ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


סדר בחדר - כתבה שישית בסדרה

סוגיית הסדר בחדר הפכה מזמן לחלק מהקלאסיקה המשפחתית. מעט מאוד משפחות מצאו דרך להתמודד עם הבעיה. מדוע? הורים רבים סבורים שהילדים עושים זאת כדי להכעיס, אחרים מייחסים את הבלגן שבחדר לפינוק או לעצלות, ויש החושבים שעידן השפע ללא גבולות הוא ההסבר.
ד"ר עדנה כצנלסון, פסיכולוגית קלינית

אימא: דני, תסדר את החדר.

דני: אחר כך.

אימא: ה'אחר כך' הזה לא מגיע אף פעם.

דני: לא רוצה לסדר.

אימא: אני אזרוק לפח את כל מה שלא יהיה מסודר במגירות.

דני: נראה אותך!


סוגיית הסדר בחדר הפכה מזמן לחלק מהקלאסיקה המשפחתית. מעט מאוד משפחות מצאו דרך להתמודד עם הבעיה. מדוע? הורים רבים סבורים שהילדים עושים זאת כדי להכעיס, אחרים מייחסים את הבלגן שבחדר לפינוק או לעצלות, ויש החושבים שעידן השפע ללא גבולות הוא ההסבר. אולם, כיוון שמדובר בתופעה שכיחה, יש לחפש הסברים נוספים.


אפשרות אחת היא שהילד רואה בחדר טריטוריה פרטית שלו, שחוקי ההורים לא בהכרח חלים עליה, ופה הוא בעל הבית היחיד. הסבר אחר הוא שילדים רואים בעיקר את הכאן ועכשיו, ומתקשים לראות מראש נזקים שייגרמו להם בעקבות אי הסדר (לא ימצאו חלקים מהפאזל, מישהו ידרוך על הצבעים בחדר, הם יאבדו את הוראות המשחק וכדומה). בחוויה של הילד אי הסדר מתקשר לספונטאניות, לשליטה עצמית, ליצירתיות, והסדר – למשהו נוקשה ומלאכותי. לעתים מתקשר סידור החדר להליכה לישון, לפרידה מן ההורים ולחושך ממנו יראים הילדים.


כאשר סידור החדר הופך לשדה קרב צריכים "לעשות חושבים": לבדוק אם אין לילד יותר מדי צעצועים ומשחקים שקשה להשתלט עליהם. ייתכן שאפשר לאפסן חלק ולהוריד מדי פעם צעצועים או משחקים אחרים. אפשר לנסות לסדר את החדר יחד עם הילד באופן שסידור החדר לא יהפוך לעונש. אפשר לבקש מן הילד עזרה במטלות אחרות בבית, המעוררות בו פחות התנגדות, ולסדר לו את החדר. כשחבר עומד ללכת, אפשר לבקש שיעזור למארח לסדר את החדר לפני שהוא חוזר לביתו. סידור בשניים מעיק פחות. וכמובן, אפשר להראות לילד שאינו מוצא דברים שנחוצים לו, שהוא מפסיד מהבלגן, ולא להתגייס לחפש עבורו חפצים.


לגבי ילדים בגיל בית ספר, אפשר לא לכבס דברים שלא נזרקים לסל כדי שייווכחו שחסרים להם בגדים שהם רוצים ללבוש כי לא הניחו בכביסה בזמן. אחת לתקופה כדאי לעבור עם הילד על הדברים בחדר, לזרוק בגדים וחפצים מיותרים, כדי להקל על ההתארגנות. סידור החדר אינו סתם עניין טכני. משמעו לעשות גם סדר בעולם הפנימי, להיזכר שוב בחוויות הקשורות לאביזרים השונים, ולארגן אותן. הדבר דורש הרבה אנרגיה (סדר ב"מגירות של הנפש", על פי מיכל סנונית בספרה "ציפור הנפש", ולא סתם במגירות הארון).


לעתים קל יותר לילדים לעזור לסדר מקומות אחרים בבית מאשר את חדרם (וזו אגב שיטה להתמודד עם הקושי. לעזור לילד לסדר את חדרו, והוא יעזור להורה לסדר את המטבח או הסלון). ילדים רבים מתייחסים להוראה לסדר את החדר כאל כפייה שיש עימה פלישה לפרטיות, שהרי החדר שלהם הוא "שלהם", והם יחליטו מה לעשות בו ומתי לסדר אותו. אפשר למַתן את תחושת הסמכות הנכפית בהצגה שונה של הדברים. אם נאמר לילד "אתה רוצה לסדר את החדר לפני ארוחת הערב או לאחריה?" נשאיר לילד קורטוב של בחירה.


ילדים רבים אינם מסוגלים להשתלט על שפע הציוד שבחדרם. אחת הדרכים להקל עליהם היא לאפסן דברים שאינם בשימוש שוטף במחסן או בבוידעם, ולהוריד משם מדי פעם חלק מן הצעצועים. הכי חשוב להיות עקבי. הילד יודע שהאיום להחביא או לזרוק את כל מה שלא מסודר הוא איום סרק, ואינו מתייחס אליו ברצינות. אם אכן האֵם מתכוונת לכך, עליה לממש את האיום והילד ילמד מתוצאות המעשה.


גם למודל שנותנים ההורים יש תפקיד. אם בחדר השינה יש ערמות של בגדים ועיתונים לא מסודרים, מדוע שהילד יהיה שונה כל כך מהוריו? גם בתחום זה, כמו באחרים, חיזוק חיובי פועל טוב יותר מאשר כעס או ייאוש, ומתן שבח על סידור חלקי עדיף על פני מתח וכעס תמידיים. לעתים קרובות עצם הפנייה לילד כמוה כהכרזת מלחמה, ובמלחמה כמו במלחמה, שני הצדדים מבקשים לכפות רצונם זה על זה והבלגן בחדר נשמר.להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites