ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


דלקת אוזניים

דלקות אוזניים הן בין המחלות הזיהומיות הנפוצות ביותר בקרב ילדים ותינוקות, החוזרות לעיתים מספר פעמים בעונה. איך אפשר לטפל בזה, מה עושים בניתוח כפתורים, ומה צפוי לאחר ניתוח כזה?
ד"ר ארי דירוא, מנהל היחידה לאף אוזן גרון ילדים בבית חולים דנה

אחת מהמחלות הזיהומיות השכיחות ביותר בקרב תינוקות וילדים עד גיל 4, הן דלקות אוזניים. כמעט כל ילד סובל מדלקת אחת לפחות במהלך הילדות, אולם חלק מהילדים סובלים ממספר רב של דלקות חוזרות.


רוב דלקות האוזניים בילדים פוגעות באוזן התיכונה, שהיא החלק באוזן הממוקם מאחורי עור התוף. לשם תפקוד תקין של האוזן, צריך עור התוף להיות מאוורר משני צדדיו, כך שתיווצר תהודה. האוורור כלפי חוץ מתבצע דרך התעלה החיצונית המובילה מהאוזן אל האפרכסת ומשם החוצה. האוורור כלפי פנים נכנס דרך האף ומגיע אל האף דרך תעלת ניקוז ומשם לתוך האוזן. במקרים בהם התעלה הפנימית אינה מתפקדת כראוי, קיים סיכוי ללקות בדלקת אוזניים.


הסיבה שרוב הסובלים מדלקת אוזניים הם ילדים, מוסברת בכך שאצל מבוגרים התעלה הזו ארוכה בעוד אצל ילדים המקום קצר יותר ותפקודו אינו פשוט.


נזלת היא אחד הגורמים העיקריים לדלקות אוזניים. היא גורמת לתפיחות בפתח צינורית הניקוז באף ולהצטברות נוזלים מאחורי עור התוף, המושכים חיידקים או וירוסים לאזור וגורמים לדלקת באוזן.


כיצד מאבחנים?


תינוק או ילד שלקה בדלקת האוזן התיכונה סובל ברוב המקרים מכאבים, ולכן הוא נוטה לכעוס ולבכות ומראה סימנים של אי שקט. כתוצאה מהדלקת מתפתח פעמים רבות חום, חלה ירידה בערנות, ירידה משמעותית בתיאבון, ולעיתים מתלוות לסימפטומים אלו גם הקאות. המצאות הדלקת גורמת גם לירידה זמנית בשמיעה. לעיתים, ניתן לזהות את המחלה עקב דליפת מוגלה מהאוזן, ובמקרים נדירים יותר יתרחשו גם הפרעות זמניות בשיווי המשקל, התפשטות חיידקים לעצמות המקיפות את האוזן, או מעבר חיידקים לתוך קרומי המוח ויצירת דלקת קרום המוח.


על מנת למנוע סיבוכים בהמשך, חשוב מאוד לאבחן ולטפל בדלקת אוזניים. בעזרת אוטוסקופיה (פנס) המוחדר בעדינות לאוזן, בודק הרופא את אוזנו של הילד, ובמקרים של דלקת באוזן התיכונה, הוא יכול להבחין בשינויים בעור התוף.


חשוב לזכור כי בימי המחלה חלה פגיעה זמנית בשמיעה, אולם לאחר טיפול מתאים והחלמה מלאה, חוזרת השמיעה להיות תקינה ונורמלית.


איך מטפלים?

ישנן מספר דרכים למניעת דלקת באוזן ולטיפול בה:

 • טיפול אנטיביוטי: מיועד למקרים של דלקת חריפה. לאור הופעת ויצירת זני חיידקים עמידים לטיפול אנטיביוטי מונע, בד"כ אין טיפול זה מומלץ. גם תרופות מיבשות כגון תרופות נגד אלרגיה ומייבשי נזלת אינם מועילים.
 • הנקה: ילדים אשר ינקו סובלים פחות מדלקות אוזניים.
 • הימנעות מעישון בסביבת הילדים: עשן הסיגריות גורם לגירוי ברירית ולחסימת תעלת הניקוז באוזן. חשוב מאוד להימנע מעישון בבית, ליד ילד בעל נטייה לדלקות אוזניים חוזרות. הימנעות מעישון יכולה לעזור למנוע התפתחות של דלקת אוזניים.
 • ניתוח פוליפים: פוליפים הם אדנואידים שתפקידם להיאבק בזיהומים. אחד השקדים בלוע האפי הוא רקמה לימפטית שעקב דלקות זיהומיות חוזרות ונשנות, עלולה לגדול ולחסום חלק מחלל הלוע האפי או את כולו. מצב זה גורם לקשיים בנשימה דרך האף ודרך הפה, ובחלק מהמקרים אף עלול לגרום לנזלת ממושכת, להצטברות נוזלים באוזן התיכונה ואף לדלקת באותו אזור. במקרים בהם הדלקות החוזרות גורמות לירידה בשמיעה, יכול הרופא להחליט לבצע ניתוח להסרת הפוליפ. הדרך המקובלת ביותר להסרת פוליפים היא "גרידה" המתבצעת בהרדמה כללית.
 • ניתוח כפתורים: מדובר בניתוח לניקוז הנוזלים מהאוזן דרך האפרכסת החוצה, המתבצע על ידי יצירת חור בעור התוף והחדרת צינורית דקה השומרת על הנקב פתוח, וגורמת לאי הצטברות נוזלים מאחורי עור התוף. החדרת הצינורית אינה כואבת, והניתוח יתבצע במקרים בהם ישנה הצטברות נוזלים קבועה באוזן התיכונה הגורמת לירידה בשמיעה.


מה צפוי לאחר ניתוח כפתורים?


הפרשות מהאוזניים לאחר הניתוח: יש לצפות למידה מסוימת של הפרשה מהאוזניים למשך 3-4 ימים. צבע ההפרשה אפור – חום ללא ריח. אם צבע ההפרשה הופך לירוק- צהוב ובעל ריח רע, יש להודיע לרופא המטפל. כמו כן יש להודיע לרופא במידה והחום עולה מעל 38.5 מעלות, או אם מופיעה הפרשה כעבור זמן מה.


צריך לדעת, הפרשה מוגלתית מהאוזניים לאחר הכנסת כפתורים מעידה על דלקת באוזן תיכונה. היות וישנם כפתורים הדלקת אינה מלווה בכאב וחום בד"כ, היות והמוגלה מופרשת ישירות החוצה. יש לטפל בהפרשה מוגלתית כמו בדלקת אוזניים בד"כ ע"י אנטיביוטיקה וטיפות אנטיביוטיות מקומיות.


ב- 10-15% מהילדים יש חזרה של נוזלים וירידת שמיעה לאחר יציאת הכפתור. זה אינו מעיד על כשלון של הניתוח אלא על בעיה יותר משמעותית בניקוז הטבעי של האוזן התיכונה. לכן, בזמן המצאות הכפתורים יש לבוא לביקורת פעם ב- 3 חודשים על מנת לבדוק את מצב הכפתורים והאוזן התיכונה. באחוז קטן מהמקרים דרושה פעולה נוספת להוצאת הכפתור או לסגירת נקב קטן.


כאבים: בד"כ אין כאבים לאחר הכנסת הכפתורים אלא אם כן ילדכם עבר ניתוח נוסף באותו הזמן כגון כריתת אדנואיד (פוליפים) ו/ או שקדים. במידה וישנם כאבים אקמול במינון מתאים בד"כ פותר את הבעיה. כאשר הכפתורים במקום ילדכם אינם אמור לחוש בכך, אולם אם מופיעים כאבים יש לפנות לרופא.


מה קורה לכפתורים?


הכפתורים נשארים במקום מספר חודשים – 9 חודשים בממוצע. הכפתורים נפלטים בעצמם ועקב גודלם הקטן לא תבחינו בכך. אם ישנה ירידה בשמיעה חודשים אחרי הניתוח, יתכן והכפתורים נפלטו ושוב הצטברו נוזלים.

 • ניקוי: אין לנקות אוזניים עם מקלות צמר גפן! אין להחדיר דבר לאוזן בכדי לנקותה! אם ישנה הפרשה ניתן לנקותה עם מגבון לח.
 • טיפות אוזניים אחרי הניתוח: אנו ממליצים על טיפות אנטיביוטיות אחרי הניתוח. 3 טיפות שלוש פעמים ביום במשך שלושה ימים.
 • מקלחות, ים, בריכה ואמבטיות: הרטבת אוזניים מהווה בעיה לילד עם כפתורים. בזמן נוכחות הכפתורים רצוי להימנע מהרטבת האוזניים כדי שהמים לא יגרמו לדלקת. לשם כך יש לקנות בבית מרקחת אטמי אוזניים מיוחדים מסיליקון. בבריכה ובים יש לחבוש גם כובע ים. במידה ולאחר שחייה מופיעה הפרשה מוגלתית יש לגשת לרופא לשם קבלת טיפול. במידה והאטמים נופלים לעיתים קרובות, ניתן להתאים אטמים מיוחדים במכון שמיעה.
 • פעילות: ילדכם יכול לחזור לפעילות רגילה למחרת הניתוח.


לסיכום, ניתן לטפל ביעילות בדלקת אוזניים, אולם קיימת חשיבות רבה לאבחן את המחלה בזמן על מנת למנוע סיבוכים אפשריים ומיותרים.להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן
 • דלקת אוזניים גלית תמר - 12/3/2009 | 14:16
  • שלום, אני מנהלת ומנחה חוגים לשחייה לתינוקות, הרבה הורים דואגים מהמים והאוזניים ואני מסבירה להם כי אין קשר ישיר בין הבריכה לדלקת אוזניים, האם תוכלו להרחיב בנושא? תודה גלית תמר

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites