ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


מניעת תאונות בילדים

תאונות דרכים, כוויות וטביעה הם גורמים שכיחים ביותר לתמותת ילדים. מספר עצות כדי שהבית או היציאה ממנו לא יהפכו למסוכנים.

ד"ר יוסי בן ארי,
מנהל היחידה לטיפול נמרץ ילדים, בית החולים "דנה"

כרבע מהילדים המטופלים בחדר המיון מופנים בגלל תאונות בבית, בביה"ס ובשכונות המגורים, המהוות את הסיבה השכיחה ביותר למות ילדים מגיל שנה עד 14 שנים.


כמו במחלות אחרות, גם בתאונות, לרפואה מונעת חשיבות מכרעת בהצלחת הטיפול. הצלחה במניעת תאונות מחייבת הכרת גורמי הסיכון שלהן וטיפול בכל אחד מהגורמים שיקטין משמעותית את מספר התאונות ויקל את חומרתן. הילדים חסרי ניסיון, סקרנים ופזיזים ואינם מודעים לסכנות בסביבתם הטבעית, לכן יש להגן עליהם יותר מאשר על מבוגרים.


שלושה עקרונות למניעת תאונות
מניעת תאונות פסיבית – כמו חגורת בטיחות ברכב הננעלת אוטומטית עם סגירת דלת המכונית, מעקות בטיחות במדרגות, סגר ביטחון לתרופות וחומרי ניקוי בבית וכו'. במקרים הללו הילד והמטפל לא צריכים לעשות פעולה על מנת להגן מפני תאונה.


מתן הנחיות אישיות ברורות ולא כלליות – כמו קביעת חום מי הרחצה ל מקסימום 39 מעלות, קיבוע מיחמי שבת על מנת למנוע שפיכת המים אם הילד מטפס, חסימת משקעי חשמל, שימוש בחוטי חשמל קצרים ככל האפשר לקומקום חשמלי, שמירת חומרי ניקוי ותרופות במקום לא נגיש לילד, השארת אריזות מקוריות לתרופות וחומרי ניקוי עם סגר ביטחון ועוד.


תוכניות והדרכה בקהילה
– להגברת המודעות.


תאונות דרכים
תאונות דרכים הן הסיבה השכיחה למוות מתאונה בילדות ולתחלואה ונכות משמעותית. חלק ניכר מהתאונות הללו ניתן למנוע.


תאונות הולכי רגל ילדים – מירב הילדים נפגעים כהולכי רגל. ילדים אינם מסוגלים לאמוד מהירות או סכנה מתנועה ולצפות מצבים מסוכנים, ועל כן הגברת המודעות בילדים לסכנות בכביש מקטינה את מספר התאונות.


תאונות נוסעי מכונית – ילדים לא חגורים בזמן הנסיעה, הופכים ל"טילים" בזמן תאונה. שימוש בחגורות בטיחות בצורה נכונה, בהתאם לגיל הילד, יכול למנוע פגיעה או להקטין חומרתה.


תאונות אופניים – שכיחות בתקופת הילדות, בכאחוז מהילדים הנפגעים תהיה חבלת ראש המצריכה אשפוז בבית החולים. כללי הזהירות במקרה זה כוללים שימוש בקסדות רכיבה ונסיעה אך ורק במקומות מותרים.


כוויות
הסיבה השנייה בשכיחותה למוות ילדים כתוצאה מהתנהגות לא זהירה. רוב מקרי המוות נגרמים מגז ושאיפת עשן. התקנת גלאי עשן וחום, תחזוקה נאותה של מערכת הגז והחשמל בבית יכולים למנוע חלק מהתאונות ולהקטין את הנזק.


כוויות הנגרמות מנוזל חם - משתייה חמה, מקומקום מים, מסיר בישול, מהכנסת הילד לאמבט רותח, או פתיחת ברז מים חמים ללא השגחה, שכיחים יחסית בתינוקות וילדים. מניעה ראשונית הכוללת זהירות בהנחת משקה חם רחוק מהילדים, מניעה מהילד להגיע לאזור הבישול ללא השגחה, שימוש בחוטי חשמל קצרים שלא מאפשרים משיכה על ידי הילד, קיבוע מיחמי מים וקביעת טמפרטורת מקסימום לדודי מים יקטינו משמעותית את שכיחות הכוויות ואת חומרתן.


השתנקות מגוף זר חנק מחדירת גוף זר לדרכי הנשימה והשתנקות שכיחים אף הם יחסית. ההשתנקות יכולה להיות מההקאה, צעצועים קטנים, מזון קשה, פיצוחים ועוד. למעלה מ-90% משאיפות גוף זר מתרחשות בקרב ילדים מתחת לגיל 5 שנים, ולכן יש להרחיק מילדים בשנות החיים הראשונות חפצים קטנים (הנכנסים בקלות לקופסת פילם), מזונות קשים, ממתקים, ופיצוחים.


ילדים יכולים לחנוק עצמם בחבלים, סדינים ושרשרות הנכרכות בטעות על הצוואר. רוב התאונות הללו נחשבות להזנחה של הילד שכן השגחה נאותה וערנות לסכנה יכולות למנוע את הפגיעה.


טביעה
נחשבת לתאונה השלישית בשכיחות לגרימת מוות מתאונה בילדים. רוב הקורבנות הינם ילדים קטנים, ובנים נפגעים פי שלוש מבנות. חוסר השגחת מבוגר או מציל, כניסה לבריכה לא מוגדרת ומכוסה יגרמו לרוב הטביעות.


תינוקות וילדים קטנים יכולים לטבוע באמבט, מספיק זמן קצר של חוסר השגחה, כמו שיחת טלפון או היענות לדפיקה בדלת, השארת הילד ללא השגחה באמבט, כדי לגרום לאסון.


הרעלות
מרבית הרעלות הילדים, מתרחשות בתינוקות ופעוטות בין גילאי 6 חודשים ועד 3 שנים. בגילאים אלו הילדים סקרנים ופעילים ונוטים לבדוק כל דבר דרך מגע פה. ההרעלות נגרמות בשל אחסון לקוי של חומרי ניקוי או רעלים אחרים בבקבוקי משקה ישנים או השארת תרופות צבעוניות המזכירות  ממתקים במקומות נגישים לתינוקות. רוב מקרי ההרעלה מתרחשים בבית כאשר דעת המבוגר מוסחת, או שאינו נמצא בסביבה. הקפידו לאחסן חומרי ניקוי ותרופות במקומות שאינם בהישג ידם של הילדים.
 


לסיכום, ניתן בקלות יחסית למנוע ולהקטין משמעותית את שיעור התאונות בילדים, או לפחות להפחית את חומרתן. על מנת להשיג מטרה זו, מוטלת על הההורים והצוות המטפל האחריות לשמור על סביבה בטוחה לילד. נקיטה באמצעים פשוטים יחסית למניעת תאונות והסבר התואם את גיל הילד ימנעו אסונות רבים.

להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites