ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


הקשר בין חיסונים לאוטיזם
מחקרים יש לכאן ולכאן, ולצד כל מחקר שטוען להוכחות חד משמעיות להפרכת הקשר, יש הורים שמשוכנעים שהילדים שלהם נפגעו בעקבות חיסונים, ואף מחקר לא יוכיח להם אחרת. סיפורה האישי של תלמה, אם לשני ילדים פגועים
גלי כרמלי-שרים

המחקרים העוסקים בקשר בין חיסונים לאוטיזם רבים מספור. בצד אחד נערמים המחקרים שטוענים לקשר ישיר בין חיסון ה- MMR להופעת האוטיזם, ובצד השני נערמים המחקרים המפריכים את הקשר מכל וכל. ליסה טרודלר, דוברת עמותת "חסון" שמתנגדת למתן חיסונים לתינוקות וילדים, שייכת לאסכולה מהצד ראשון. "החיסונים הראשונים שמקבל התינוק בימים הראשונים לחייו גורמים לפגיעה בגוף, ואחרי שנה מגיע חיסון ה-MMR, שהוא הקש ששובר את גב הגמל. בתקופה שהיו מחסנים, רק  מגיל בי"ס, האוטיזם היה מופיע בגילאים האלה. היום האוטיזם מופיע אצל תינוקות. כמעט 100% ממקרי האוטיזם מקורם בחיסונים. החיסון נגד חצבת-חזרת-אדמת יכול לגרום לפריצת אוטיזם".


ליסה טרודלר הגיעה לפעילות בעמותה בעקבות תגובת בנה הבכור לחיסונים. במקרה שלה, למרבה המזל, היא לא התנסתה בגרוע יותר. "את בני הגדול חיסנתי, למרות שקראתי על הסיכונים בחוברות ההסברה, אבל חשבתי שלי לא יקרה כלום. הוא קיבל דיפטריה-טטנוס-שעלת ואחר-כך צרח בתדרים גבוהים במשך 6 שעות רצוף. זה אומר שיש דלקת במוח – וזה כאב אדיר. חזרתי לאחות וביקשתי שהוא לא יקבל חיסונים יותר. האחות אמרה לי 'את אמא היסטרית'. ביקשתי לדבר עם רופא והיא אמרה לו 'יש פה אמא היסטרית'. הרופא רשם שכל ילדי לא יצטרכו לקבל את החיסון הזה".


הסיפור של תלמה


תלמה היא אם לשני ילדים פגועים. הראשון הפך אוטיסט בעקבות פגיעה קלה בחיסונים של גיל חצי שנה. "הוא הפסיק להגיב לבובות ולמשחק משותף – דברים שקודם הוא עשה בעניין. האינטראקציה עם ילדים ועם הסביבה בכלל, שמתחילה בגיל חצי שנה, החלה להתפוגג והוא התחיל להתעלם מסביבתו ולבהות יותר שעות. לא קישרתי את התופעות לחיסון  וחיסנתי אותו גם בחיסונים של גיל שנה".


ההחמרה הגיעה, לטענת תלמה, אחרי החיסונים של גיל שנה. "בעקבות החיסונים התחילה תופעה של היעלמות מילים וג'סטות. הוא הפסיק לסמן "לא רוצה" עם הראש, לפני גיל שנה הוא היה עושה "אין" עם הידיים וגם זה נפסק. נעלמה לו יכולת ההיגוי, הוא נזקק פתאום למאמץ רב לצורך ההיגוי ופיתח צהבת, דלקות ריאות ודלקות אוזניים ללא הפסקה. הוא ממש איבד את שמחת החים שלו, איבד יכולות, התחיל להיות בכיין וחסר מוטיבציה - האופי השתנה לו לגמרי. מתינוק חייכן ורגוע הוא הפך לתינוק לא נוח".


בעקבות שינוי ההתנהגות הקיצוני החלה המשפחה בסדרת בדיקות, כפי שמספרת תלמה, "עשינו לו בדיקות שמתבצעות רק בארה"ב, בשווי של אלפי דולרים. היום הוא בן 8. הוא הפך אפילפטי בעקבות החיסונים – ויש על כך תיעוד. הוא עדיין מורעל מחומרי החיסונים. הוא אלרגי למזונות רבים ועד היום אומר מילים בודדות. הטיפול בו דורש היערכות מיוחדת של כל המשפחה. הוא עובר טיפול ביו-מדיקלי מיוחד – הוא לא צורך גלוטן, לא חלב  ולא סוכר. הבאנו לה רופאה מיוחדת מארה"ב, כי כמעט ואין רופאים שמטפלים בתופעות האלו בארץ. אני עומדת  לפתוח מרפאה בדצמבר שתטפל במקרים האלה".


בנה הקטן של תלמה, שקיבל רק שני חיסונים, נפגע אף הוא. "הכספית פוגעת בכבד", אומרת תלמה, "הוא קיבל צהבת והתקשורת שלו הידרדרה. כיום הוא במצב טוב יותר, אבל כמעט שנתיים הוא לא דיבר. משרד הבריאות לא מכיר בנו כנפגעי חיסונים, אבל ידוע שהאוטיזם החל רק בתחילת שנות החמישים - שנתיים לאחר שהוספה כספית לחיסון".


תלמה ממשיכה לקוות לשיפור, אבל בינתיים הפערים בין שני הילדים גדלים. "הגדול לא ממש מדבר ומשחק עם הקטן. הוא לא מתנהג כמו אח גדול וזה מאוד קשה, אבל יש לו יכולות ואני מקווה שהתקשורת שלו תשתפר. הוא מטופל על-ידי בין היתר באמצעות תוספי תזונה, קלינאי תקשורת, מרפאה בעיסוק ולומד בכיתה מיוחדת לאוטיסטים. אין דרך לבדוק מה תהיה רמת השיפור. יש ילדים שמשתקמים ויש ילדים שלא".להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites