ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


מכת חום והתייבשות אצל ילדים ופעוטות
מכת חום היא מצב שבו, עקב חשיפה לטמפרטורות גבוהות, נפגע מנגנון ויסות החום של הגוף וגורם להצטברות חום ולעלייה בטמפרטורת הגוף,  מצב העלול  להוביל לפגיעה ברקמות ואפילו למוות.
ד"ר עאמר חוסיין מנהל חדר המיון במרכז הרפואי זיו

התסמינים למכת חום קלה יכולים להתבטא רק בדופק מהיר, הזעה מרובה, כאבי ראש, סחרחורת קלה ובבלבול עקב פגיעה במערכת העצבים המרכזית. במכת חום חמורה, תעלה בדרך כלל טמפרטורת הגוף על 40 מעלות, העור יהיה חם, יבש וסמוק, ולעתים ייגרמו הזיות, פרכוסים ואובדן הכרה. חלק מהתסמינים כמו

דופק מהיר, חולשה ובלבול עד מצב עילפון, יכולים להיות קיימים במצב של התייבשות, אך במצב של התייבשות תתלווה גם תחושת צמא, יובש בפה, ולחץ דם נמוך.


הגורמים למכת חום הם בדרך כלל טמפרטורות גבוהות ויובש או פעילות גופנית מאומצת מאוד ולעתים צירוף של השניים.הטיפול העיקרי במכת חום הוא הניסיון להחזרת הטמפרטורה של הגוף למצב הנורמלי. ניתן לקרר את הגוף באמצעות הרטבתו במים, או טבילתו באמבט פושר. רצוי מאוד להעביר את הנפגע למקום קריר, ממוזג ומוצל, להחזיר נוזלים באמצעות שתייה או הזרקה תוך ורידית של מי מלח ואף לתת תרופה להורדת חום במקרה שטמפרטורת הגוף מעל 38 מעלות.


נושא מכות החום עולה בישראל  לכותרות מדי קיץ בעקבות מספר מקרי מוות ממכת חום מות ילדים ופעוטות שהושארו במכוניות סגורות והתחממו לטמפרטורה גבוהה מהשמש הקיצית והפכו למלכודות מוות.


עוד מפגע שיש להישמר מפניו היא סכנת התייבשות- מצב של מחסור בנוזלים בגוף. שיעור הנוזלים התקין בגוף האדם הנו כ 70% והוא חיוני פעילות התקינה של המנגנונים השונים שבגוף. ההתייבשות מתרחשת כאשר כמות הנוזלים אשר נקלטת דרך הפה קטנה מהכמות אותה מאבד הגוף בשתן, בצואה, בנשימה, באידוי דרך העור או בהקאות.


חשוב בעיקר אם מדובר בילדים, תינוקות ופעוטות להישאר במקום ממוזג ולהקפיד על שתייה מרובה, גם אם הילד לא חש בצימאון. מנגנון ההגנה של הגוף כנגד התייבשות הוא תחושת הצימאון, אולם מנגנון זה אינו יעיל דיו, מאחר וכמויות המים המרוות את הצימאון קטנות בהרבה מאלה החסרות בגוף. על כן יש לעודד שתייה מרובה וללא קשר לצמא.


להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites