ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


התמודדות משפחתית עם ילד/ה בעל/ת צרכים מיוחדים
ההתמודדות של המשפחה עם ילד/ה בעל צרכים מיוחדים אינה פשוטה, אך עם תמיכה מתאימה אפשר לצלוח את הקושי. על דרכי ההתמודדות הראשונית וחשיבות רשת התמיכה.
אביבה איילון, יועצת, מנחה ומלווה משפחות עם ילדים בעלי צרכים מיוחדים

בשנים האחרונות שומעים יותר ויותר על ילדים בעלי לקויות למידה וצרכים מיוחדים. סביר להניח שאין זה נובע רק מעלייה בכמות הילדים שיש להם צרכים מיוחדים – אלא ממודעות מוגברת של המערכות החינוכיות, הטיפוליות והחברתיות לעצם קיום הלקויות, כמו גם עלייה במודעות ההורים. 


צריך להושיט יד


תחום החינוך המיוחד והמסגרות הטיפוליות הסובבות אותו התפתח מאוד בארץ וניתן וצריך להסתייע בו, אולם הקושי העיקרי בו נתקלות המשפחות הוא בנגישות למידע, לזכויות, ובהיכרות עם הדרכים להתמודדות. במאמר זה אנסה לחשוף את המפתחות לאותן דלתות הנראות לעתים נעולות.


את הקושי הנלווה להתמודדות המשפחות אי אפשר לקחת מהן. מה שכן אפשר לעשות- וצריך – זה להושיט יד, לגלות אמפטיה ורגישות ולהוליך את המשפחות בסבך המידע והביורוקרטיה. צריך לחשוף בפניהם את זכויותיהם ולהקשיב, ולהקשיב ולהקשיב.  ניתן להפיג, או להקל במעט, את תחושות חוסר האונים והבדידות, וניתן להקל במציאת הדרך הנכונה והמתאימה ביותר עבורם להתמודדות עם הקושי.

התמונה להמחשה בלבד
התמונה להמחשה בלבד

הילד המושלם שלנו


כאשר זוג מחליט להביא ילד לעולם יש לדמיון תפקיד חשוב מאוד.  לקראת ההיריון ובמהלכו מוצפים ההורים בסדרת בדיקות אינסופית, שבאה להבטיח מניעה, זיהוי או הכרה  בלקות העלולה להופיע ברך הצפוי להיוולד. כאשר ההורים חולמים על הילד ומדמיינים אותו – הם חושבים כיצד הילד ייראה, למי הוא יהיה דומה ועל האושר שיהיה להחזיקו בידיים ולגדלו. אף אחד לא מתכנן קשיים. מכאן עומק השבר במקרה בו מתגלים קושי, פגיעה או לקות ברמה כזו או אחרת.


ישנם מצבים בהם ניתן לזהות את צרכיו המיוחדים של התינוק מיד עם היוולדו, ואז המשפחה הקרובה צריכה להתמודד עם הילד ועם הקשיים הנלווים מייד מרגע הלידה. במצבים חמורים יותר הקושי מזוהה טרם הלידה. ולעיתים הזיהוי מאוחר הרבה יותר – ודורש הערכות אחרת.


ההתמודדות הראשונית של המשפחה


כל ילד הוא ילד מיוחד, אם זכה והוריו רגישים לצרכיו. אולם המקרה שונה כאשר מדובר בילד עם צרכים מיוחדים. רבים ההורים לילדים עם צרכים מיוחדים האומרים שקיבלו מתנה עם היוולדו. ילד עם צרכים מיוחדים מחדד במשפחה זיהוי רגשות והכרה בדברים שבדרך כלל אנו לוקים בהתייחסות אליהם כמובנים מאליהם.


תהא המשפחה מגוייסת ככל שתהיה – במקרה של לידת ילד שונה מוצפת המשפחה בשלל רגשות, בהם גם אכזבה, כעס, כאב, ייאוש, חרדה, אהבה, רחמים, רוך, פחד  ומחויבות – ולעיתים גם הכחשה. גם המשפחה המאוחדת ביותר מורכבת מפרטים, כאשר כל אחד מהם עובר את המסלול הרגשי בזמן אחר, בעוצמה אחרת.


הצעד הראשון- אבחון


הפנייה לאבחון היא השלב ההכרחי הראשון לקראת יציאה מהשיתוק, מהאימה ומתחושות חוסר האונים  שתוקפים את ההורים. אין טעם להתכחש לרגשות אלו. הם קיימים. גם תוצאות האבחון אינן בהכרח קלות לעיכול, אולם בעקבותיו ההורים יכולים למצוא את הכלים להתחיל לפעול ולחזור לתפקד לקראת התגייסות מלאה לטיפול בקושי של הילד.


בד בבד עם העלייה במודעות לנושא, צמחה בארץ גם קשת גדולה של מומחים לאבחון ומומחים לטיפול. לכל בעיה יש כתובת – רק צריך לדעת מהי. אחד הקשיים הראשונים שעומדים בפני המשפחות הוא חוסר ההיכרות עם הגופים העשויים לסייע, לגבות, לתמוך ולהנחות. הדרך בה ההורים נתבעים ללכת אינה דרך ייחודית להם. רוב המשפחות מתקשות למצוא את קצה החוט בסבך היועצים, המטפלים, הפסיכולוגים, המאבחנים, אנשי החינוך והפקידים. ישנם הפונים לאינטרנט ומגלים מאגרים אינסופיים של מידע, שגם בהם לא קל למצוא את הידיים ואת הרגליים. יש הטובעים במבול המידע הנחשף בפניהם.


כדאי לדעת שהגדרת הלקות שונה ממסגרת למסגרת וכך גם הגדרת צרכי הילד והמשפחה. הגדרות הביטוח הלאומי, למשל, שונות מהגדרות מערכת החינוך. ידיעת עובדה זו ממזערת את הבלבול שחשים, אם וכאשר מתקבלות הערכות והגדרות שונות לאותה לקות.


חשוב לקבל סיוע


במקביל לתחילת ההתמודדות עם קשיי הילד והדרכים להיטיב עמו, המשפחה נזקקת לכל גב ותמיכה שתוכל להשיג. הסתגרות לא תסייע. במקרה הטוב היא תאט את קצב ההסתגלות ובמקרה הרע תמנע כל סיוע. משפחה מגוייסת, המקבלת כוחות, ו/או מצליחה למצוא אותם בתוכה, היא משפחה שתיטיב לסייע לילד המיוחד ולעצמה.  ישנן משפחות הבוחרות לשמור את הקושי בד' אמותיהן. שמירת הקשיים בסוד תמנע מכם לקבל עזרה, הנחייה וטיפול, או לפחות תעכב את הסיוע, דבר שלעתים הינו קריטי בתהליך התפתחות הילד.


כל נושאי ההתמודדות עם הילד הפגוע, הלקוי או בעל הצרכים המיוחדים הינם תהליכים דינאמיים ומצבים שחלים בהם שינויים כל העת. ישנה שחיקה, ישנן חרדות בהווה וישנן חרדות מפני העתיד. כאשר שוקעים בהתעסקות היומיומית, בהתמודדות עם השגרה, קשה מאד להעריך ולחזות את העתיד. זהו נושא נוסף בו על ההורים להיות מוכנים להסתייע באחרים ולשאוב מהם כוחות. כן, כדאי לפנות זמן ומקום לשאלות ובירורים ולבטא מצוקות. כדאי שהמשפחה תכיר בכך שאלו רגשות לגיטימיים שהנם נחלת כל מי שמתמודד עם קשיים דומים.
להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites