ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


הסכנות בפענוח ציורי ילדים - דיעה

פרופ' חיים עומר טוען כי ניתוח ציורי ילדים הנו מיותר ומסוכן, וכי במקרים רבים המסקנות כרוכות בדרכי טיפול העושות עוול ממשי לילד ולמשפחה

הורים רבים מאמינים כי באמצעות הציורים שהילד שלהם מצייר הם עצמם יכולים לשרטט קווים לדמותו. גרפולוגים מתפרנסים מאמונה זו, אולם הפסיכולוגיה הממוסדת מסתייגת מן השיטה. פרופ' חיים עומר מהחוג לפסיכולוגיה באוניברסיטת ת"א טוען כי התוקף של פענוח ציורי ילדים כה נמוך, עד כי "אין הבדל בין ניתוח ציורים ובין קריאה בכוכבים". לטענתו, "למרות אינספור ניסיונות, המדע מעולם לא הצליח להראות כי למבחנים מסוג זה יכולת לגלות תכונות אישיות או דפוסי התנהגות."


פרופ' עומר טוען כי הציורים יעילים רק כמדד גס, המבחין אם אדם הוא פסיכוטי או לא. ומדובר בכלי יקר מאוד למטרה זו. "הרי אפשר לברר אם קיימת פסיכוזה בשיחה של מספר דקות. גרפולוגים אפילו אינם נפגשים עם הילד במרבית המקרים, למרות שתצפית בהתנהגות ושיחה פנים מול פנים כן הוכחו כמדדים מהימנים ובעלי תוקף. אז לנתח 30 ציורים לשם כך, זה כמו להשתמש בבדיקת MRI כדי לברר אם מישהו סובל מנזלת".


לא כל אבא עם ידי ענק הוא סוטה
פענוח ציורי ילדים אינו רק מיותר, הוא עלול גם להיות מסוכן, טוען פרופ' עומר. "בעת ניתוח ציורים ניכרת תופעת ה"פתולוגיזציה", כלומר נטייה לראות הפרעות נפשיות ובעיות התנהגותיות שאינן נמצאות שם. פעמים רבות גרפולוגים משכנעים את ההורים ואת הילד שקיימת פתולוגיה, כאשר אין שום סימן אחר לבעיה. יתרה מכך, על פי ה"דיאגנוזה" מחליטים גם על דרכי טיפול בבעיה הבלתי-קיימת. במקרים כאלה נעשה עוול ממשי לילד ולמשפחה".


מדי פעם בפעם מתפרסם בגב העיתון סיפור גבורתה של גננת, שגילתה כי ילד בגן צייר אבא עם ידיים אדירות מימדים, פנתה לשירותי הרווחה, וחקירה העלתה מציאות קשה של התעללות. למרבה הצער, המקרים ההפוכים אינם מגיעים לעיתונות. "לא פעם מסיקה מורה או גננת מסקנות מוטעות על סמך ציורי ילדים, פונה בעקבותיהן לרווחה ומשפחות צריכות להתמודד עם טענות שאין בהן שמץ של אמת, רק כי הילד שלהם טרם למד לצייר אצבעות כמו שצריך," טוענת עידית גוטמן, פסיכולוגית קלינית.      


לדעת גוטמן, ישנן דרכים יעילות ופשוטות יותר להכיר את נפשו של הילד, שהוכחו גם כבעלות תוקף מדעי. הורים או אנשי חינוך מודאגים יכולים לבדוק אם חל שינוי בהתנהגותו של הילד ואם הוא מתנהג באופן שאינו תואם את גילו. "במקרה של חשש להתעללות, ניתן לבדוק אם ישנן חבורות על גופו של הילד ולנסות לשאול אותו על כך בעדינות. באופן זה ניתן להבין מהר יותר וביתר ביטחון מה עובר על הילד".   


הציור ככלי תקשורת
פרופ' עומר מדגיש כי עצם השימוש בציורי ילדים אינו פסול מיסודו. נהפוך הוא, ציורים יכולים להוות כר פורה ליצירת תקשורת בין ההורה והילד. "ילדים מביעים תחושות וחוויות בציוריהם. זה נפלא שהורה מגיב לציור של ילדו, משקף את מה שהוא רואה באוזני הילד ומנסה לפתח שיחה על הציור. אולם השימוש בציורים ככלי, שעל פיו מתבצעים שיפוטים על אופיו של הילד ומתקבלות החלטות לגביו, הוא פסול ואף מסוכן".


אז לפני שאתם מוציאים סכומי עתק על פענוח ציוריו של הילד שלכם, שבו לשוחח איתו, נסו לשים לב אם משהו השתנה בהתנהגותו, ואם אתם ממש דואגים, קחו אותו לשיחה אצל פסיכולוג קליני.להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן
 • פיענוח ציורי ילדים אביתר מיכאליס, פסיכולוג קליני בכיר, מומחה לילדים נוער ומבוגרים - 31/12/2008 | 07:57
  • ניתוח ציורי ילדים והבנת ציורי ילדים הוא עניין מורכב שיש ללמוד אותו מבחינה מקצועית. ציורי אינם יכולים לשמש ככלי אבחון והערכה יחידים, ומי שעושה בהם שימוש באופן זה עושה עבודה לא מקצועית, טועה ומטעה.

   בתהליך האבחון הפסיכולוגי הם משמשים כאחד משורה של כלים אבחוניים, ואינם עומדים לבדם. יחד עם זאת ציורי ילדים, כמו חלק גדול מפעילויות של הילד והתנהגויותיו, מבטאים מרכיבים רבים בעולמו של הילד ואישיותו, כמו: רמת התפתחות, יכולות שכליות, יכולות גרפיות, נתונים נוירו-אורגניים, דמיון, חוויות בין-אישיות ואחרות, מצב רוח ומצב רגשי ועוד.
   הם עשויים להיות מושפעים גם ממצבים חולפים וזמניים.

   בכדי לנתח ציורי ילדים באופן מקצועי יש לקחת בחשבון מרכיבים רבים מאד, ויש להשוותם לממצאים של כלים אבחוניים אחרים. הטענה כי ניתוח ציורי ילדים כמוהו כבדיקת MRI לנזלת אינה נכונה ומטעה.

   לא נכון לערוך השוואה בין כלי מדידה ובדיקה רפואי לכלי מדידה והערכה פסיכולוגי. כמו ש"מדידת החום הנפשי" אינה דומה למדידת חום הגוף. נכון כי קיימת בעייה בניתוח ובעיבוד הסטטיסטי הכמותי של ציורי, אבל יש לא מעט מחקרים איכותניים וקיימת ספרות מקצועית נרחבת התומכת בשימוש בכלי זה כחלק מאבחון פסיכולוגי, הן של ילדים והן של מבוגרים.


   אביתר מיכאליס, פסיכולג קליני בכיר,מומחה לילדים נוער ומבוגרים "הבית הרך" - מרכז טיפולי רב-תחומי לילדים נוער ומבוגרים

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites