ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


דמי כיס וחינוך כלכלי

דמי כיס הם לא רק כסף לבזבוזים, אלא גם אמצעי שיכול לעזור לילד לפתח אחריות ומודעות צרכנית. אבל באיזה גיל להתחיל, כמה לתת ומאילו טעויות כדאי להימנע?

תומר קרן

מדובר בסכסוך גבולות עתיק יומין שגילו מן הסתם כגיל מטבע הכסף. מאבק עיקש בין שני צדדים שכל אחד מהם מנסה למשוך את השמיכה הקצרה בכיוונו. אין במאבק הזה מנצחים, ומכיוון שעל המאזניים מוטלים רגשות קיפוח, קנאה, לחץ חברתי ושאיפה נצחית לעצמאות מוקדמת - נראה שזה חייב להיגמר בסנקציות, או בבכי.


כמעט כל הורה לילד מגיל 5 ומעלה נתקל בדילמות הללו: מתי מקובל להתחיל לתת דמי כיס? כמה לתת? והאם לפקח על השימוש של הילד בכסף?


מניסיונם של הורים

קשה לקבוע כללים נוקשים לדמי הכיס. הורים שונים מספרים על חוויות שונות, ומידה משתנה של הצלחה עם ילדים שונים - אפילו אם הם גדלו עם אותם הורים ובאותה משפחה.

תמי שרון, אמא לשני ילדים בבית-ספר יסודי, נותנת בכל יום שישי 10 שקלים לכל אחד מהילדים. "זה אמור לכסות הוצאות של בזבוזים בקיוסק של בית-הספר", היא מסבירה. "לפעמים הם אפילו מצליחים לחסוך, שזה לא רע בכלל".

אירית אור, אמא לילדה בת 13, נותנת לבתה "30 עד 50 שקלים בשבוע 'רק לבזבוזים'. לא כולל ביגוד והנעלה. לגבי מתנות מהמשפחה, בדרך-כלל מקדישים את זה לקניות גדולות יותר, דברים שרוצים לקנות וההורים לא מממנים, גם ביגוד והנעלה".

רבקה סגל, אם לשלושה מרעננה, מספרת: "נושא דמי הכיס עבד טוב יותר עם ילדיי הגדולים מאשר עם בתי הקטנה. הסברתי להם מה הציפיות שלי לגבי ההוצאות וההתנהלות וזה עבד. הגדולה התגלתה כחסכנית גדולה, למרות שהיו לה 'התחלקויות' שפתאום השאירו אותה בלי כסף. הילד השני התגלה כמחושב יותר. הבעיה הגדולה היא עם הילדה הקטנה שנמצאת בבית-ספר יסודי. היא לוקחת את הכסף, מוציאה את כולו על מתנות לעצמה ותמיד מבטיחה להשתפר בפעם הבאה, מה שלא ממש קורה".

 לעשות את זה נכון

מה אפשר לעשות כדי להפוך את דמי הכיס למשהו שיש בו יותר תועלת מכאב ראש? כדי לענות על זה, נועצנו בפסיכולוגית יעל כץ. לדבריה "דמי כיס זה לא נושא שיש בו נכון או לא נכון. זה יכול להתאים מאד במשפחה אחת ולעורר התנגדות קשה במשפחה אחרת. זה תלוי במסרים של המשפחה ביחס לכסף ולעצמאות".


באיזה גיל מומלץ להתחיל?

"כמו שאני רואה את זה, אין גיל לדמי כיס. אם הילד בוגר ואחראי אפשר להתחיל לתת דמי כיס גם בגיל ארבע. ההורים צריכים לראות מתי הילד בשל למהלך כזה. האם הוא יודע חשבון, האם הוא מתעניין בכסף. לראות אם הוא יודע שכשנותנים כסף אפשר לקבל בחזרה עודף. יש ילדים שזה ממש לא מעניין אותם. הם אומרים 'אבא תקנה לי' וזהו. הם גם לא מבינים מה זה 'אין לי'. לילדים כאלה לא יהיה נכון לתת דמי כיס. הם לא ידעו מה לעשות עם זה".

"דמי כיס מסמלים שלב של בגרות. למשל: הילד עלה לכיתה א' ו'הוא כבר גדול'. אם לא בטוחים בעניין אפשר לעשות ניסיון עם כמה שקלים. לראות מה משמעות הכסף עבורו. אם הוא מתעניין במחירים או שהוא רואה רק את התוצאה".


למה בכלל לתת דמי כיס?

"מתן דמי כיס לילדים הוא רעיון כלכלי נכון שמכין את הילד לעולם המבוגרים ומחנך אותו לתחום את רצונותיו. זה מה יש, ועם זה תסתדר. נגמר? חכה לשבוע הבא. זו אחת הדרכים לתרגל עם הילד את הצבת והמחשת הגבול של הכסף. כמו שלאדם מבוגר יש תקרת אשראי בבנק גם לילד צריכה להיות תקרה פיננסית למימוש רצונותיו. בדרך זו הוא לומד סדרי עדיפויות. אלו החיים - הם לא תוכנית כבקשתך אלא הם מלווים תמיד בתקציב מוגבל".

"הילד מקבל מדמי הכיס שיעור מעשי חשוב על סיפוק מיידי או דחיית סיפוקים. ילד שחוסך כסף מלמד את עצמו לדחות סיפוקים ולתכנן תוכניות לטווח ארוך. זה מפתח את מרכיב העצמאות באישיותו. אין לחצים, אין תחנונים. זה נותן לו תחושה של בוגר, אחראי. סומכים עליו".


ומה החסרונות במתן דמי כיס?

"הנוהג לתת דמי כיס עלול במקרים מסוימים להפוך למוקד של עימותים ולאמצעי שליטה של ההורים בילדים. הורה שאומר לילד: 'אם לא תסדר את החדר לא תקבל דמי כיס' מחמיץ את העניין. זו לא המטרה. חשוב לשים לב איך מציגים את דמי הכיס, כדי שלא יהפכו לנושא למאבקי כוח. כמו כן, חשוב שהילד לא יקבל כסף ממקור נוסף, כמו סבא וסבתא, כי אז הוא לא יבין את המשמעות של להסתדר עם סכום כסף מסוים. כל הערכים החיוביים של דמי כיס באים מהגבלת הסכום".


מה עושים כשיש אח גדול שמקבל דמי כיס ואח קטן שמקנא ורוצה גם?

"זה עלול להיות מצב בעייתי ורגיש. מצד אחד הילד הקטן מקנא ורוצה גם, ואנחנו לא רוצים להפלות אותו לרעה. מצד שני, הוא לא ממש מבין את המשמעות של הכסף. ההמלצה שלי אם יש אח גדול היא לתת לאח הקטן משהו סמלי - חצי שקל בשבוע".


מה עושים כשהילד אומר: כולם בכיתה מקבלים 20 שקל בשבוע, למה אני מקבל רק 15 שקל?

"אם כולם מקבלים כסף בכיתה זה שיקול חשוב, אבל הוא וודאי לא יותר חשוב מהמגבלות של ההורים. הילד צריך להכיר את המגבלות הכספיות של הבית בלי ליפות את המציאות עבורו. אם יש מצוקה כלכלית בבית זה בסדר לא לתת דמי כיס, או להוריד את הסכום, ולו רק באופן זמני, עד שהמצב יתייצב. אם החברים בכיתה מקבלים 20 שקל ואתם יכולים לתת לילד רק 15 שקל זה בסדר גמור. זו הזדמנות ללמד אותו להסתדר עם מגבלות הכסף. במקום לקנות אדידס בקניון תלכו איתו לחנות פשוטה יותר בדרום תל-אביב".


האם להכתיב לילד במה להשתמש בדמי הכיס?

"להכתיב לא, לכוון כן. חשוב להבהיר לילד שאם הכסף ילך למטרות שמנוגדות לערכים שלכם - (מוסר, בריאות וכו') - ישללו ממנו דמי הכיס. קוראים לזה פיקוח, והוא לא שונה מהפיקוח שמטיל הממשל בארצות-הברית על כספי התמיכה שהוא מעניק לישראל. אפשר להגדיר את המטרה בשלב ראשון כשני ממתקים, כשהילד בוחר את הממתקים. אפשר להגיד שממתק אחד ממומן על-ידי ההורה וממתק אחד ממומן מדמי הכיס. אם הדבר שהילד הכי רוצה זה לקנות קלפים, אז בסדר. אבל אם הוא מבזבז על הקלפים והחוברות את כל דמי הכיס שלו זה קצת מפספס את המטרה".

"המבחן הגדול של דמי הכיס הוא אם אתה כהורה מרגיש שזה עובד. אם הילד עסוק כל הזמן רק בהוצאות כספים לא מבוקרות ומבקש עוד ועוד כסף אז עדיף ורצוי לעצור את זה. בדיוק כמו שפקיד בבנק מפקח על הלקוח. הוא רואה שהלקוח עובר כל הזמן את המסגרת ומסתבך בהלוואות. באיזשהו שלב הוא עוצר את העניין".

דמי כיס: טיפים להורים


גיל אורלי, מנכ"ל חברת "יבולים" ומרצה בנושאים של כלכלת הפרט והמשפחה, נותן טיפים להורים שרוצים לתת דמי כיס בצורה מבוקרת:


1. הגדירו מטרות. מטרות הגיוניות למתן דמי כיס יהיו: להכשיר ולחנך את הילדים לדעת לבחור ולהגדיר סדרי עדיפות, ללמוד לתכנן, לפתח גישה ידידותית לכסף, ללמוד על כוח הקנייה של הכסף, להעריך עצמאות וגישה צרכנית נבונה.


2. הקפידו על תיאום ציפיות ושיתוף.
דברו עם הילד והסבירו לו מה הציפיות שלכם - זה הסכום שאנו מקציבים. זו החלוקה שאנו ממליצים עליה. זה וזה באחריותך, על זה וזה אנו אחראים. אין חריגות. זה נכון ליכולת שלנו היום, נבדוק חודש חודשיים ואז נעדכן.


3. שימרו על ערוצים פתוחים.
תקשורת בריאה ופתוחה היא חיונית בעניין הזה - לשתף, להקשיב לילד, לא לזלזל, לא להתווכח. הכסף באחריות הילד - תפקידנו לייעץ.


4. גובה ריאלי של דמי הכיס.
גובה דמי הכיס צריך לקחת בחשבון שני דברים: יכולת ההורים וצרכי הילד. והסדר הנכון צריך להיות שצרכי הילד כפופים ליכולת ההורים - לא ייתכן מצב של ילד עשיר במשפחה ענייה.


5. שמירה על הדדיות.
חשוב לזכור שדמי הכיס אינם חובה אלא זכות של ההורים וזכות שהם מעניקים לילד. הם עשויים להשתנות מתוך התחשבות ביכולת הכלכלית ובהתייחסות הילד. מערכת יחסים חד-צדדית אינה מקובלת.


6. למדו את הילד צרכנות נבונה.
לקנות ג'ינס ב-90 ש"ח ולא ב-600 ש"ח. לתכנן את ההוצאות, לנסות לחסוך, להשוות מחירים.


7. הציבו גבולות.
צריך להסביר לילד שהסכום שנקבע מראש לא ישתנה, ולא תינתן תוספת או הלוואה על חשבון החודש הבא. הילד צריך ללמוד לתכנן, והצבת גבולות תעודד אותו לכך.


8. תנו דוגמא אישית.
אם אתם באוברדרפט הילד שלכם לומד שכל המלים הגבוהות לא שוות דבר.

להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites