ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


ברית מילה-מה לבחור: מוהל? רופא? רופא מוהל?

מזלטוב, נולד לכם בן. עכשיו רק צריך לדאוג לברית... איך בוחרים מוהל, מה עדיף – מסורתי או רופא כירורג, איזו הסמכה נדרשת, איפה לעשות את זה, ועוד כמה דברים שיגרמו לכם לגשת קצת יותר רגועים לברית המילה

 אריאלה זמיר

מזל טוב! יש לכם בן!
אחרי האיחולים, הברכות והשמחה נשאר רק עניין פעוט אחד לדאוג לו, במידה ואתם לא מתנגדים לאקט עצמו- ברית המילה. לא משנה אם החלטתם לעשות זאת מסיבות דתיות, רפואיות או חברתיות בלבד, עדיין צריך לבחור מוהל, לחשוב על מקום לערוך את הברית – ולהירגע.

קודם כל – להירגע

איתן צדוק הוא מוהל מסורתי, מוסמך מטעם הרבנות הראשית עם וותק של 32 שנה וכעשרת אלפים בריתות. למען הגילוי הנאות- הוא זה שמל את בני. ביחד עם ההסברים שהוא נותן להורים על הברית: ההליך הרפואי, הציוד הנדרש והטיפול בתינוק, הוא מבקש מהאם לא להיות בלחץ. "כשהאם לחוצה", הוא מסביר, "הילד בדרך כלל בוכה יותר. ואת זה אני יודע מניסיון של שנים. קשה לתת עצות אבל צריך לנסות. אני הרבה פעמים מרגיש שאני פסיכולוג לא פחות מאשר מוהל".


גם ד"ר ג'קסון, נוירו-כירורג מומחה לניתוח ראש ועמוד שידרה בבי"ח בילינסון ואחד הרופאים הבודדים שלהם הסמכה של הרבנות הראשית לביצוע ברית מילה, ובעל וותק של 23 שנים בבריתות, אומר שהוא רואה כחלק מתפקידו המקצועי "להפוך אירוע טראומטי למשהו פחות טראומטי. אם אני כמוהל וכרופא יכול להרגיע, להפחית כאבים, להפחית את המתח מהאירוע ולהכניס אלמנט של שמחה והתרגשות חיובית –אז עשיתי את תפקידי", הוא אומר. גם אצלו המפתח נמצא בידי האם. "אני מרגיע אותה לפני כן, מראה לה את ההכנות, ומסביר מה אני הולך לעשות. ההורים באים לברית כשהם יודעים איך הטקס מתבצע, מה צריך להכין, מה להביא ומה יהיה אחרי הטקס".

וקצת לפני זה – איך בוחרים מוהל?

הרוגע שמדברים עליהם ד"ר ג'קסון והמוהל צדוק הוא כמעט הסוף. כדי להגיע אליו צריך קודם כול לבחור את האדם שאתם רגועים לגביו. בחירת המוהל היא קריטית. "זו אף פעם לא ערובה למאה אחוז הצלחה," אומר צדוק "אבל כדאי להיות רגועים כמה שיותר".
 

אז במי בוחרים? קיימות מספר אפשרויות. ישנם מוהלים מסורתיים שמוסמכים על ידי הרבנות הראשית, וישנם שאינם מוסמכים על ידה. ישנם רופאים שהם גם מוהלים וישנם מוהלים שהם גם רופאים. ד"ר בנימיני שייך לרופאים מהסוג הראשון. הוא אורולוג כירורג ילדים ומבוגרים באיכילוב שמבצע בריתות גם במרפאתו הפרטית וגם במסגרת מרכז הבריתות של בית החולים, יש לו הכשרה דתית אבל כמו מרבית עמיתיו הרופאים הוא אינו מוסמך על ידי הרבנות הראשית.
 

ד"ר ג'קסון שייך לסוג השני. את הכשרתו כמוהל מוסמך קיבל מהרבנות הראשית עוד בטרם הפך לרופא מומחה לניתוחי ראש וצוואר. הוא חובש כיפה סרוגה ומקפיד על הטקס כהלכתו.


ד"ר ג'קסון, ד"ר בנימיני והמוהל צדוק סבורים פה אחד שהדבר הכי חשוב לפני שמחליטים על מוהל הוא לבדוק מי הוא ולקבל עליו חוות דעת והמלצות. חשוב גם לבדוק את הוותק.

מוהל מסורתי או רופא כירורג?

צדוק סבור שיש לבדוק אם המוהלים מוסמכים על ידי הרבנות הראשית. "אני לא מדבר על רופאים", הוא מסייג, "כי רובם לא מוסמכים על ידי הרבנות הראשית, אלא על מוהלים מסורתיים. על מוהל מוסמך יש פיקוח מינימאלי, אמנם, אבל בכל זאת פיקוח. הוא עובר בדיקות תקופתיות וחייב להביא אישורים רפואיים על היותו כשיר לעריכת בריתות. פעם בשנה הוא עובר השתלמויות שמעשירות במידה לא מבוטלת, ומרעננת דברים גם מהבחינה ההלכתית וגם מהבחינה הרפואית".


ד"ר בנימיני מסתייג ממוהלים מסורתיים. לשאלתי 'אם יש הרבה אנשים שבודקים לפני שהם בוחרים מוהל?' הוא פוסק "אנשים צודקים. זה שוק מאוד פרוץ. מוהל צעיר הוא מי שמתלווה למוהל ותיק ומתחיל לעשות בריתות. מוהל מומחה זה מישהו שעשה עשר או עשרים בריתות. אז מה?" הוא תוהה, "ברגע שעשית עשרים בריתות אתה מומחה? לתינוק בן שבוע רק רופא רשאי לעשות בדיקת דם אז תחשבי על ברית מילה".
 

יש להדגיש שלא מכול הרופאים המסורתיים מסתייג ד"ר בנימיני. "יש מוהלים", הוא אומר, "שעושים את זה בצורה נכונה וטובה. באים להתעדכן ולראות כל מיני אנומאליות של הפין".
ד"ר ג'קסון טוען ש"אנשים לא בונים סתם שם. אם אתה אמין ומקצועי, והיחס שלך ללקוחות ולתינוק טוב – ירצו אותך". בכל מקרה הוא מדגיש שיש "לבדוק! לשאול! ולהתעניין! לפני שבוחרים מוהל כי בסופו של דבר מדובר בנכס הכי יקר – התינוק שלכם".


אחרי שבדקתם את הניסיון וההכשרה, כדאי לבדוק באילו מכשירים משתמש המוהל שאתם עומדים להפקיד בידיו את אוצרכם. "אם הם מכשירים חד פעמיים או רב פעמיים", מפרט בנימיני "ואם הוא מעקר את הכלים." ד"ר בנימיני, ד"ר ג'קסון והמוהל צדוק ממליצים על כלים רב פעמיים  מהסוג שמשתמשים בהם בחדרי ניתוח.

מתי לעשות את הברית?

אם התינוק בריא ואתם רוצים למול אותו ככתוב בתורה ביום השמיני, זה לא משאיר לכם הרבה הזמן לתיאומים. "רוב ההורים," אומר ד"ר ג'קסון, "מתקשרים באותו היום שהתינוק נולד. יש מצבים מצחיקים שהורים מתקשרים עוד לפני הלידה." הוא עצמו ממליץ "לא לחכות ליום שלפני".


ד"ר בנימיני אומר שלקוחותיו סוגרים על התאריך בשבוע שלאחר הלידה, "אם אני פנוי – בסדר אם לא, אני מפנה אותם לאנשים אחרים."


איפה לעשות את הברית?

בחרתם מוהל, תיאמתם תאריך ועכשיו נותרה שאלת המקום. באולם עם בורקסים וקוקה קולה, בבית כנסת מוקפים בספרי תורה ואווירת תפילה,  בבית חולים או בבית שלכם?


צדוק מבצע בריתות בכל המקומות המוזכרים אבל הכי מעדיף את הבית. "הרבה יותר אינטימי", הוא טוען. "הילד נמצא במקום שלו ובמיטה שלו מיד אחרי הברית. הרבה פחות טלטולים ולדעתי הרבה יותר בריא לתינוק." הוא לא אוהב את המקומות הציבוריים בהם "אנשים באים ומבלבלים במוח. כול אחד עם העצה שלו והבעיה שלו – זה הכי גרוע". אבל גם למצבים כאלו הוא מורגל ולא מתרגש מהם. "אם יש חדר פרטי אני מעדיף, וגם אם לא, אני תופס פינה שקטה," הוא מפרט איפה הוא מארגן את התינוק לפני ואחרי. "אם אנשים עוברים את הגבול אני פשוט מעיף את כולם".


ד"ר ג'קסון עושה בריתות איפה שההורים רוצים. "הכול כשר", הוא אומר, "אבל היום יותר הורים מעדיפים לעשות את זה בשקט בבית או בקליניקה הפרטית שלו שברעננה. הכי חשוב בעיני שהאמא, האבא והתינוק יהיו באווירה וסביבה אוהדת, תומכת ורגועה לפי בקשתם".


ד"ר בנימיני נמנע מללכת לאולמות או לבתי כנסת, "ערמה של אנשים מאחורי הגב שלך וכל אחד נותן לך עצות של מה לעשות ואיך לעשות," הוא מתאר סיטואציה שלא פעם מתרחשת במקומות כאלו, "תינוק שרק לפני שבוע היה במקום הכי שקט ואפל- בבטן של אמא שלו, מביאים אותו למקום עם מאתיים איש עם פלאשים בעיניים. מדובר בפעולה כירורגית", הוא מזכיר, "ניתוח קטן. אפשר תמיד לבוא לתיקון אבל אם אפשר למנוע את זה –אז למה לא". הוא גם חושב על האמא בכול הסיפור, "אמא שרק לפני שבוע עברה לידה, אם חתך או בלי חתך, עם קיסרי או בלי-זה לא שבוע קל."


ד"ר בנימיני לא עושה את הברית על הרגליים של הסנדק. "לפעמים הסבא מתרגז, אז אני מסביר לו שאני לא עושה בריתות על רגליים". צדוק דווקא כן עושה בריתות על הרגליים של הסנדק אבל נעזר לשם כך בקרש מיוחד שהתינוק צמוד אליו וכרית כך שגם אם הסבא רועד –זה לא משנה.
"הרבנות הראשית ממליצה על זה מאוד," הוא אומר, "אבל רוב המוהלים לא משתמשים בזה".
  


הדרך למילה טובה

  • בדקו את ההמלצות והוותק של המוהל
  • אם המוהל מסורתי- ודאו שהוא מוסמך מטעם הרבנות הראשית
  • אם המוהל כירורג - בדקו את הכישורים וההתמחות 
  • מכשור- רצוי כלים רב פעמיים שעוברים חיטוי ועיקור בין ברית לברית.
  • היפגשו עם המוהל לפני הברית, שיסביר לכם את שיטת העבודה, הציוד הדרוש והטיפול בתינוק
  • קבעו עם המוהל ביקורת לאחר הברית
  • היו רגועים – והתינוק שלכם יהיה רגוע. 


 להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן
  • סטריליות בברית המילה אליעזר - 6/1/2010 | 12:59
    • כידוע ולמרות שלא דובר בכתבה... ישנה בעיה נוספת.. סטריליות בברית המילה... במידה ועושים אצל רופא בקליניקה או בבית החולים הסבירות גבוהה שהכלים סטרילים לפי סטנדרט שקובע משרד הבריאות... אצל השאר הבעיה היא אחרת.... קשה לדעת ב- 100% שהכלים סטרילים לפי הסטנדרט של משה"ב... לא לכולם יש סטריליזטור שעולה כ- 3,000 $ במקרה הזול... ישנו פתרון זול זמין ומאושר ע"י משרד הבריאות והועדה הארצית לפיקוח על מוהלים... ערכת 'ברית אליהו'... אני קניתי לברית של הבן שלי בהמלצת המוהל דרך מוקד שירות ליולדת, שם קיבלתי שירות אדיב ומהיר וגם רכשתי את כל מה שצריך לברית... הערכה מבטיחה סטריליות ודאית של הכלים ומאפשרת לנו להיות רגועים ובטוחים בזמן הברית... אז הרבה מזל טוב... אגב המס' של המוקד 1800-335-666

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites