ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


10 טיפים להנקה מוצלחת
מתי מתחילים להניק? למה הוא לא מפסיק לינוק אף פעם? אולי כדאי לתת לו מוצץ? אולי הוא הופך אותי למוצץ? עשרה טיפים שיעזרו לך לצלוח את הימים הראשונים להנקה, מרגע הלידה ועד להתבססות ההנקה
ד"ר מיכאל רוטשטיין, רופא בכיר במחלקת ילדים

מזל טוב, את אמא


הזמן הטוב ביותר להתחיל להיניק את ילדך הוא עם רגע הלידה. כשעה לאחר הלידה התינוק נמצא בשלב של "עירנות שקטה", רפלקס המציצה חזק, והוא מחפש את השד. בשלב זה הגוף אינו מייצר חלב אלא קולוסטרום, נוזל דליל בעל תכונות ייחודיות, המכיל נוגדנים של האם ומרכיבים שונים של מערכת החיסון.


מצאי תנוחה נכונה


פיו של התינוק צריך להיות פתוח לרווחה, ולהקיף את הפטמה כולה, כולל העטרה. זכרי- התינוק יונק מהשד, לא מהפטמה! אחיזה נכונה תקטין את הכאב שעלול להיגרם בהנקה, ותמנע פציעות וסדקים הנובעים בדרך כלל מתפיסה לא טובה של הפטמה. אם את או תינוקך לא מוצאים את התנוחה הנכונה אל תהססי לפנות ליועצת הנקה.


לתינוק אין שעון


הניקי על פי צורך. תינוקות שזה עתה נולדו זקוקים למזון לעיתים קרובות, אך לא על פי לוח זמנים קבוע. התינוק לא יודע מה השעה, ולא זוכר מתי אכל בפעם

האחרונה. אל תנסי למדוד זמנים קצובים כמו באכילת פורמולה בבקבוק. חלב אם מתעכל מהר יותר מאשר פורמולה, ועל כן תינוקות יונקים לעיתים קרובות יותר מאלה שניזונים מפורמולות. הנקה נכונה, על פי הקצב שמכתיב התינוק, תגרה את השדיים להגביר את ייצור החלב. עם הזמן תדירות ההנקות תפחת ותסתדר על פי זמנים קבועים פחות או יותר.


הכל בסדר, הוא לא צריך תוספת


אל תתפתי להשתמש בתוספות כי אמא שלך חושבת ש"אין לך מספיק חלב". השד בנוי כך שבהנקה נכונה ככל שהתינוק יונק יותר כך גדל ייצור החלב. תינוקות יונקים מקבלים את כל המזון והויטמינים הדרושים להם מחלב האם, ואינם זקוקים לתחליפי חלב אם או מים ממותקים. תחליפים כאלה עלולים לבוא במקום החלב, להפחית את תיאבון התינוק ולהביא לירידה בכמות החלב שהוא צורך.


הימנעי משימוש במוצץ


שימוש במוצץ או פטמה מלאכותית של בקבוק עלול לבלבל את התינוק שטרם ביסס יניקה נכונה מפטמת השד. תופעה זו, המכונה "בלבול פטמות", עשויה לגרום לדחיית השד ולגמילה של התינוק מהנקה. עדיף להמתין שבוע עד שבועיים לפני שנותנים לתינוק מוצץ או פטמה מלאכותית.


אווררי וייבשי את הפטמות


בתקופה הראשונה של ביסוס ההנקה, ובייחוד באחיזה לא נכונה של פטמת השד, עלולים להיווצר סדקים ופצעים בפטמה הרגישה. בתקופה זו יש לדאוג לאוורר ולייבש את הפטמות לאחר כל הנקה כדי למנוע התייבשות והיסדקות, שעלולים לגרום אף לדלקות. במקרה של סדקים ניתן להשתמש במשחות מיוחדות המקלות את הכאב, ואינן מזיקות להנקה. התייעצי עם הרוקח.

 

פמלה אנדרסון, מאחורייך


אל תיבהלי. בימים הראשונים להנקה השדיים מייצרים חלב בכמות רבה יחסית. השדיים גדלים, מתקשים, ולעיתים אף מייצרים יותר חלב מאשר תינוקך מסוגל או רוצה לינוק. בהיעדר סדר יום או זמנים קצובים ייתכן ושדייך יכאבו וייגרם לך גודש כתוצאה מהייצור המוגבר. על מנת להקל את הגודש יש להניק את התינוק לעיתים קרובות. ניתן להקל גם באמצעות שחרור חלב תחת זרם המים במקלחת, או הנחת רטיות חמות על השד. שימי לב – במקרה של אודם, חום, נפיחות וכל סימן אחר המעיד על דלקת או סתימת צינוריות חלב – עלייך לגשת מיידית לרופא על מנת לקבל טיפול.


שמרי על עצמך


הנקה שורפת כמות נכבדת של קלוריות ביום, אבל זה ממש לא הזמן לדיאטה או לרכישת מנוי למכון כושר.  את הקלוריות שאת שורפת בהנקה את צריכה להשלים בעזרת תזונה מאוזנת, הכוללת תוספת של כ- 500 קלוריות ליום, ו- 6-8 כוסות מים. הקפידי על מנוחה רבה ככל שניתן, סגרי את הבית בפני אורחים בלתי רצויים, ונצלי את שנת תינוקך להטענת מצברים.


את לא לבד


התינוק שלך כל הזמן רוצה לינוק ולא נותן לך לעצום את העיניים לרגע. הפטמה כואבת, השדיים תפוחים, את לא בטוחה שהוא יונק כמו שצריך, ורק לפני חמש דקות הוא סיים לינוק אז מה פתאום הוא רוצה שוב? רפדי עצמך בסביבה תומכת – בן זוג, חברה או אמא, מישהו שידאג לך לארוחות חמות, למזוג כוס מים לצד כל הנקה. זכרי, בכל שלב, עם כל בעיה שמתעוררת את יכולה לפנות ליועצות הנקה מוסמכות שיסייעו לך להבין מה לא בסדר ואיך ניתן לשפר את ההנקה.


חלב אם הוא הטוב ביותר עבור תינוקך


מחקרים שנעשו בעשרים שנה האחרונות מוכיחים כי חלב האם מסייע בחיזוק המערכת החיסונית של התינוק. תינוקות שניזונו מחלב אם נזקקו פחות לאשפוזים בבתי חולים, חלו פחות בדלקות אוזניים, מחלות בדרכי העיכול, שלשולים, פריחה ואלרגיות. ההתחלה עשויה לעיתים להיות קשה, אך כשהקשיים נעלמים את עשויה ליהנות מאינטימיות וקשר שאין כדוגמתו בינך לבין תינוקך. בהצלחה.


 

להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites