ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


על ניתוח והרדמה מלאה בילדים
ניתוח הוא אף פעם אינו חוויה נעימה, במיוחד כשמדובר בילדים. הימים הקודמים לו מלווים במתח ובחשש, אולם הכנה מוקדמת של הילד והוריו לקראת הניתוח וצוות אדיב ומקצועי, שעונה על כל השאלות המטרידות, יכולים בהחלט להשרות אווירה נעימה ונינוחה ולהפחית כאבים לפני, בזמן ולאחר הניתוח. כל מה שצריך לדעת על ניתוחי ילדים.
ד"ר אבי זילביגר, מנהל היחידה להרדמת ילדים בבית חולים דנה

מהו תפקידו של הרופא המרדים?


הרופא המרדים הוא האחראי לבטיחותו של הילד המנותח וליצירת התנאים האופטימאליים לניתוח מוצלח. המרדים שומר באופן רציף על השינויים בנשימה, בפעולת הלב ובלחץ הדם של המנותח והוא קשוב לכל אירוע בלתי צפוי העלול להתרחש. המרדים מכיר את הילד המנותח, את עברו הבריאותי-רפואי, דבר המאפשר לו להבטיח את בטיחותו של הילד.


הרופא המרדים יעמוד לרשות הילד גם במקרים של תפירת חתך, קיבוע שבר, CT, MRI, ועוד, וכן לאחר הניתוח, אז יסייע לילד בהקלת כאבים.


איך ההורים יכולים לסייע?


הרופא המרדים, המנתח וכל הצוות יעשו את כל הנדרש על מנת להנעים את שהותכם בבית החולים, אולם גם להורים ישנו תפקיד חשוב בטיפול בילד.


אחד הדברים החשובים ביותר הוא להכין מראש את הילד לניתוח, דבר שיקל עליו בהתמודדות עם כל הקשור לניתוח עצמו ולהרדמה המלווה אותו. ההכנה המוקדמת תמנע מהילד פחדים מיותרים מהבלתי נודע, ויכולה בהחלט לשפר את הרגשתו. לקראת הניתוח.


על מנת להסביר לילד את מהלך הניתוח חשוב שההורים יהיו מעודכנים בסוג ההרדמה שהילד עומד לקבל מהמרדים עוד טרם מועד הניתוח, כך שיוכלו לדבר עם הילד בביטחון, ברוגע ובכנות.


בנוסף, חשוב להבהיר לילד שלמרות שישהה בסביבה לא מוכרת, הוא יהיה מוקף ברופאים ואחיות ידידותיים שיעשו הכל על מנת להנעים את זמנו, וכך שהוריו יהיו עימו לכל אורך הדרך. חשוב להפגין בטחון ורוגע כלפי הילד, דבר שישרה עליו תחושות דומות.


מה ירצה הרופא המרדים לדעת?


הרופא המרדים ירצה לוודא שהילד נמצא במצב הגופני הטוב ביותר לפני הניתוח. הוא ישאל שאלות על בריאותו הכללית של הילד, על אלרגיות, על קשיים בהרדמה במשפחה, ועל ניסיון הרדמתי קודם אצל הילד.


בזמן ההערכה יסביר הרופא המרדים על מהלך ההרדמה המתוכנן, אלו תרופות יקבל, הטכניקה בה ילך לישון, ועוד פרטים חיוניים נוספים. לעתים, מחלות קלות כמו שפעת או נזלת עלולות לגרום קשיים בהרדמה ובניתוח, והרופא המרדים ירגיש שבטוח יותר לדחות את הפעולה. צריך תמיד לזכור, שהדחייה באה משיקולי בטיחות של הילד בלבד.


הפגישה עם הרופא המרדים היא ההזדמנות לשאול את כל השאלות, אפילו אם הן נראות כטיפשיות, וכן להביע את כל הדאגות והחששות המלווים את הילד לקראת הניתוח.


ניתוח באשפוז יום


כיום נהוג לבצע ניתוחים רבים מבלי לאשפז את הילד, ובשל כך ברוב המקרים הפגישה עם הרופא המרדים מתקיימת ביום הניתוח עצמו. למרות שבניתוחי יום מבוצעים ניתוחים "קטנים", לא קיימת "הרדמה קטנה", ולכן יש להקפיד על מילוי ההוראות.


האם הילד יקבל תרופות הרגעה לפני הרדמה?


בעבר, קיבל כמעט כל ילד זריקת הרגעה, אולם כיום אנו מבינים שאם הילד רגוע, אין צורך להלעיטו בתרופות בכמויות גדולות. למרות זאת, כל ילד לפני ניתוח זקוק להרגעה, הניתנת בסירופ, בנרות ולעתים רחוקות בזריקה. התרופה, המינון וזמן הנתינה יקבעו ע"י הרופא המרדים בביקור שלפני הניתוח.


כיצד יקבל הילד את ההרדמה?


חומרי הרדמה יכולים להינתן בכמה דרכים. רוב ההרדמות במבוגרים ניתנות דרך הווריד והמנותח נרדם מהר מאוד. שיטה זו טובה גם לילדים.


שיטה אחרת היא לתת לילד לנשום חמצן עם חומרי הרדמה במסכה עד שהוא נרדם. בשיטה זו יתבקש הילד לנשום דרך "מסכת חלל" או "מסכת טייס", ואף דקירה לא תתבצע לפני שהוא ישן שינה עמוקה. ההחלטה על הטכניקה תעשה ע"י הרופא המרדים בהתבסס על גורמים רבים.


חשוב לזכור כי למרות שחומרי ההרדמה מקנים שינה עמוקה והקלה בכאב, הם גורמים לעתים גם תופעות לוואי, המתבטאות בדיכוי הנשימה ופעולת הלב ולחץ הדם, וכן הקאה או בחילה. הרופא המרדים מיומן במיוחד להבטיח שתופעות אלו תהיינה מינימאליות. בנוסף, חשוב לזכור כי כל ילד מתעורר מהניתוח בצורה שונה – חלקם יהיו ערים לחלוטין מייד בתום הניתוח, חלקם יהיו מטושטשים שעות אחריו. בכל מקרה, אין להסס לשאול על כך את הרופא המרדים.


הרדמה אזורית


בשנים האחרונות התאפשרה הקלת כאב באזורים מסוימים בגוף במקום מתן הרדמה כללית. לדוגמא, אם הילד עובר ניתוח בכף הרגל, אפשר לסלק את תחושת הכאב רק ברגל עצמה בהרדמה מקומית או אזורית.


הסוג השכיח ביותר של הרדמה אזורית הוא האפידורל, המאפשר לתת פחות חומרי הרדמה, ומקל על הכאבים לאחר הניתוח.


איך מטפלים בכאב לאחר ניתוח?


ניתן להתייעץ עם הרופא המרדים על הטיפול בכאב אחרי הניתוח. למרות שזריקות נגד כאבים נמצאות עדיין בשימוש, קיימות גם שיטות אחרות, כמו למשל שיטת PCA, המאפשרת לילד לתת לעצמו כמויות מבוקרות של תרופה נגד כאבים לפי הצורך. מכשיר קטן וממוחשב, המתוכנת ע"י הרופא המרדים, יתאים לילדים בגיל בית ספר לאחר הדרכה על אופן השימוש בו. גישה אחרת היא השארת קטטר אפידוראלי קטן בגב הילד, תוך מתן כמויות קטנות של חומרי הרדמה מקומית דרכו. דבר זה מאפשר לילד להיות ערני יותר ופעיל מבלי לסבול כאבים.


 

להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites