ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


פעילות גופנית בילדים – זהו עצם העניין
פעילות גופנית עם נשיאת משקל ממלאת תפקיד חשוב בהתפתחות העצמות. פעילות זו חשובה במיוחד לילדים ומתבגרים כיוון שצפיפות העצם שלהם מגיעה ל-90% לערך משיאה עד לתום העשור השני לחיים, וכיוון שרבע מהעצמות של האדם הבוגר נבנה במהלך שתי שנות השיא של צמיחת העצמות המואצת.
פרופ' אלון אליקים מנהל מחלקת ילדים, מרכז רפואי מאיר, כפר סבא מתוך כנס מטרנה לתזונת ילדים

מחקרים שנערכו לאחרונה מלמדים כי עלייה במינרליזציה של העצמות כתוצאה מפעילות גופנית תלויה ברמת הבשלות, וכי קיים "חלון הזדמנויות" ותקופה קריטית לעצמות להגיב לפעילות גופנית עם נשיאת משקל במהלך תקופת הבגרות המינית המוקדמת והשנים שלפני קבלת הוסת. ממצאים אלו תומכים בגישה שהגברת הפעילות הגופנית בתקופת הילדות וההתבגרות יכולה למנוע הפרעות של העצמות (כגון אוסטיאופורוזיס) בהמשך החיים. לעומת זאת, פעילות גופנית מאומצת עלולה לפגוע במערכות הרבייה הנשיות ולגרום ל"אל וסת אצל ספורטאיות".


השכיחות של "אל וסת אצל ספורטאיות". גבוהה פי 4-20 לעומת האוכלוסייה הכללית. כתוצאה מכך, המינרליזציה של העצמות עשויה להתפתח עם סיכון מוגבר לשבריריות של השלד, שברים, אי יציבות של החוליות ועקמומיות. אנומליות של הוסת בקרב ספורטאיות נגרמות כתוצאה מדיכוי היפותלמי של ההפרשה הספונטאנית של ההורמון המשחרר גונאדוטרופין. מחקרים שנערכו לאחרונה מלמדים כי זמינות אנרגיה פחותה (הוצאת אנרגיה מוגברת עם צריכת קלוריות בלתי מספקת) הנה הגורם העיקרי לדיכוי המרכזי של ציר ההיפותלמוס-בלוטת יותרת המוח – בלוטות המין. לכן, צריך לעשות כל מאמץ למיטוב מצבן התזונתי של ספורטאיות, ואם זה לא מצליח, להפחית את עומס האימונים למניעת אנומליות של הוסת והשפעות מזיקות על העצמות בעיקר במהלך  התקופה הקריטית של צמיחת עצמות מהירה. 


להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites