ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


מיניות וחינוך מיני – חלק ו'

ישנן וריאציות רבות של התנהגויות חריגות של ילדים: מחשיפת איברי המין, דרך נגיעה באיברי המין של ילדים אחרים, הפשטת ילדים אחרים בעל כורחם, ועד אינוס. יש יותר פגיעות של בנים בבנות, אך גם בנות עלולות לפגוע וגם בנים להיפגע.

ד"ר עדנה כצנלסון, פסיכולוגית קלינית מתוך ספרה "דיאלוג עם ילדים", באדיבות הוצאת כנרת זמורה ביתן דביר


האם שיצאה מחדר המנהל הייתה כעוסה ומבולבלת. זה עתה נאמר לה כי בנה בן האחת-עשרה כפה על ילד אחר מכיתתו למצוץ לו את איבר המין. בית הספר איים בעונש. "מה הם עושים מזה כזה עניין?" חשבה. "אולי הוא ראה משהו כזה בסרטי הפורנו שמסתובבים אצל אחיו הגדולים"


צילום אילוסטרציה
צילום אילוסטרציה
זה אינו סיפור נדיר. עשרות מקרים מסוג זה מתרחשים כל שנה בבתי הספר ברחבי הארץ. ישנן וריאציות רבות של התנהגויות חריגות של ילדים: מחשיפת איברי המין, דרך נגיעה באיברי המין של ילדים אחרים, הפשטת ילדים אחרים בעל כורחם, ועד אינוס. יש יותר פגיעות של בנים בבנות, אך גם בנות עלולות לפגוע וגם בנים להיפגע.


לא קל להבחין בין סקרנות מינית לבין פגיעה מינית, אולם יש כמה קריטריונים להבחין ביניהם:


גיל - סקרנות מינית שמבוססת על התפשטות, כמו משחק ברופא וחולה, אופיינית לגיל הגן. בגיל בית הספר יש לילדים עכבות מהתנהגות של התערטלות. פער גילאים של מעל שנתיים בין הילדים גם הוא אינו מלמד על סקרנות בלבד.


הדדיות - סקרנות מינית היא הדדית. פגיעה מינית היא כפיית התנהגות של ילד אחד על האחר. לעתים מה שנראה כהסכמה כלפי חוץ הוא בבחינת כפייה, כאשר ילד מבודד, תלותי, ילדותי וחריג משתף פעולה לא מתוך בחירה.


איום – איום ב"חשיפת הסוד" שגורר המשך ההתנהגות, גם אם אחד הצדדים נסוג או מתחרט.


קיימים "כללי זהב" שיכולים לסייע לחינוך מיני של ילדים צעירים: זה בסדר לגעת באיברי המין שכשנמצאים לבד, זה לא בסדר לראות לגעת באברי המין של אחרים, זה לא בסדר לתת לאחרים לגעת או לראות את איבריך האינטימיים.


למה ילדים פוגעים מינית באחרים?
 ילדים פוגעים מינית בילדים אחרים משום שנחשפו בעצמם לפגיעה מינית; משום שנחשפו בגיל צעיר לפעילות מינית; משום שראו אותה בטלוויזיה או בקולנוע. אלה ילדים בעלי אני חלש, שמתקשים לשלוט בדחפים, הרואים באחר מכשיר לסיפוק צרכים; ילדים תוקפניים שמפנים את תוקפנותם לכיוון מיני, לעתים עקב דחפים מיניים בעוצמה גבוהה.


סיבות אחרות יכולות להיות סביבה ששמה דגש על מין, משפחות  ששמות דגש על מין, ומשפחות שבהן אין פרטיות פיזית, מינית ורגשית. לדוגמה, כשאין מנעולים בדלתות חדרי השירותים, נכנסים לחדר השינה ולאמבטיה בלי לדפוק על הדלת, כשהילדים צריכים לנשק אנשים שהם לא אוהבים וכדומה. פגיעה במרחב הרגשי והפיזי של ילדים עלולה לעורר תחושה לא מודעת של מצוקה ביחס למין, שמתבטאת בעלייה בהתנהגות המינית. לעתים, החשיפה למיניות מציפה את הילד ופוגעת ביכולתו לעשות אינטגרציה של מיניות בוגרת לתוך המיניות המתפתחת שלו. במקרה זה הוא עסוק בהתנהגות מינית כדי לפזר את הבלבול, את המתח ואת החרדה.


גם שימוש בילדים לצרכים המיניים של ההורים (גם אם זה לא ניצול אלא "רק" שיחה או מקלחת), התנהגות "מינית" של הורים אחרי שתיית אלכוהול ו/או שימוש בסמים, קישור בין "מין" ל"אלימות" כאשר משתמשים בשפה מינית אלימה או כאשר רבים על מין, יכולים להוות סיבה לפגיעה מינית של ילדים בילדים.


מי הם הילדים הנפגעים?
ילדים שסובלים מחסך רגשי המחפשים תשומת לב גם אם בצורה לא מתאימה; ילדים דחויים ומבודדים שמבקשים להיות מקובלים ומניחים שכך יסללו לעצמם דרך; ילדים שהתעללו בהם מינית במשפחותיהם ופיתחו תדמית של קורבן.


כיצד לעזור לילד שנפגע?
להתערב באופן מיידי ולא לחכות עד שהמידע יהיה בטוח, לא להאשים את הילד הנפגע, להבין אותו ולפנות לעזרה מקצועית. כמו כן, אין להסתפק בהאשמת הילד הפוגע ובהפרדתו או בהענשתו. יש לעשות בדק בית במשפחה כדי לברר אם יש גורמים שהחלישו את הילד ולא מנעו את כניסתו למבוך המסוכן.


כיצד לעזור לילד הפוגע?

הורים לילדים פוגעים עלולים להגיב בקיצוניות: לדחות את הילד או לחפות עליו, להקטין את הפגיעה ולהאשים את הקורבן. לעתים הורים מתייחסים להתנהגות כזו כאל מעשי קונדס או סקרנות מינית, ומבטלים את הפתולוגיה שביסודה. לכן, יש להכיר בבעיה ולגנות את המעשה. הגינוי חייב להיות ברור וחד משמעי. בהמשך, חשוב להפנות את הילד הפוגע לקבלת טיפול נפשי. גם כאן, חשוב לבדוק מה קרה במשפחה שאפשר התפתחות זו. כמו כן, יש לפקח על הילד עד שהטיפול הנפשי ייתן את תוצאותיו, כדי שהתנהגות זו לא תחזור.
להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites