ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


הטיפול בהרטבת לילה לפי הרפואה הסינית

הרפואה הסינית מתייחסת לבעיה הנפוצה של הרטבת לילה כחלק מחסר יאנג בכליות או חסר של צ'י הריאות והטחול-לבלב. איך זה בא לידי ביטוי, ומה אפשר לעשות כדי לטפל בבעיה
פרופסור משה שטרנפלד

הרטבה לילית בילדים נגרמת בראש ובראשונה מחסר אנרגיה מסוג יאנג (האנרגיה הזכרית, החזקה, החיצונית, החמה, הגבוהה וכו'), אשר גורם לחוסר השליטה של הילד על נוזלי הגוף (במקרה שלנו השליטה על ההשתנה ).


סיבות להרטבה לילית

מוכרים שני סוגים עיקריים של הרטבה לילית בילדים: חסר יאנג בכליות וחסר של צ'י (האנרגיה הפנימית) של הריאות והטחול-לבלב.


המקרה הראשון, חסר יאנג בכליות, נמצא על פי רוב בילדים עם מבנה חלש, כאשר לא ניתן להעלות את נוזלי הגוף מעלה בעזרת האש של "אש החיים" (כפי שמוגדר ברפואה הסינית), וזאת בשל חסר יאנג בכליות. ההפרעה של המחמם המשולש מביאה לאובדן השליטה על נוזלי הגוף הנמצאים בשלפוחית השתן. לחסר של יאנג בכליות מתלווה תמיד תבנית של קור, תחושת קור בגפיים, חוסר סבילות לקור, דופק איטי וחלש, והחמרת כל התסמינים בקור.


מאידך חסר צי בריאות ובטחול-לבלב נובע מירידה כללית בבריאות, או להפרעה בצ'י הבסיסי בדומה למצב שלאחר מחלה רצינית. בשני המקרים הללו, חולשת הצ'י פוגעת בהעלאת הנוזלים מעלה. כתוצאה מאובדן השליטה על הנוזלים מתפתחת ההרטבה הלילית, וזאת בנוסף לכל יתר התסמינים של חסר צי בריאות ובטחול-לבלב.


קיימים מצבים מורכבים בהם ישנה מעורבות נפשית. המאפיין של מצב זה הוא עימות בין הילד לאם. העימות הזה משפיע על הלב, כפי שמקובל ברפואה הסינית. מה שקורה בפועל זה יצירת עודף חום-אש אשר מחליש את הכליות ואזי שוב מגיעים למצב של חסר יאנג בכליות.


טיפול על פי הרפואה הסינית

עקרונות הטיפול ברפואה הסינית כוללים את חיזוק הריאות ע"י הטחול וייצוב שלפוחית השתן. מגיעים לזה בעזרת תזונה נכונה וטפולים הכוללים צמחי מרפא או דיקור או השילוב ביניהם. בכדי לחזק את היאנג של הכליות, חשוב ביותר להנחות את הילד לאורח חיים נכון בכדי לשמר את האנרגיה ולמנוע אובדן. בנוסף, ייטול הילד צמחי מרפא סיניים עם או ללא דיקור כדי לשפעל את היאנג של הכליות. במקרים בהם ישנה מעורבות הרגש- הלב, צריכים לנסות למצוא פתרון לקונפליקט המוכר בין האם לילד.


התוצאות הטיפוליות בטווח הקצר מהירות וטובות ביותר. רוב הילדים מגיבים כבר לאחר מספר מועט של טיפולים. כאשר מסיימים את הטיפול ההשפעה לטווח ארוך טובה ורוב הילדים יפסיקו לגמרי להטיל שתן בלילות, מיעוטם ממשיך להטיל שתן אך בתדירות נמוכה בהרבה בהשוואה למצב הראשוני. לפעמים הילדים זקוקים ליותר מאשר קורס טיפולי אחד. חלק גדול מהכישלונות הטיפוליים נובע על רקע הקונפליקט המתמשך בין האם לילד. על כן חשוב שיתוף הפעולה של ההורים.


ישנם מקרים של הרטבה לילית אשר מתפתחים לאחר אירועים רגשיים משמעותיים, וכמו שהזכרנו קודם לכן, הפן הנפשי פועל על היאנג של הכליות. הטיפול המועדף הוא שילוב בין חיזוק יאנג הכליות לבין הטיפול. גם במקרה זה אחוזי ההצלחה גבוהים.להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites