ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסה



עוד באו-מאמא


כאבי אוזניים ודלקות בתעלת האוזן החיצונית

כאבי אוזניים ודלקות בתעלת האוזן הנן תופעות שכיחות וגורמות לסבל רב גם בקיץ. מי הבריכות עלולים לגרום לכמה בעיות: זיהום בתעלת האוזן החיצונית, זיהום באוזן הפנימית, זיהום דרך האף והפה שיוביל לדלקת בסינוסים או לדלקת חריפה באוזן התיכונה ופטרת בתעלת האוזן החיצונית.
יצחק טבעוני

תקופת הקיץ בה מבלים המון בבריכה ובים, מביאה עימה תופעות שכיחות של כאבי אוזניים בקרב ילדים ותינוקות.


מי הבריכות עלולים לגרום לכמה בעיות:

  • זיהום בתעלת האוזן החיצונית.
  • זיהום באוזן הפנימית.
  • זיהום דרך האף והפה שיוביל לדלקת בסינוסים או לדלקת חריפה באוזן התיכונה.
  • פטרת בתעלת האוזן החיצונית.


דלקת בתעלת האוזן החיצונית

דלקת בתעלת האוזן החיצונה (מהאפרכסת ועד עור התוף) נגרמת מחדירה של מים מזוהמים, חלקיקים, חול, סבון, ועוד.  התעלה משמשת חממה להתפתחות חיידקים ופטריות ומשם ועד לדלקת המרחק קצר.
 דלקת בתעלת האוזן החיצונית מתבטאת בכאבים עזים ובגירודים.


דלקת אוזן תיכונה אקוטית -  Otitis Media Acute


דלקת אקוטית המתרחשת באוזן התיכונה גורמת לכאבים קשים, לעליה דרמטית ברמת החום, לאי שקט, סחרחורות ועוד.  כמעט כל הילדים יפתחו מחלה זאת לפחות פעם אחת בחיהם. לרוב מי שחלה פעם אחת בדלקת באוזן התיכונה יסבול מתופעה זאת שוב. למרות שבעבר לאחר גיל מסוים הייתה ירידה בהתפתחות מחלה זאת, ניתן לראות בעליה בתחלואה במחלה זאת גם בילדים מעל גיל 7 וגם במבוגרים רבים המפתחים את המחלה.


מבנה האוזן בכלל ותעלת השמע בפרט עד גיל 7 ולעיתים אף יותר מכך, הוא מבנה שאינו מאפשר אוורור חופשי של תעלת השמע. לכן כל צינון יכול להוביל להסתבכות באוזן התיכונה ועל אחת כמה וכמה אם מתפתחת מחלות זיהומיות קשות יותר.
אוורור לא תקין של תעלת השמע הופך את האוזן התיכונה למקום סגור, בו מצטברות ריריות ובאין ניקוז ואוורור יחל זיהום בתעלה. 
המשך ייצור הריריות וחסימתן יחד עם התפתחות הדלקת יוצר לחץ כבד על עור התוף. 


סימני המחלה של דלקת אוזן תיכונה אקוטית -  Otitis Media Acute
דלקת אוזניים מופיעה פעמים רבות כסיבוך זיהום בדרכי הנשימה העליונות. על כן שכיחות המחלה עולה בחודשי החורף אך נמצא אותה גם בקיץ עקב שחיה בים ובמיוחד בברכות. לרוב דלקת אוזן תיכונה אקוטית מופיעה עם חום גבוה, חוסר מנוחה וכאב עז.  אך לעיתים  תופיע הדלקת גם בלי חום או בכי עז המעיד על כאב. הילד או המבוגריחושו באי נוחות וחוסר שקט ונטייה לשפשף את האוזן או נפיחות בצוואר.
לעיתים קיימת נזילה מהאוזן עקב ניקוב עצמוני של עור התוף. הנזילה יכולה להיות שקופה עד צהובה ירוקה או אף דימום וזאת בהתאם למצב.


זיהום מערכת הנשימה


ילדים רבים רגישים לחומרים שמוסיפים למים בבריכות כמו כלור או ברום ומפתחים רגישויות רבות מעבר לשריפה בעיניים והיא רגישות במערכת הנשימה.
ילדים רבים לאחר רחצה בבריכה מפתחים נזלת, שיעול, דלקת בסינוסים המורגשת גם ככאב ראש ועוד. הכשל הזה במערכת הנשימה עלולה להוביל לחסימה של תעלת השמע הפנימית להצטברות נוזלים ואף לכאבים או לדלקת שתסבך את האוזן.


פטרת בתעלת האוזן החיצונית


קיים זיהום נוסף שהוא זיהום פטרייתי הגורם לגירוד והרגשת אי נוחות רבה ולעיתים עד כדי דלקת באוזן החיצונית וממנה דלקת באוזן התיכונה.
בעיה זאת מאוד נפוצה בקיץ וקשור קשר ישיר לבריכות המים.  ככל שמחסור במים יגבר החלפת המים בבריכות יקטן ומכאן שהמים יזדהמו למרות הכלור.
כדי למנוע בעיות אלו באנשים וילדים שיש להם נטייה לרגישות בעור בכלל ובאוזן בפרט להיכנס למים לאחר שאטמנו את האוזניים היטב עם אטמי סיליקון.


טיפים לשמירה על בריאות האוזניים:
  • אין לנקות את האוזן כלל.  גם כאשר אתם רואים הפרשה על הקיסם, אין זה אומר שניקיתם הכל, יתכן  שדחפתם פנימה או מרחתם את הדופן בשאריות זיהום או הפרשות.
    ניקוי האוזן  במקלות צמר גפן עלול להוביל לדלקות וזיהומים. הם אף מפרים את איזון מערכות הגוף.
  • לילדים הסובלים מבעיות אוזניים מומלץ לשים אטמים לפני הכניסה לים, לבריכה או לאמבטיה.



להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites