ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


טיפים להקלה על צום יום כיפור
מה כדאי לאכול בסעודה מפסקת? איך לשבור את הצום? למי אסור לצום? ומה עושה מי שנוטל תרופות?
נעמה בן חמו – רכטמן מכצט, יצרנית ומשווקת "עוכלי"

טרם שבענו מההנאה הכרוכה בארוחות ראש השנה וכבר עלינו "לכפר על מעשינו" ולעבור לצום יום הכיפורים. כולם מעוניינים שהצום יעבור מהר ובשלום, אך לא כולם יודעים מה כדאי לאכול בסעודה מפסקת? איך לשבור את הצום? למי אסור לצום? ומה עושים אלו שנוטלים תרופות?

 

  • במהלך היום שלפני הצום, מומלץ לשתות לפחות 10 כוסות מים כדי להרוות את הגוף.
  • במהלך השעות שלפני הצום, רצוי לאכול -3-4 ארוחות קטנות.
  • ארוחה מפסקת נכונה היא הבסיס לצום קל. מומלץ לא לאכול כמויות גדולות בארוחה המפסקת, שכן ארוחות גדולות וכבדות מידי אינן מקלות על הצום, אלא יכולות לגרום לתחושה מוגברת של רעב וצמא במהלך הצום.
  • כדאי לכלול בארוחה המפסקת פחמימות מורכבות ומלאות כגון: אורז מלא, כוסמת, קינואה ובטטה- הן מתפרקות לאט לסוכרים ונותנות תחושת שובע ואנרגיה לזמן ממושך. כדאי לא להרבות בתבלינים ומלח במזונות שבארוחה המפסקת- אלה עשויים לגרום לצמא שעות רבות אחר כך.
  • מומלץ להפחית בשתיית משקאות המכילים קפאין כמו תה, קפה וקולה, מכיוון שהם משתנים ולכן מפחיתים את מאגר הנוזלים בגוף. אסור לשתות גם בירה ומשקאות אלכוהוליים אחרים שעלולים לגרום להתייבשות.
  • כדי שקשיי הצום יעברו בשלום חשוב לשבור את הצום בשלבים ולא בבת אחת. בשלב הראשון, שתו נוזלים ממותקים עם פחמימות קלות. לדוגמא: מיץ או קפה ופרוסת עוגה או עוגיות. בשלב השני, יש לאכול ארוחה קלה. הארוחה צריכה להיות מאוזנת תזונתית אך דלת שומן, כדי למנוע האטת עיכול והכבדה לקראת הלילה.
  • גם אם נקפיד על צום נכון, לאנשים חולים, צום עלול להוות סכנת חיים. לחולים עם מחלות כרוניות כגון: יתר לחץ דם, סוכרת, אי ספיקת כליות וכבד ומחלות הסרטן מומלץ לא לצום מאחר והצום עלול לגרום אצלם למצבים מסכני חיים. לחולים הנוטלים תרופות באופן קבוע עקב מחלות כרוניות ובמיוחד לאלו הנוטלים תרופות מֶשתנות, מומלץ לא להפסיק ליטול את הטיפול הקבוע אלא אם כן קיבלו לכך אישור מהרופא המטפל. לנוטלים משככי כאבים יש לשים לב כי חלק מהתכשירים דורשים נטילת הכדור על קיבה מלאה מתוך כוונה להפחית את הפגיעה ברירית הקיבה. לחולי סוכרת ההמלצה לא לצום איננה גורפת, קיימים סוגי סוכרת שונים והטיפולים דיי מגוונים, לכן מומלץ להתייעץ עם הרופא המטפל ולקבל הנחיות לקראת הצום. גלולות למניעת הריון ניתן לקחת בסעודה מפסקת ואחר כך שוב במוצאי יום הכיפורים.


 

להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites