ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


חיסון תינוקות וילדים - נגד מה מחסנים?
אפשר לצלוח את סבך המילים הלועזיות והשמות העמומים גם בלי להכיר לעומק את כל המחלות שמאחוריהם. אבל אם רציתם לדעת מפני מה אתם מחסנים, אז זה המקום.
ד"ר מיכאל רוטשטיין, מומחה ברפואת ילדים ובנוירולוגיית ילדים

כדי לעשות קצת סדר, ריכזנו כאן את רשימת המחלות המדבקות העיקריות כנגדן מחסנים בישראל. בכתבה חיסונים: כל מה שצריך לדעת תוכלו ללמוד עוד על סוגי החיסונים, מועדיהם ואופן פעולתם. חשוב להכיר גם את נושא תופעות הלוואי מחיסונים.


קרמת (אסכרה, דיפתריה) - מחלה המתמקדת בעיקר בגרון. חיידקי הקרמת יוצרים רעלן מסוכן העלול להתפשט בגוף ולגרום נזק לאיברים שונים. המחלה עלולה לגרום סיבוכים בדרכי הנשימה, בלב ובמערכת העצבים, ובמספר לא מבוטל של מקרים אף למוות. החיסון כנגד מחלה מסוכנת זו הפך אותה לנדירה ביותר בארצות מפותחות.


שיתוק ילדים (פוליו) - מחלה נגיפית שעלולה לגרום לשיתוק בגפיים ובשרירי הנשימה המובילה לנכות קשה. בארה"ב ומדינות נוספות הוירוס הזה כבר נכחד. ישראל נחשבת עדיין כאזור נגוע בפוליו, ולפני מספר שנים הייתה התפרצות של מגיפת פוליו במרכז הארץ.


המופילוס אינפלואנזה B - הגורם העיקרי (אם כי לא היחיד) לדלקת חיידקית של קרום המוח בגיל הרך. המחלה מתבטאת בחום, כאבי ראש, הקאות וערפול ההכרה. התוצאה עלולה להיות פגיעה קשה ביותר במערכת העצבים, עד כדי פיגור שכלי, פרכוסים, חירשות. החיידק עלול לגרום גם לזיהומים קשים נוספים: דלקות ריאה, מפרקים, עצם הלוע ועוד. ההדבקה בחיידק זה נדירה ביותר מאז החלו לחסן תינוקות מפניו. חשוב רק לזכור שישנם גורמים נוספים לדלקת קרום המוח ונגדם אין כרגע חיסון של כלל האוכלוסייה.


שעלת - מחלה שמתאפיינת בשיעול טורדני וממושך, ולמרות שמחסנים מפניה עדיין שכיחה יחסית. גורם לה חיידק המתרבה בדרכי הנשימה. מחלה זו מסוכנת בעיקר לפעוטות עקב הסיבוכים הקשים העלולים להופיע, כגון דלקת ריאות, נזקים למערכת העצבים ופגיעה במערכות גוף רבות אחרות.


חצבת - מחלה נגיפית שמתבטאת בדלקת גרון, דלקת עיניים, נזלת, שיעול, חום ופריחה בכל הגוף. המחלה עלולה לגרום סיבוכים קשים בדרכי הנשימה ובמערכת העצבים. בימינו היא נדירה בארצות המפותחות, אך עדיין קיימת.


חזרת
- נגרמת על-ידי נגיף ומתבטאת בחום ובנפיחות בלוטות הרוק. המחלה עלולה לגרום לסיבוכים כגון דלקת האשכים, דלקת עוצבה ודלקת הלבלב. המחלה נדירה כיום באוכלוסיה המחוסנת.


אדמת - מחלה נגיפית, קלה בדרך-כלל, המתבטאת בחום מלווה פריחה וכאבי מפרקים. הסכנה מהידבקות בנגיף חמורה בנשים הרות בחודשי ההיריון הראשונים, בהם עלולה המחלה לפגוע בעובר ולגרום למומים קשים ואף למות העובר ברחם.


דלקת כבד נגיפית B (צהבת, הפטיטיס B) - מחלה נגיפית המופצת באמצעות מגע עם דם מזוהם ומוצריו, מגע מיני עם נשא, או במהלך לידה כאשר האם נשאית. המחלה עלולה לגרום להרס כרוני של הכבד ואף לסרטן הכבד. חיסון כלל האוכלוסיה מונע הדבקה מקרית על-ידי נשאים.


דלקת כבד נגיפית A (צהבת, הפטיטיס A)
- מחלה ויראלית המכונה גם "צהבת זיהומית". מועברת במזון ובמים מזוהמים ומאדם לאדם. המחלה מתבטאת בחום, חוסר תיאבון, בחילה, הקאה וצהבת. ישראל נחשבת לאזור נגוע בצהבת זו, והונהג כאן לאחרונה חיסון של כלל האוכלוסייה.


צפדת (טטנוס) - מחלה קשה הנגרמת על-ידי רעלן של חיידק הצפדת ומתבטאת בהתכווצויות מכאיבות של שרירים שונים בגוף, ובהם גם שרירי הנשימה. חיידק הצפדת נמצא בדרך-כלל באדמה ועלול לחדור לגוף בעת פציעה. אין הדבקה מאדם לאדם. המחלה מסוכנת בכל גיל ומספר מקרי המוות בין הנפגעים ממחלה זו גבוה ביותר. עד לאחרונה היה נהוג לחסן בינקות ואז בכיתה ג'. לאחרונה הועבר החיסון השני לכיתה ב', עם חיסון נוסף בכיתה ט'.


אבעבועות רוח - מחלה מדבקת מאד המתאפיינת בחום ובפריחה שלפוחיתית המתפשטת על-פני כל הגוף בהדרגה. מהלך ההתפשטות נמשך כשבוע, לעיתים עם מעורבות של חלל הפה וריריות נוספות.

היא מופצת על-ידי מגע עם הפרשות החולה או במגע ישיר עם פצעיו. החולה נושא את הוירוס בדרכי הנשימה, מפריש אותו ברוק, ועלול להדביק את מי שנמצא בקרבתו בשיעול או עיטוש. אימהות שחולות באבעבועות סביב הלידה עלולות להדביק את ילדן במהלך הלידה. ילדים החולים בדרמטיטיס (אקזמה) או בעיות עוריות אחרות (כולל שיזוף יתר) יפתחו מחלה קשה יותר.

המחלה נגרמת על-ידי וירוס ממשפחת ההרפס הנקרא ווריצלה (varicella). 90-95 אחוזים מבני-האדם נדבקים בה במהלך הילדות, ומי שנדבק לעיתים נדירות אינו מפתח את סימני המחלה.

המחלה בצורתה ה"רגילה" אינה נעימה, גורמת סבל רב לילדים ואבדן ימי עבודה להורים. שיעור גדול של כ-5 אחוזים מהילדים מראים סיבוכים. מאחר ובמחלה זו ישנה פתיחה של העור לחיידקים מזהמים, הסיכון לחלות בזיהום חיידקי קשה אינו מבוטל, והסיבוכים העיקריים הם זיהומים בדרגות חומרה משתנות של השלפוחיות.


הזיהום עלול לערב איזורים נרחבים. במקרים נדירים ישנה התפשטות הזיהום לכלל הגוף, עם הופעת חיידקים בדם, והופעת סיבוכים חיידקיים קשים כגון דלקת ריאות, דלקת מפרקים, או דלקת בעצמות. סיבוכים נדירים יותר הם פגיעה במערכת העצבים, דלקת ריאות, דלקת הכבד, ירידה ברמת טסיות הדם ודימומים ממערכת העיכול או בשתן, הפרעה בתפקוד הכליות, וכן פגיעה בפרקים, בשריר הלב, בקרום הלב, בלבלב ובאשכים.


הטיפול הוא רוב המקרים מקומי, ונועד להקל על הגרד הרב המתלווה למחלה. ישנה גם תרופה אנטי-ויראלית בשם אציקלוויר ("זובירקס") שיכולה לשמש לטיפול במחלה. השימוש בה מתאים בעיקר לילדים שיש אצלם חשש למחלה קשה יחסית, כבר בתחילת הפריחה. 


השלפוחיות חולפות בדרך-כלל בלי להשאיר סימן, אלא אם כן ישנו זיהום מקומי בפצע (לכן אסור לגרד!). לאחר היעלמות הנגע יכולים להיות שינויים מקומיים בצבע העור באיזור למשך מספר חדשים.

 

להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites