ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


שינוי קריירה אחרי הלידה

נשים רבות משתמשות בחופשת הלידה שלהן כמנוף לשינוי קריירה. למה הן עושות את זה ואיך, מה הסיכונים שצריך לקחת בחשבון, ולמי זה מתאים?


אריאלה זמיר

יקירה בכר, יועצת נדל"ן, לא בטוחה אחרי שתי הסבות מקצועיות שהיא הגיעה למנוחה ולנחלה, אבל בטוחה שחופשות לידה עושות לה את זה. "זו הזדמנות לחשוב עם עצמי מה אני רוצה לעשות עם החיים שלי. רוב האנשים לא עוצרים אפילו לשבוע לחשוב איפה הם נמצאים ומה הם רוצים לעשות".
 

זאב אטרה, פסיכולוג תעסוקתי מומחה בשירות התעסוקה בתל אביב, נתקל בשלושים שנות הקריירה שלו בהרבה מאוד נשים, רובן בסביבות גיל 30, שרצו לעשות שינוי מקצועי סמוך לחופשת לידה. "תמיד", הוא אומר, "עולה העניין של הפסקה והתחדשות. מעין הזדמנות".


שלוש חופשות לידה – שלוש קריירות
לבכר יש שלושה ילדים ושלוש קריירות מתחלפות. לפני שנולד בנה הבכור היא היתה רואת חשבון. אחרי שנולד הגיעה לשתי מסקנות: האחת, שראיית חשבון היא עבודה עם עומס גדול מידי ולא תאפשר שילוב בין קריירה לילדים, והשנייה שהיא לא ממש אוהבת את המקצוע.


בתום שנה עם התינוק בבית, היא החלה ללמוד בקורס הסבת אקדמאיים להנדסת תוכנה. "גם כי זה משך אותי וגם כי זה היה מבוקש", היא מסבירה.  עמוס פחות זה לא היה. אחרי שנה אינטנסיבית נכנסה בכר לתחום ההיי טק בבדיקות תוכנה ואבטחת איכות. בחמש השנים שלאחר מכן התקדמה לתפקידים בכירים וניהלה צוותים רבים. "השעות היו ארוכות מאוד", היא אומרת "אבל גמישות כך שיכולתי להיות בצהריים עם הילדים ולהמשיך לעבוד בלילה".


את השינוי לתחום הנדל"ן עשתה אחרי שנולדה הבת השלישית. גם עם הבת היא נשארה שנה בבית, ולאחר מכן החליטה לעשות משהו למען עצמה. "תמיד הייתי עובדת מצטיינת," היא מסבירה, "עבדתי כאילו שזה עסק של אבא שלי".


למרות התגמול הכספי והאפשרויות הגלומות במקצוע הקודם שלה, בחרה בכר לפתוח יחד עם בעלה עופר עסק עצמאי. חבר שלהם בדיוק סיפר להם שקיבל זיכיון מחברת הנדל"ן "רימקס", זה נשמע להם מעניין והם החליטו לעשות את הקורס. אחרי כמה חודשי עבודה כזכיינים, הבינו שהם מצליחים בזכות עצמם ופרשו לעצמאות. עופר עדיין עובד כשכיר, עוזר ב-20% מהעסק ותומך מלא.


הכל בזכות המשפחה
ד"ר עמיה ברק, פסיכולוגית תעסוקתית בכירה, מנהלת תחום עיון וקו קריירה בשירות התעסוקה, מציינת את מערך התמיכה המשפחתי כאחד הגורמים החשובים לשינוי מוצלח. "החברה לא נוטה לפרגן לשינויים מקצועיים, משתפת בכר מניסיונה, "בשתי ההסבות אנשים לא הבינו איך אני עוזבת תפקיד בכיר ומשכורת טובה אבל הבעל, החברים הקרובים והמשפחה תמיד אמרו לי שכול דבר שאני אעשה אני אצליח בו".


למרות ההצלחה בכר מציינת כמה נקודות קשות שיש לעבור בהסבת מקצוע, "זה להתחיל הכול מאפס, להיות בתפקיד זוטר, עם משכורת נמוכה ובוסים צעירים ממך. למרות זאת, אם בדיוק בהפסקה הזו בחיים, בחופשת הלידה", היא אומרת, "את מרגישה שאת לא ממצה את עצמך, או שמשהו מפריע לך, ואת מאמינה בעצמך ויודעת שאת מסוגלת ותצליחי- לכי על זה ותתעלמי מכל היועצים שיודעים רק להוריד אותך מהאומץ הזה".  


ממחלקת הכספים לחרוזים
גם עידית אליס אזרה אומץ לעשות את השינוי המקצועי בסמוך ללידת בנה הבכור. לעידית תואר ראשון במדעי ההתנהגות וניהול ותואר שני במנהל עסקים. במשך חמש שנים עבדה במחלקת הכספים של חברת גילת לווינים במהלכן למדה בערבים צורפות אצל מורה פרטית ועבדה "בשביל הוטרינה".  
     

עוד בתואר הראשון התעסקה אליס בתכשיטים, חרוזים ושיבוצים וכשהחליטה על השינוי ראתה בחופשת הלידה דד ליין להסבה לצורפות. "גם ככה יש הפסקה", אומרת אליס, "לידה היא שינוי אישי ומשפחתי אז אמרתי לעצמי שיהיה גם שינוי מקצועי. יש לי בבית סטודיו ואוכל לבדוק את השוק לאט- לאט".  זה נשמע פשוט, אבל אליס קובעת חד משמעית שזה לא, "התכנון שלי היה שכשבן יהיה בן שלושה חודשים אני אתחיל למנף את העסק. בפועל עד שהוא היה בן 9 חודשים לא נכנסתי לסטודיו. אני בן אדם מאוד אנרגטי, הייתי בטוחה שכמו שתקתקתי עבודה, אני אתקתק ילד ועבודה, הבנתי שזה על חשבון הילד. היום אני עובדת חצי יום, בצהריים כשהוא ישן אני עושה את עבודות הבית ומארבע אני בשבילו. התוכנית העסקית שהכנתי לפני הלידה השתנתה מאוד לאחריה. אמהות היא לא תמיד איך שאת חושבת שתקבלי אותה".


ד"ר ברק ואטרה אומרים ששינוי מקצוע לאחר הלידה אינו תהליך פשוט כלל. "זו תקופה שהאישה מרוכזת מאוד בעצמה", מסביר אטרה, "ולכן אני הרבה פעמים ממליץ לעשות את תהליך הייעוץ ולקבל החלטה רק כמה חודשים אחרי הלידה. אז יכולים להשתנות גם התנאים הפיזיים וגם הרגשיים".


שינויים בהרגלי העבודה
למרות הקשיים הגדולים שחווה אליס כאמא, כעצמאית וכאישה שעובדת מהבית, היא לא מצטערת על השינוי ועל העיתוי שבחרה בו. "מבחינתי זה היה זמן אדיר. זה שאני קמה בבוקר, לוקחת את הילד שלי לגן בלי לחץ וחוזרת הביתה לעבוד במה שאני הכי אוהבת – זה תענוג. אני בן אדם שמאוד אוהב יציבות פיננסית, אבל צריך ללכת עם הלב. הלב שלי אמר לי לכי עם זה עד הסוף".


ד"ר ברק ואטרה סבורים שחשוב לבדוק מה הגורם לרצון לשינוי. שינוי שנעשה מתוך חרדה, חופזה או בעיות זמניות שנובעות מהשינויים של היריון ולידה, לא יצליח לטענתם. "אישה צריכה להיות שלמה, מוכנה ובשלה לתהליך," פוסקת ד"ר ברק, "וכשהתנאים האלה מתקיימים חופשת לידה יכולה להיות זמן נפלא לעשות את זה".

 

להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites