבות ושת"פ מהקהילה, מהפוליטיקאים, מחנכים, מהתעשייה ומהמדיה.


בשלב ראשון יש לעצור את מגמת העלייה של שעורי ההשמנה ברחבי העולם, ובשלב השני לשנות את המגמה ולהשיג משקל תקין ובריא לאנשים ברחבי העולם.


עודף משקל כבר הוכח כקשור למחלות הסרטן של הוושט, הכליה, הרחם, לבלב, שד (בנשים לאחר הפסקת המחזור) ודרכי העיכול. השמנה באזור הבטן, קשורה גם לסרטן שלפוחית השתן.


ככל שעודף המשקל גבוה יותר, כך גדל הסיכון. כך למשל, על כל תוספת של 5 נק' ב- BMI (משקל בק"ג, המחולק בגובה האדם במטרים, בריבוע) – הסיכון לחלות בסרטן הכליה מוכפל. והסיכוי לפתח סרטן הרחם עולה פי 1.5.
כ 25% ממקרי סרטן הכליה, וכ 39% מסרטן הרחם, קשורים בהשמנה. כמו גם 11% ממקרי סרטן המעי הגס, ו 9% ממקרי סרטן השד.ה- WHO (2008) הגדיר משקל יתר והשמנה כ- "הצטברות יתר של שומן, היוצר סיכון לבריאות". שיעורי ההשמנה נקבעים ע"י ה- BMI.

  • אדם בעל BMI מ 30 ומעלה נחשב שמן (obese).
  • אדם בעל BMI 25-30 נחשב עודף משקל. 
  • אדם בעל BMI 18.5-25 נחשב לבעל משקל בריא.
  • אדם בעל BMI פחות מ 18.5 נחשב בתת משקל.

 

כיום משלבים גם את מדידת המותן, וסבורים שהוא מהווה גורם ניבוי חזק יותר לסיכון לחלות. המותן צריך להיות 102 ס"מ או פחות לגברים, ו-88 ס"מ או פחות לנשים.


לכן, ההמלצות הן: היו רזים  ככל הניתן בגבולות הנורמה הנדרשת לגיל, מין ולגובה.
ה- BMI הממוצע למדינה צריך להיות בין 21-23 ושיעור האוכלוסייה שהינה בעלת עודף משקל או מוגדרת כשמנה, צריך להיעצר ולהתחיל לרדת בתוך 10 שנים (WCRF 2007).


אנשים שנמצאים היום בעודף משקל, צריכים לקבל עידוד ותמיכה במאמציהם לאבד משקל, ובמקביל יש לקדם משקל תקין ובריא בקרב ילדים וצעירים.


מחלת הסרטן ניתנת למניעה. לאנשים שאינם מעשנים, הדרך החשובה ביותר להפחית את הסיכון לחלות בסרטן היא על ידי שמירה על משקל בריא, ביצוע פעילות גופנית סדירה ואכילת תזונה בריאה.


חשוב לפעול לקידום מדיניות שתביא לשינויים סביבתיים שיקלו על האנשים לבחור באופציות הבריאותיות – במקום מגוריהם, בעבודה, באזורי המשחקים. לשינויים כאלה, תפקיד חשוב בתמיכה בהיווצרות שינוי התנהגותי ובקידום שינוי התנהגותי ארוך טווח.

 

כמה קלוריות אנחנו צורכים?


אספקת הקלוריות עולה בהתמדה. הנגישות לקלוריות עלתה משמעותית מאמצע שנות ה-60 עד סוף שנות ה-90, ב-450 קלוריות לאדם ליום.


צריכת הקלוריות לאדם ליום, נעה מ-2,681 קלוריות במדינות המתפתחות, ו- 3,380 קלוריות במדינות מתועשות (WHO 2003).


תנודה זו בצריכת הקלוריות, שהביאה לעליה בעודף המשקל ובהשמנה, הובילה להשפעה חשובה על היארעות סרטן.
שיעורי ההשמנה ועודף משקל בילדים מעוררים דאגה רבה שכן כ- 50% ממי שהיה בעודף משקל כילד - יהיה בעודף משקל כבוגר, ו- 70% מאלה שהינם בעלי משקל יתר כמתבגרים, יישארו בעודף משקל כמבוגרים. לכן יש צורך דחוף וחיוני להתמקד במניעת השמנה בקבוצה פגיעה זו.


מה מזין את מגמת ההשמנה?


מנות גדולות יותר, צריכת אוכל מהיר עתיר קלוריות, שתייה ממותקת או ארוחות הנאכלות מחוץ לבית, כל אלה משפיעים על מגמת ההשמנה העולמית. ימי עבודה ארוכים יותר, משאירים פחות זמן להכין אוכל בבית. מאידך, גדלה הנגישות לאוכל עתיר קלוריות בסמוך למקום העבודה, ובמיוחד באזור בתי ספר.


אין סימוכין מדעיים מספקים לאוכל, או משקה ספציפי שעשויים למנוע או לרפא סרטן.
מאידך, הקשר החזק בין משקל יתר והשמנה ותחלואה בסרטן, נמצא במספר רב של מחקרים שנעשו במדינות שונות ובשיטות שונות.


אלכוהול - שתיית אלכוהול קשורה בסיכון מוגבר לסרטן השד וסרטן המעי הגס. שתיית אלכוהול המשולבת עם עישון, מגדילה את הסיכון לסרטן בפה, בוושט, הרבה מעבר לסיכון של כל אחד מגורמי הסיכון. צריכת אלכוהול גם "תורמת" לצבירת קלוריות עודפות המובילות להשמנה.


במחקר שפורסם לאחרונה נמצא, שהאמריקאי הממוצע צובר למעלה מ- 6,000 קלוריות לחודש משתית אלכוהול והורים ששותים משפיעים על שתית ילדיהם בהתבגרותם.
המחקר מעריך ש-3.6% ממקרי הסרטן בעולם קשורים לצריכת אלכוהול, ו-3.5% מכל מקרי המוות מסרטן נובעים משתיית אלכוהול.


להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites