ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


חינוך מיני בגיל הרך
מתי מתחיל החינוך המיני? שאלת מיליון הדולר הזו מעסיקה כל אם ואב שחרדים מהרגע בו הילד יגיע וישאל איך באים ילדים לעולם. לאנשי החינוך והפסיכולוגים יש תשובה כמעט חד משמעית – מרגע שהילד נולד. החינוך המיני לא מתחיל ברגע שהאם מגלה חוברת של מגזין פורנו מתחת למזרון של הילד, אלא בשלב מוקדם יותר.
גלי כרמלי שרים

למה אנחנו דוחים את שאלת השאלות ומקווים שלעולם לא נצטרך להסביר על פרחים ופרפרים? כי אנחנו מחכים שהילדים יבינו לבד. כי לא נעים לנו להעלות את הנושא על הפרק. ומה אם הוא ישאל שאלה ולא נדע מה לענות עליה? סיבה נוספת לדחיית הרגע היא שהורים רבים מאמינים בשיטת הבת-יענה: אם אנחנו לא נספר- הילד לא ישאל – הילד לא יידע ולא יתעניין בנושא. ומה ביום שנרצה נכדים? נזמין לו טייק אווי מחסידה-שליחויות.


שיטת בת היענה לא ממש יעילה בעידן בו האינפורמציה כל כך נגישה שאפשר למצוא תשובות בהקלקה פשוטה על העכבר. ההתעלמות משאלות בנושאי מין יוצרת אצל הילד חוסר ודוחפת אותו לחפש תשובות במקורות אחרים- ברובם מקורות לא מהימנים, המעבירים חלקי מידע או מידע מעוות. הילדים של היום חשופים למין. איפה שלא תסתכלו – תמצאו דוגמניות בגיל הרך בפוזה מגרה, והגיל רק הולך ופוחת. הפרסומות משדרות סקס, הפרומואים לתוכניות מעבירים מסרים מיניים, שלטי חוצות, סרטים – הכל. סקס מוכר, וכולם היום רוצים למכור.


שלב מסוכן יותר באבולוציית המידע המוטעה מגיע כשהילדים הצמאים לידע ומידע מגיעים לגיל בו החברים שלהם משיגים סרטים למבוגרים בלבד. "ילדים בימינו מתחילים לצפות בסרטי פורנו כבר בגיל 12", אומרת לילך טרבינוביץ', עובדת סוציאלית מטעם עירית ראשל"צ המטפלת במרכז יעוץ מיני לנוער ב"דלת פתוחה", ארגון הבא לתת מענה בין היתר לנערים ונערות הזקוקים לעזרה או הכוונה בתחום המיני. "בעקבות זאת, הנערים והנערות שצופים בסרטים האלה ואין להם למה להשוות אותם, בטוחים שככה עושים סקס – בקבוצות, מין אוראלי ואנאלי לא אינטימי – שני זוגות בחדר אחד למשל, ואפילו מין עם חיות. נערות לא מבינות למה כואב להם בעת מגע מיני. הם לא מודעים לכך שצריך אינטימיות, מקום נוח ומשחק מקדים. ילדים היום לא יודעים שיש דבר כזה משחק מקדים – מבחינתם האקט המיני הוא העיקר".


לדברי טרבינוביץ', גם ילדים צעירים יותר שעדיין לא צופים בסרטי סקס חשופים למסרים מיניים מדי יום בטלוויזיה. "בטלנובלות, שילדים בני 7 צופים בהן, יש סצינות שלא מתאימות להבנתם. הם חושבים שמה שהם רואים בפרסומות זה ככה בחיים".


טרבינוביץ' מטפלת בנערות שפונות אליה לרוב עקב מצוקה, כלומר אחרי שביצעו אקט מיני. "באות אלי נערות בנות 12 לבדיקות הריון", היא מספרת. "בכל שבוע מגיעים אליי כ-20 בני נוער. 25% מהם – כלומר רבע – מבקשים לבצע בדיקת הריון. 10% מהפניות – כלומר לפחות 2 בשבוע - מגיעות מבנות 12-13".


טרבינוביץ' סבורה כי מערך שיעורי החינוך המיני בבתי הספר לוקה בחסר וחייב לעבור שיפור ברמת התכנים. "בתי הספר לא עושים מספיק", היא אומרת. "בבתי הספר צריכים להעביר יותר מסרים לגבי אמצעי מניעה – מה זה ואיך משתמשים ולמה זה חשוב".


לדבריה, הורים רבים לא מעבירים לילדיהם הסברים מסודרים, וזאת לעיתים מתוך בורות שלהם עצמם. "יש הורים שלא יודעים איך להתמודד עם העובדה שהילד שלהם גדל ומתחיל להתעסק בענייני מין. יש הורים שבטוחים שהילד שלהם עוד קטן ולא מבין ולא רואה ולא שומע כלום, ויש הורים שבעצמם לא יודעים כיצד להנחיל לילדם את התורה. במקרה כזה אני ממליצה להורים לרכוש ספרות מתאימה – יש ספרות ממש מגיל צעיר שילדים יכולים להבין. ניתן גם למצוא מאמרים באינטרנט. כמו כן הורים בהחלט מוזמנים להגיע עם ילדיהם לאחד מסניפי "דלת פתוחה" הפזורים בכל רחבי הארץ ולקבל תדרוך משותף יחד עם הילד. אם זה יכול לגרום למבוכה שאי אפשר להתגבר עליה, שישלחו לפחות את הילד".


אז איך כדאי להורים לדבר עם הילד על הנושא?


טרבינוביץ': "אם יש קשר טוב עם הילד, פשוט לדבר על זה – אפילו אם זה מביך. לשאול אותו בצורה ישירה מה הוא יודע. לצפות ביחד בסרטי הדרכה. אצלנו במרכזים יש אפשרות לצפות בסרטי הדרכה וכולם מוזמנים. חשוב שלא יהיה טאבו – שאסור לדבר על מין או להעלות את הנושא. אם ההורה לא יכול להתגבר על המבוכה אפשר להיעזר בדוד קרוב, לבקש מההורה השני או אפילו לבקש מיועצת בית הספר שתתפוס שיחה עם הילד. זאת גם לא בושה לא לדעת את התשובה – להיפך, זה מראה לילד שהנושא רציני וגם ההורים לא תמיד יודעים את כל התשובות.


"אם ילד מספר בדיחה גסה אפשר לקחת אותו הצידה ולהפוך את זה למנוף לשיחה – לשאול אותו מה בעצם הוא הבין מהבדיחה. בנות כדאי להכין נפשית לקראת קבלת הווסת, כלומר להכין אותן לפני שהן מקבלות ולא להפיל עליהן המון אינפורמציה אחרי שכבר התחילה הווסת והן אולי מבולבלות ולחוצות. גם לבנים כדאי להסביר מה זה וסת".


"כשמדובר בילדים קטנים, בטף, אפשר להסביר להם דברים שהם מסוגלים להבין דרך משחק, דרך ספרים שמתאימים לגיל. אם הם נוגעים באיבר המין שלהם לא  לצעוק עליהם ולהבהיל אותם, אלא להסביר להם שמותר לשחק באיברים האלה בחדר כשאנחנו לבד, אבל לא ליד אנשים. אסור להפחיד את הילד או ליצור אצלו רתיעה. בזמן צפייה בטלוויזיה לשאול אותם מה הם ראו. רצוי למנוע תכנים לא ראויים, אבל צריך לקחת בחשבון שרק בבית אפשר למנוע או להגביל אותם, אבל לא אצל חברים או בבית הספר".


ד"ר אהובה רובנר, רופאת נשים, מטפלת בנערות המגיעות ל"דלת פתוחה" מזה 12 שנים. "הגיל קטן כל הזמן", היא אומרת. "אבל לרוב מין בגיל צעיר נובע מכמה רבדים: א. המשפחה – צריכה להיות חמה ומחנכת. ב. בית הספר צריך לוודא שילדים לא סובלים מבעיות וג. הסביבה החברתית והפיזית שהילד מוקף בה צריכה להיות סביבה תומכת. כשנערה לא מקבלת את הביטחון והאהבה מהסביבות הקרובות אליה היא עלולה לחפש תחליפים ואחד מהם הוא מין. הרבה ילדות שמקיימות יחסי מין לפני גיל 13 מגיעות ממשפחות מצוקה".


ד"ר רובנר משיבה על שאלות בפורומים באינטרנט. להערכתה אחוז הפונים מתחת לגיל 13 הוא 15%-20%. "ילדים שואלים שאלות על מין אוראלי, על יחסי מין וכל מיני מושגים שברוב המקרים ברור שאין להם ממש מושג אפילו מה הם שואלים והם לא מבינים את המשמעויות של המילים".


ד"ר רובנר ממליצה להתחיל את החינוך המיני מגיל אפס, בהתאם להתפתחות הילד ולשאלותיו – אבל גם לא לחכות שכל השאלות יגיעו ממנו. "בגיל שנתיים כבר כמעט כל ילד יודע שבבטן יש תינוק, וזה מספיק בינתיים. כדאי ללמד את הילדים את שמות איברי הגוף, כולל איברי המין, ללמד אותם שגופם הוא רכושם הפרטי וכי אסור לאיש לגעת בהם ללא רשותם והסכמתם. בהמשך צריך להוסיף עוד ועוד פרטים – יש רחם, יש שחלות, עד שהילדים גדלים עם המידע".

 

ספרים מומלצים

  • כיצד לגדל ילדים בריאים מינית - מינקות עד בגרות – דבורה הפנר
  • אהבה ראשונה: הדרכה מינית לבני-הנעורים - רות וסטהיימר
  • מה קורה לגופי? -  לינדה מדארס. – יש גירסת בנים וגירסת בנות
  • אז איפה הייתי אני? - ספרה הראשון לילדים של דורית רביניאן


אתרים מומלצים 

להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites