ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


בייבי יוגה
"בייבי יוגה", האופנה העכשווית להורים ותינוקות או פעוטות. הבייבי יוגה פותחה ברוסיה על ידי ד"ר איגור צ'רקובסקי, אשר פיתח גם את גישת הלידה במים ברוסיה. ה"בייבי יוגה" הגיעה לארץ על ידי מיילדת בשם אלכסנדרה, אשר למדה אצל ד"ר צ'רקובסקי וראתה חשיבות רבה ללמד את יסודות השיטה להורים שהגיעו אליה לקראת הלידה וללידה עצמה.
ד"ר אפי הרנוי

הבייבי יוגה נשענת על הפופולאריות ההולכת וגואה בשנים האחרונות של מגמות רוחניות שחודרות לעולם ההורות ובהם גם היוגה.


בייבי יוגה ישראל


אי אפשר להתייחס לתכנים של חוגי הבייבי יוגה כמקשה אחת. לכל מדריך גישה ותפיסה אישיות וייחודיות לו והעובדה כי אין גוף אקדמי מוסמך האחראי על הכשרת מדריכי הבייבי יוגה ועל כתיבת תוכנית לימודים ברורה ומאושרת, מאפשרת, למעשה, לכל מדריך לפעול כראות עיניו. הבייבי יוגה, אמנם מהווה נגזרת של היוגה ונשענת על יסודותיה, אך יחד עם זאת ישנם עקרונות שאין לסטות מהם ומאידך יש נקודות בהן ניתן לפתח תרגילים המתאימים לתינוקות ופעוטות. בכדי להימנע מפגיעות חשוב מאוד לבחור במדריך בעל ניסיון וידע.


קורסי ה"בייבי יוגה" בנויים כסדרת מפגשים (בד"כ 8 עד 10), משכו של כל אחד בין שעה לשעה וחצי. במסגרת המפגשים ההורים לומדים יסודות בעיסוי תינוקות ויוגה, לרבות תנוחות ותרגילים להגמשת הגוף ולהארכת טווחי תנועה המותאמים במיוחד לתינוקות ועוד. מטרת התרגול היא בראש ובראשונה להקנות להורים יסודות אותם יוכלו לתרגל וליישם בבית על בסיס יום-יומי. בנוסף, לתרגול מטרות רבות, כגון: שיפור זרימת הדם, גריית התינוק לפעול וחשיפתו לגירויים שעשויים לתרום להתפתחותו, פיתוח הקשר הורה-ילד באמצעות המגע והקול (2 הצדדים לומדים להכיר זה את זה, לרבות: עוצמת מגע, מקומות אהובים למגע, תגובה לצליל, למשל: טון דיבור מרגיע למול טון דיבור מלחיץ) ועוד.


במהות של תרגול ה"בייבי יוגה", ההורה למעשה מנסה להעביר לתינוק/פעוט מסר של אהבה ואמונה ביכולותיו. ההורה מנסה ליצור באמצעות התרגול מסגרת שבה הפעוט יוכל לנוע ולפעול בחופשיות, תוך שההורה רק אוחז בו קלות או תומך בו ועל ידי כך מאפשר זאת. תרגול היוגה מהווה כלי לפיתוח היכולות הקוגניטיביות, הרגשיות והמוטוריות ולחיזוק תחושת הביטחון העצמי למבוגרים וילדים כאחד.


מתי רצוי להתחיל לתרגל?


בייבי יוגה ניתן להתחיל לתרגל כבר לאחר הלידה, אך יש לתרגל בהתאם לגיל, למשל: תינוקות אפשר לתרגל באמצעות מגוון תרגילים המיועדים לשיפור זרימת הדם בגוף, לפתיחה של דרכי הנשימה ולמניעת הצטברות נוזלים ולניקוזם וכן לשחרור חסימות בקיבה ובמעיים. תרגילים אלו תורמים רבות לתינוק, שכן הם מאפשרים הזרמת חמצן טובה יותר למוח ולרקמות, דבר המאפשר התפתחות טובה יותר וכן התמודדות טובה יותר של גופו של התינוק עם חולי וחסימות הנגרמות במהלך התפתחותו והתאקלמותו בעולם שמחוץ לרחם.


יחד עם זאת, רצוי להתחיל לתרגל בטרם מגיעים לשלב בו התינוק כבר זוחל באופן עצמאי, שכן תינוקות הם סקרנים מעצם טבעם ומעוניינים לנוע ולחקור את סביבתם, ללמוד עליה ולהכיר אותה ובשלב זה יקשה על ההורה להביא את התינוק למצב בו ישב שקט ורגוע במקום אחד פרק זמן אפילו של מספר דקות ברצף. התחלת תרגול בשלב מוקדם יותר, תקל על ההורה בהמשך הדרך.


זהירות ? בייבי יוגה !


ה"בייבי יוגה" בדומה לכל חוג אחר, אינו טומן בחובו סכנה, כל עוד יודעים מה עושים ולכן רצוי לבחור במדריך מוסמך ובעל ניסיון. אין די בכך שנראה כי התינוק נהנה. חשוב להבין כי תינוקות בדומה למבוגרים מגיבים ללחץ או פחד באותה צורה שהם מגיבים להנאה ולכן בדומה למבוגרים שבמצבי לחץ או מצוקה פורצים בצחוק, התינוק עשוי לחייך או לצחוק מתוך לחץ וחרדה ולא הנאה, דוגמא נוספת היא עצירת נשימה של התינוק, מתוך פחד. במצב זה מדריך לא מיומן או הורים טריים עלולים לא להבחין בנעשה או לא לפרש את תגובת התינוק בצורה נכונה והתוצאות עלולות להיות הרות אסון. ב
מקרים אחרים, ההורים והתינוק תלויים במדריך לזהות את מצבו הפיזי והפיזיולוגי של התינוק, מכיוון שלא כל התרגילים מתאימים לכל אחד ? גם במקרים של חוסר התאמה בין התרגילים למצבו של התינוק, חוסר ניסיון של המדריך, עלול להיות מסוכן לתינוק. בנוסף, כאשר אנו משקיעים את מיטב כספינו, מרצנו וזמננו החופשי, אין די בעובדה כי התינוק מחייך ונהנה, רצוי שיהיה ערך מוסף בצורת למידה, תרומה התפתחותית או תרומה לקשר הורה-ילד וכל זאת ניתן להשיג רק עם מדריך מוסמך ובעל ניסיון שיודע מה הוא עושה וכיצד להבין את תגובות התינוק וכיצד להנחות את ההורים במהלך התרגול עצמו ולהמשך תרגול בבית.

 

מקורות:
.


ד"ר אפי הרנוי - דוקטור לחינוך, בהתמחות פסיכולוגיה חינוכית התפתחותית, מומחה להתפתחות הילד, תנועה לגיל הרך וקשרי הורים וילדים, M.A. בחינוך גופני ובפסיכולוגיה חינוכית-התפתחותית, מנהל חברת "יופי-טופי"להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites