ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


מיניות וחינוך מיני – חלק ג'
דרך ארוכה עשתה התרבות מאז סיפורי החסידה. מאז זיגמונד פרויד, מבינים ששאלות הנוגעות ללידה, ליחסי מין, ולדרך היווצרות החיים מעסיקות מאוד ילדים, גם בגיל צעיר מאוד.
ד"ר עדנה כצנלסון, פסיכולוגית קלינית מתוך ספרה "דיאלוג עם ילדים", באדיבות הוצאת כנרת זמורה ביתן דביר

כיצד בא תינוק לעולם?

אמו של יובל בן החמש בהיריון. היא התחילה להשמין.

יובל: לאימא של דניאל יש בטן שמנה. דניאל אמר שיש לה תינוק בבטן (דרך מתוחכמת לשאול את אימא מדוע השמינה. שימוש במנגנון של "התקה").
אימא: כן יובל, גם לי יש תינוק בבטן.
יובל: איך נכנס התינוק לבטן שלך?
אימא: כשגבר ואישה אוהבים אחד את השני, הם מנשקים ומחבקים זה את זה כשהם נמצאים יחד במיטה. בגלל ההתרגשות, הפין של הגבר (זה הפיפי של אבא) נהיה גדול יותר וקשה, אבא מכניס את הפין שלו לנרתיק של אימא, שנמצא ליד הפיפי שלה, ואז הזרע יוצא מהפין, פוגש את הביצית שיש לאימא בגוף, וכשהם נפגשים מתחיל התינוק לגדול.
יובל: ואיך התינוק יוצא?
אימא: מאותו מקום שהתינוק נכנס הוא גם יוצא. מהפתח בנרתיק שקרוב לפיפי של אימא. אתה יודע שהפיפי של בנות שונה מפיפי של בנים, הוא בנוי אחרת.
יובל: אבל יהיה מספיק מקום?
אימא: הנרתיק של האישה בנוי כך שהוא יוכל להתרחב. כשהתינוק בשל לצאת, יש חומרים בגוף שמרחיבים את הפתח. גם הראש של התינוק נדחף לכיוון הפתח ולוחץ עליו להתרחב.
יובל: הראש, לא הרגליים?
אימא: לקראת הלידה התינוק מתהפך כך שהראש שלו למטה. הכי קשה לראש לצאת כי הוא גדול ולא גמיש.
יובל: זה כואב?
אימא: כן, זה כואב, אבל הרופאים יכולים לתת תרופות להקל על הכאב אם מבקשים.
יובל: את תבקשי?
אימא: אני חושבת שאבקש.
יובל: מסכנה.
אימא: בכלל לא. אני מאושרת שיש לי תינוק בבטן, אפילו אם זה כואב, כל כך מרוצים שנולד ילד ששוכחים את הכאב. אני כל כך מאושרת שיש לי ילד כמוך, שבקושי זוכרת כי הלידה כאבה לי.
יובל: את יודעת, אימא, כשהייתי קטן, בגן של אסתר, חשבתי שתינוק נכנס לבטן אם אוכלים הרבה.
אימא: לא, התינוק נכנס לבטן רק אם הזרע של הגבר והביצית של האישה נפגשים. מאוכל משמינים, לא יוצרים תינוק. התינוק בבטן מקבל קצת מהאוכל של אימא, אבל אימא לא אוכלת יותר כשיש לה תינוק. היא רק צריכה להקפיד לאכול אוכל בריא ומגוון, כדי שהתינוק יקבל ממנה את כל החומרים שהוא צריך כדי להתפתח.


דרך ארוכה עשתה התרבות מאז סיפורי החסידה. מאז זיגמונד פרויד, מבינים ששאלות הנוגעות ללידה, ליחסי מין, ולדרך היווצרות החיים מעסיקות מאוד ילדים, גם בגיל צעיר מאוד.


הפסיכולוגית מלני קליין מצטטת שאלות ששאל בנה פריץ בן הארבע:


"איפה הייתי לפני שנולדתי?", "איך נוצר אדם?", "אימא, איך את באת לעולם?". הוא ניסה לבדוק ביצה שבורה, ולחפש בה את האפרוח, אך לא מצא, ואז שאל: "מי נמצא בתוך האם כדי להאכיל את הילד?" וגם: "מהיכן באים הראש הקטן והפיפי הקטן? ומהיכן בא הדם? ואיך הדם נכנס פנימה? והשיניים? והיד? והעין? והאם גם הכלב גדל בתוך אימא שלו? וגם הכבשה?"


מגוון השאלות מעיד ללא ספק על מחשבה רבה שמשקיע הילד בנושא היווצרות החיים, ועל כך שאין להניח שילדים לא מתעניינים בתחום זה. נהפוך הוא – שאלת בריאת האדם והבריאה בכלל מעסיקים אותם מגיל צעיר.


אם נחזור לדרך שבה מסבירים לילד בן החמש את עובדת הריונה של אמו (או בצורה כללית כיצד באים ילדים לעולם): ההסבר צריך להיות נכון מבחינה עובדתית, ולהתבסס רק על האמת (אם כי לא בהכרח על כל פרטי האמת). ההסבר צריך להתייחס לשאלותיו ותהיותיו של הילד. הוא המכוון את פירוט הדברים על פי מה שמטריד אותו. אין טעם להציפו במידע שאינו מעניין אותו. חשוב להדגיש את ההנאה שביחסי המין, את העובדה שתינוק בא מאהבה, ואת השותפות של הגבר והאישה בהיווצרות החיים (כיוון שחלקו של האב לא תמיד ברור לילד).


ליבי (6): אימא, איך התינוק יודע מתי לצאת?
אימא: אחרי 40 שבועות שהוא בבטן הוא כבר מוכן ליציאה.
ליבי: מי אומר לו עכשיו תצא?
אימא: הרחם שבו התינוק גדל מתחיל להיפתח בהדרגה.
ליבי: ואיך שומרים שלא ייפול?
אימא: כשאימא מרגישה שהרחם מתחיל להיפתח – וזה נמשך זמן ונעשה בדרך כלל לאט לאט – אימא נוסעת לבית חולים ושוכבת על מיטה ששם נולד התינוק.


לילדים יש פנטזיות מגוונות לגבי הדרך שבה נולדים ילדים. החל מהחור בבטן, הטבור, דרך מחשבות על רוכסן סודי שנפתח, וכלה בתינוק שיוצא עם הקקי. לפני שעונים לילד על השאלה מהיכן יוצא התינוק אפשר לשאול אותו אם יש לו מחשבות איך הדבר קורה.


על השאלה דרך איזה מקום יוצא התינוק, התשובה היא שיש פתח קטן ליד הפיפי שמתרחב מאוד בזמן הלידה ודרכו יוצא התינוק. אם ילד מבקש לראות את הפתח, יש להסביר לו שהוא נמצא עמוק מדי, ועדיף להראות אותו בשרטוט או בציור. יש ילדים שמבקשים לדעת אם התינוק לא עלול ליפול כשהוא יוצא. ניתן להסביר להם שהוא קשור בחבל הטבור לאם, ורק לאחר שהוא לגמרי בטוח בחוץ, מנתקים את הקשר שמחזיק אותו צמוד לאם.


ילדים מודאגים אם כואב לאֵם במהלך הלידה. התשובה צריכה להיות אמיתית: כואב, אך יש תרופות שמקִלות מאוד על הכאב, וכל יולדת מקבלת את התרופות על פי בקשתה. אי אפשר להכחיש את קיום הכאב, אך לא כדאי להפחיד את הילד, כדי שלא ירגיש אשמה על הסבל שגרם לאימא.
להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites