ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


טיפים להגנת ילדים מפני פגיעה מינית
אין ספק כי הסיוט של כל הורה הוא שילדו יפגע מינית בין אם ע"י אדם זר וכל שכן על ידי אדם מוכר. הנושא של שמירה על הגוף הרי אינו קל לשיח של הורים עם ילדים. ההורים מוצאים עצמם נבוכים לנוכח גילויי הסקרנות של הילדים, שאלותיהם והתנהגותם ולא יודעים כיצד ניתן לדבר עם הילדים על הנושא המורכב והרגיש, להקנות להם כלים להתמודדות עם העולם ועדיין לשמור על תמימותם ולא להפחידם.

ההצגה החברים של יעל העוסקת בדיוק בנושא זה ודיוידי באותו שם, מעבירים לילדים בגובה העיניים את נושא המודעות לשמירה על המרחב הגופני.  בדרך זו עולה המודעות לנושא, ונמנעות פגיעות מיניות רבות בילדים.


כך ע"פ דיווחים של  מנהלת בי"ס ממרכז הארץ,  ניצלה תלמידת כיתה ב'. הילדה נתקלה באדם מבוגר שהגיע אליה ואמר לה שאמה נמצאת בסוף הרחוב ובקשה ממנו להביא אותה אליה. הוא אף ידע את שם הילדה ושם האם.


הילדה שצפתה יומיים קודם בהצגה ובה סצנה דומה מאד סירבה ללכת איתו ונמלטה לביתה. הילדה ספרה לאמה ואמרה "נזכרתי במה שלמדנו בהצגה ובגלל זה לא הלכתי איתו אפילו שהוא אמר שהוא מכיר אותך וידע את השם".


יעל פדר – עובדת סוציאלית ושחקנית,יוצרת ההצגה והדיוידי מציינת מס' טיפים להורים להגנת ילדיהם מפני פגיעות מיניות :

  • לילדים יש סקרנות טבעית בריאה ולגיטימית והם נוהגים לשאול שאלות. חשוב שההורים לא יתחמקו משאלות הילד,  אפילו אם הן מביכות את ההורה או גורמות לו תחושה לא נוחה. שכן אם הילד לא יקבל תשובות לשאלותיו, הוא יחפש את התשובה ממקורות אחרים.
  • יש לשוחח עם הילד בגובה העיניים, בשפת הילד ולהשתמש במושגים מחיי היום יום של הילד .
  • לא לערוך עם הילד שיחה רשמית אלא לשוחח איתו באופן פתוח וגלוי תוך כדי ההתנהלות היומיומית.
  • לעודד תקשורת פתוחה בבית. להימנע מאווירת סודיות, שלא חושפת רגשות ומידע. הורה לא יכול לצפות שילדו יספר לו משהו רע שקרה לו אם הילד לא מספר לו על דברים טובים או יומיומיים שקורים לו.  לעודד את הילד לספר ולשתף, לתת לילד את התחושה שמאמינים לו ושקשובים אליו (הפחד הגדול ביותר של הילד הוא שכשהוא יספר משהו רע שקרה לו לא יאמינו לו). לא להתייחס אל דבריו כאל סיפורים דמיוניים. רק כך הילד ישתף את הוריו יותר.
  • לעודד את הילד לסמוך על הרגשות שלו. להיות קשובים לרצונות הילד ולכבדם.
  • הילד הוא המראה של הוריו. דרך ההורים הילד לומד את נושא הפרטיות והמרחב האישי כבר בינקותו- דרך הטיפול בו הוא לומד כי ההורים והמטפלים הם היחידים שנוגעים באיבריו וזה נעשה רק כחלק מטיפול וניקיון. הילד גדל לנורמות התנהגות בהם איבריו הפרטים אינם חשופים וכך נכון גם אצל הוריו וסביבתו הקרובה. אותן נורמות התנהגות מופנמות אצל ילדנו ממש כמו בכל תחום אחר- השפה בה אנו מדברים, היחס אחד כלפי השני, הרגלי התזונה ועוד. חשוב כי ההורים יקפידו על שמירה על פרטיותם האישית ובכך הילד ילמד לכבד את הפרטיות שלהם ואת הפרטיות של האחר.
  • ילדים בגילאים הרכים נוטים לשחק במשחקים מוכרים:"אבא-אמא", "רופא –חולה" כחלק מחיקוי התנהגות המבוגרים, ובדרך זו מבנים לעצמם את תפקידי האב, האם המטפל והמטופל. לא פעם במהלך משחקים אלו נוצר בלבול בין מותר לאסור, הנכון והלא נכון. סקרנות הילד הנה חיונית להתפתחותו, יש להנחות את הילד כי ניתן לשחק אך לשמור על הגבולות (בלי להפשיט ובלי לגעת באיברים הפרטיים) ולגבי חקירת גופו, היא טבעית ומותרת אך יש לקיימה באופן פרטי בלבד (ללא נוכחות ילדים/מבוגרים) כמו למשל בחדרו.
  • לשוחח על משמעות שמירת סוד – זו דילמה לא קטנה אצל ילדים. פעמים רבות אנו אומרים להם שצריך לדעת לשמור סוד (כשמתכננים מסיבת הפתעה לאימא, למשל) – אבל חשוב להסביר מהם ההבדלים בין סוד לסוד. יש סודות טובים, ויש סודות רעים. כשמישהו אומר לילד "אל תגלה לאבא ואימא", זה סוד לא טוב. גם ההבחנה בין הלשנה לדיווח הכרחית. ההלשנה נתפסת כמשהו מאוד לא יפה אצל ילדים, וצריך לעזור להם לנסח אמות מידה וכללים, שיעזרו להם להבדיל ביו המצבים.
  • לבנות לילד רשת תמיכה - למנות רשימה של אנשים קרובים היכולים לשמש אוזן קשבת – כדאי לתת לילד אופציות כמו גננת, יועץ/ת , מורה, דודה, אח/ות או כל אדם אחר שהוא בוטח בו.


 

 

להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites