ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


קשיי הסתגלות לגן חדש

עברו שבוע, שבועיים, חודש – והילד שלכם עדיין לא הסתגל לגן. איך מתמודדים עם קשיי הקליטה? האם הם נובעים מסיבות שאינן קשורות לגן, או שאולי הילד לא אוהב את המטפלת שלו? כמה דברים שצריך לקחת בחשבון לפני שאתם ממהרים להחליף גן

אריאלה זמיר

ההסתגלות לגן חדש לא קלה- גננות וילדים לא מוכרים, צעצועים חדשים ומקום חדש, הם לא דברים שכל ילד מסתגל אליהם בקלות. יש ילדים שמסתגלים לשינויים במהירות, ותוך שבוע-שבועיים מוצאים את מקומם בגן החדש, וכבר יש להם חברים, ויש ילדים שממשיכים לבכות ולא רוצים לצאת בבקרים לגן. כמה זמן לוקח להסתגל לגן במצבים נורמליים, ואיך אפשר לתרום להסתגלות טובה יותר? והאם יש מצבים שצריך להרים ידיים ולהבין שאולי הבעיה בגן עצמו?


"הזמן הנורמטיבי שלוקח להסתגלות לגן חדש נע בין שבוע לשבועיים", אומרת יעל הילרוביץ', המפקחת הפדגוגית הארצית של נעמ"ת. "הנורמה הזו מופרת לא פעם על ידי מחלות שמופיעות בפתיחת השנה או חגי תשרי שחלים סמוך מאוד להתחלה".


דורית קימלמן, המפקחת הפדגוגית של נעמ"ת על מחוז תל אביב, טוענת כי השוני תלוי גם בנתונים האישיים של הילד. "האופי של הילד, המזג שלו וגם מיקומו ברצף המשפחתי משפיעים על הקליטה. ילד ראשון במשפחה זוכה לפעמים למעטפת הדוקה יותר של ההורים, וילדים כאלה נקלטים לאט יותר במערכת. על רצף ההסתגלות ניתן למצוא את הילדים שכל הנתונים יהיו "לטובתם" ויסתגלו תוך ימים ספורים, לצד אלה שייקלטו רק לאחר מספר שבועות". 
 

ההתחלות הכי קשות
"בכי, היצמדות להורה, חוסר תיאבון, היצמדות לחפץ מהבית, נשיכות, הכאות, התבודדות, אפטיה ואפילו חום והקאות במקרים של בכי ממושך", כל אלה, אומרת הילרוביץ' וקימלמן, הם סימנים שמעידים על כך שהילד עדיין לא הסתגל.


הסתגלות איטית והתחלה קשה היא לא תמיד הכרח המציאות, ולעיתים נובעת מלחצים שיוצרים ההורים ומשפיעים על הילד. "קליטה טובה מתחילה בהכנה טובה", טוענת קימלמן, "כבר בשלב בחירת הגן צריך לבדוק את הצוות, המקום, את סדר היום ולחשוב אם אנו מאמינים שהילד שלנו ישתלב היטב במסגרת החדשה. להיות רגועים שעשינו את הבחירה הנכונה".


"כשאנחנו קונים מכונית או דירה," מסבירה הילרוביץ', "אנחנו בודקים את הדברים עד הפרט האחרון. למה כשאנחנו רושמים ילד למעון אנחנו לא עושים את זה?". גם אחרי שבדקנו ורשמנו כדאי לשוב לבקר בגן עם הילד, להכיר לו את המקום ולדבר איתו על הגן החדש. "יש להיזהר מלהפוך את התמונה לורודה מידי", מזהירה קימלמן, "משפטים בנוסח: 'איזה כף יהיה לך בגן', 'וכמה משחקים יש שם', הם לא תמיד מה שילד זקוק להם. היכרות עם הנפשות הפועלות ('לקחו לי מהיד ואף אחד לא עזר'), והתמצאות במרחב הפיזי ('אני צריך פיפי, איפה פה השירותים?'), הם הרבה יותר קריטיים מבחינתו. התחושה של הלבד היא קשה מאוד".


"אמא, אל תלכי!"
לפעמים הבעיה היא לא בהסתגלות – ורגע אחרי שההורים הולכים הילדים מסתדרים נהדר. הבעיה היא עם מה שקורה לפני הרגע הזה. "ילדים רבים סובלים מקשיי פרידה בגן", אומרת קימלמן, " גם פה יש כללים של עשה ואל תעשה. בשום אופן אין "לברוח" ברגע שהילד לא רואה, כי כל בסיס האמון באדם שהוא הכי סומך עליו יתערער. יש להימנע מהבטחות שווא כמו 'עוד מעט אני אבוא'  או 'אני אביא לך מתנה' מה שלא תמיד מתאפשר בסוף. והכי חשוב", מדגישה קימלמן, "לא לדבר על הקשיים של הילד ו/או ההורה עם השכנה, הדודה או הסבתא כשהילד נוכח. ילד הוא תמונת ראי של ההורה. את הלחץ שההורה משדר נמצא בתגובה של הילד למחרת בבוקר".


בעיות מתמשכות
אם עברה תקופה סבירה והילד עדיין לא משתלב בסדר היום או מגלה חוסר עניין, יש לשלול עניינים בריאותיים או לקויות שונות: שפתיות, מוטוריות, או וויסות תחושתי לא תקין. "בלא מעט מקרים הפנייה לייעוץ על ידי הצוות ומספר טיפולים אצל גורם מתאים יכולים לחולל שינוי משמעותי", ממליצה הילרוביץ'.


אחרי ששללתם בעיות התפתחויות או בריאותיות, אל תמהרו להיחפז למסקנות נגד המסגרת בה נתון הילד. יש עוד צעד אחד לפני שמעבירים את הילד לגן אחר. "קודם כל לדבר. פתיחות פותרת רבות מהבעיות", אומרת הילרוביץ', "לעיתים לילד קשה גם בבית ולא רק בגן. ילד שנצמד להוריו כשהם הולכים ביחד לבקר חברים, או כזה שלא רוצה שיעזבו אותו לבד במגלשה או בנדנדה. בחלק מהמקרים ההורים יספרו שגם הם היו כאלה בילדותם".


"ישנם מקרים שנראים קשים והפתרון שלהם פשוט מאוד", מוסיפה קימלמן, "הכרתי ילד שבכל מפגש היה יושב בצד. לכאורה משהו חמור. אלא שבסוף הסתבר שהיו לו נוזלים באוזניים ומכיוון שהוא לא היה פנוי להקשיב, הוא העדיף להיות במקום אחר".  לפעמים ההתנהגות של הילד היא קריאת "הצילו" שנובעת מקשיים במישור אחר. לכן סבורה קימלמן כי "תפקידה של המערכת לא פעם הוא לזעזע את החומה ולחדור את שכבות ההדחקה, גם אם לא בטוח איך ההורים יגיבו או מה הם יעשו".

 

להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites