ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


חיסוני תינוקות וילדים - כל מה שצריך לדעת

ד"ר מיכאל רוטשטיין, מומחה ברפואת ילדים ובנוירולוגיית ילדים

גוף האדם יודע להגן על עצמו מפני מחוללי מחלה. הוא עושה זאת באמצעות מערכת חיסון הכוללת מרכיבים שונים, כמו נוגדנים הנלחמים בפולשים הזרים ומנטרלים אותם. כאשר הגוף פוגש וירוס או חיידק הוא מייצר נוגדן ספציפי עבורו. בפעם הבאה שייתקל באותו מזהם, הנוגדנים יהיו מוכנים מראש וינטרלו אותו ברגע שייכנס .


אבל מה קורה "במפגש הראשון"? מה קורה בפעם הראשונה שהגוף נתקל במזהם לא מוכר? במקרה כזה, לגוף אין עדיין נוגדנים ותיווצר מחלה.


זו הסיבה לכך שתינוקות חולים במחלות ילדות רבות פעם אחת בלבד. בפעם הראשונה הם חולים, ואז גופם מייצר נוגדנים המגינים עליהם מפני המחלה בהמשך חייהם. כאשר מדובר במחלה קלה שחולפת מאליה, זו לא בעיה. אבל כאשר מדובר במחלה עם מהלך סוער, המפגש הראשון עם מחולל המחלה עלול להיות מסוכן. לכן דרושים החיסונים.


כיצד פועל חיסון


מטרת החיסונים היא למנוע מהילד לחלות כשגופו נתקל בחיידק או בוירוס לראשונה. החיסון בעצם "מדמה" את הוירוס או החיידק ללא יצירת מחלה ממשית. המערכת החיסונית של הגוף מזהה את הגורם הזר, מייצרת נוגדנים עבורו, ומכאן והלאה תדע להתמודד גם עם האיום האמיתי.


במהלך השנים נוצרו חיסונים כנגד מגוון רחב של מחלות מסוכנות ומידבקות. חיסון אוכלוסיית העולם צמצם משמעותית את שיעורי התחלואה במחלות מסוכנות רבות. ובכל זאת, ישנן עדיין מחלות שחשוב לחסן מפניהן, והזמן הטוב ביותר לחסן הוא מוקדם ככל האפשר. כך ניתן להגן על התינוק מפני מחלות ילדות מסוכנות.


ישנם מספר סוגי חיסונים. כאלו בהם חומר החיסון מורכב מחיידקים או מנגיפים מומתים. אחרים, בהם החיידק או הוירוס "מוחלשים". חלק מהחיסונים ניתנים לתינוק דרך הפה ואחרים בזריקה. רוב החיסונים ניתנים יחדיו, בקבוצות: בזריקה אחת יקבל התינוק מספר חיסונים למספר מחלות - פשוט כדי לחסוך דקירות. מתן חיסונים יחדיו לא פוגם ביעילותם למעט מקרים מסויימים אליהם נתייחס בהמשך.


איפה ואיך מחסנים


בישראל מוענקים רוב החיסונים כשירות לציבור בתחנות לבריאות המשפחה ("טיפת חלב"). בדרך-כלל הילד יחוסן על-ידי אחות ולא רופא.


החיסונים נרשמים בפנקס מיוחד ("פנקס חיסונים") הניתן להורי הילד עם מתן החיסון הראשון, כבר בבית-החולים ביום הראשון לחיי התינוק. בפנקס נרשמים סוג החיסון, התאריך בו ניתן, וכן מספר סידורי של החיסון על מנת לעקוב אחרי תופעות לוואי אם יתרחשו.


שמרו עליו היטב! הוא מהווה מסמך המאשר את החיסונים שילדכם קיבל. הקפידו שכל החיסונים שיקבל יירשמו. כשיגיע ילדכם לגיל בית-הספר, תצטרכו להציג את הפנקס על מנת שימשיך לקבל חיסונים. גם אם תעברו דירה או תיסעו לחו"ל, הפנקס יוכל לשמש כמקור מידע חשוב ומוסמך בכל מקום בארץ ובעולם.


החיסונים הניתנים בטיפות החלב, הם החיסונים המאושרים על-ידי משרד הבריאות כחיסוני שגרה הכרחיים לחיסון כלל האוכלוסייה. חיסונים נוספים שאינם כלולים בשגרת החיסונים לילדים (כגון החיסון כנגד אבעבועות רוח או חיסונים עונתיים כנגד שפעת) אינם ניתנים בטיפות החלב ויש לחסן את הילד בקופת-החולים. כדאי ורצוי להתעדכן אצל רופא/ת הילדים שלכם, אם ואיזה חיסונים מומלץ לתת מלבד לאלה שקיבל בטיפת חלב.


הרשימות שבהמשך מפרטות את החיסונים השונים, מועדיהם ולמי הם מתאימים. בכל מקרה, כדאי תמיד להתייעץ עם רופא הילדים, וחשוב לקרוא גם על תופעות הלוואי מחיסונים (ראו המסגרת) כדי לדעת במה להיזהר וממה להימנע.


החיסונים בטיפת חלב


החיסונים הכלולים היום בשגרת החיסונים במדינת ישראל, וניתנים בתחנות לבריאות המשפחה (פירוט מורחב ניתן לראות בהמשך הכתבה במסגרת)


חיסון נגד צהבת מסוג B-החיסון הראשון אותו יקבל התינוק. מכיל חלבון המיוצר בשיטות הנדסה גנטית ומחסן כנגד הידבקות בוירוס. ניתן בזריקה לשריר בגיל יום אחד (כלומר, כבר בבית-החולים). את החיסונים הבאים ניתן לקבל בטיפת חלב, בגילאי חודש וחצי שנה.


המופילוס אינפלואנזה B-זהו אחד החיידקים הגורמים לדלקת קרום המוח בתינוקות, ולמחלות קשות נוספות. החיסון עשוי ממרכיב מסוים של החיידק. ניתן בזריקה לשריר בגילאים 2, 4, 6, ו-12 חודשים, בשילוב עם שני החיסונים הבאים.


חיסון נגד שעלת, דיפתריה וצפדת (DTaP) -החיסון המשולב כנגד שלושה חיידקים אלו מקובל מזה שנים רבות.
החיסון ה"אצלולארי" כנגד שעלת, החליף לפני שנתיים חיסון קודם שגרם לתופעות לוואי רבות יחסית. התרכיב החדש, הגורם לפחות תופעות לוואי, כולל חלבונים שונים המרכיבים את החיידק וחשיפה להם גורמת לייצור נוגדנים עבורו.
התרכיב גם מחסן כנגד הרעלנים של חיידקי הדיפתריה והצפדת. מרכיבי החיסון הינם רעלני דמה ("טוקסואיד") המחקים את רעלני החיידקים האלה.
החיסון המשולב ניתן בזריקה לשריר בגילאים 2, 4, 6, ו-12 חדשים, בשילוב עם החיסון כנגד המופילוס אינפלואנזה B והחיסון המומת כנגד פוליו.


חיסון נגד פוליומיאליטיס (פוליו, שיתוק ילדים) -כנגד הוירוס הזה קיימים מזה שנים רבות שני חיסונים:

 • חיסון מבוסס וירוס "מוחלש", הנקרא ע"ש מפתח החיסון סייבין. ניתן בטיפות לפה ודרך מערכת העיכול מחסן באופן טבעי יחסית את הגוף. הפרשתו בדרכי העיכול תורמת אף לחיסון הסביבה. החיסון הופסק למתן רוטיני במדינת ישראל.
 • חיסון באמצעות וירוס מומת (סאלק, כנ"ל). ניתן בזריקה לשריר. זהו החיסון היחיד לפוליו הניתן כיום בישראל.
  החיסונים ניתנים בגילאי חודשיים (מומת), 4 חודשים (מומת ומוחלש), 6 חודשים (מוחלש) ושנה (מומת ומוחלש). החיסון המומת ניתן בזריקה יחד עם שני החיסונים הקודמים.

אדמת, חזרת וחצבת (MMR, "החיסון המשולש") -חיסון זה מכיל וירוסים חיים ומוחלשים הניתנים בזריקה לשריר בגיל שנה. חיסון נוסף כנגד אדמת ייעשה בגיל בית-הספר.


צהבת זיהומית A-חיסון חדש יחסית, המבוסס על וירוס מומת, שישראל היא המדינה הראשונה בעולם שהנהיגה אותו כחיסון שגרה לכלל האוכלוסייה. הוא ניתן רק לתינוקות (בגילאי שנה-וחצי ואז שוב לאחר 6 עד 12 חודשים). ילדים שלא חוסנו ניתן לחסן באופן עצמאי בקופות-החולים.


מועדי מתן החיסונים

 • מיד לאחר הלידה: דלקת כבד מסוג B (צהבת)
 • גיל חודש: דלקת כבד מסוג B (צהבת)
 • גיל חודשיים: חיסון "מחומש"- שעלת, דיפתריה, צפדת, פוליו והמופילוס אינפלואנזהB.
 • גיל 4 חודשים: חיסון "מחומש"- שעלת, דיפתריה, צפדת, פוליו והמופילוס אינפלואנזהB.
 • גיל  6 חודשים:  מנת דחף של חיסון כנגד דלקת כבד מסוג B (צהבת), וחיסון מחומש (שעלת, דיפתריה, צפדת, פוליו והמופילוס אינפלואנזה B.
 • גיל 12 חודשים:  חזרת, חצבת, אדמת ומנת דחף של  החיסון המחומש (שעלת, דיפתריה, צפדת, פוליו והמופילוס אינפלואנזה B).
 • גיל 18 חודשים:  צהבת זיהומית מסוג A .
 • בטווח הגילאים 24-30 חודשים: מנת דחף של חיסון צהבת זיהומית מסוג A .
 • כיתה א': חיסון נגד חצבת, חזרת, אדמת.
 • כיתה ב': מנת דחף של  חיסון נגד שעלת, דיפתריה, צפדת ושיתוק ילדים.
 • כיתה ח': מנת דחף של חיסון כנגד צפדת ודיפטריה.


חיסונים בקופת-החולים


חיסונים שאינם כלולים בשגרת החיסונים בתחנות לבריאות הילד. מומלץ לחסן בקופת-חולים אחרי התייעצות עם רופא הילדים (להרחבה אודות המחלות, ראו המסגרת חיסון ילדים: נגד מה מחסנים):

להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites