ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


האם הילד נמוך מדי?
קומה נמוכה יכולה להיות קשורה למצב בריאותי, תורשה או לידה מוקדמת. לא תמיד יש מה לעשות בקשר לזה, אבל חשוב להכיר את הטיפולים ולדעת לזהות בזמן אם ילדכם אכן נמוך מדי
שחר בן-פורת

מי מאתנו לא היה רוצה להיות גבוה יותר (להוציא, אולי, כמה שחקני כדורסל)? אנשים גבוהים נתפסים כמושכים יותר, בעלי חוסן גדול יותר, וכתוצאה מכך בעלי יכולת גדולה יותר להנהיג ולהצליח חברתית ומקצועית.


עניין הגובה חשוב במיוחד למי שקומתם נמוכה, ועלול לגרום סבל רב לילדים. כמו בשיר "הילד הכי קטן בכיתה" של יהודה אטלס, הקומה הנמוכה עלולה להפוך לסימן ההיכר של הילד, להשפיע על הדימוי העצמי שלו, ולגרום לו מצוקה. ומסתבר שגם יש לה השלכות בריאותיות.


ד"ר אלי הרשקוביץ מהיחידה לאנדוקרינולוגיה וסכרת בילדים במרכז הרפואי ע"ש סורוקה בבאר-שבע מסביר: "מחקרים מלמדים כי לילדים שנולדו קטנים ביחס לגיל ההיריון יש סיכוי גבוה יותר לפתח בבגרותם מחלות שונות. ביניהן סוכרת סוג 2, יתר לחץ דם, מחלות לב וכלי דם. מחקרים אחרים העוסקים בהיבטים הפסיכולוגים והחברתיים מלמדים כי ילדים קטני קומה עלולים לסבול מבעיות רגשיות וחברתיות. דימוי עצמי נמוך, אי מקובלות חברתית, הישגים אתלטיים דלים בהשוואה לחבריהם. לעיתים הסביבה מתייחסת לילד בהתאם לגובהו ולא לפי גילו או יכולותיו, מה שמוסיף לפגיעותם של ילדים אלה".


מה משפיע על הגובה?


כדי להבין טוב יותר מהם הגורמים המשפיעים על הגדילה, וכיצד ומתי אפשר וכדאי להשפיע עליה, דיברנו עם פרופ' צבי צדיק, אנדוקרינולוג ילדים ומתבגרים ומנהל המחלקה האנדוקרינית לילדים ומתבגרים במרכז הרפואי קפלן.


תהליך הגדילה נמדד במספר הסנטימטרים המתווספים לגובה בכל שנה. לכל גיל קיימת תוספת גובה הנחשבת נורמאלית. עד תחילת ההתבגרות המינית, מסביר פרופ' צדיק, הילד או הילדה אמורים לגדול בצורה עקבית, וכשיש עצירה או נסיגה בקצב הגדילה כדאי לבדוק מה הסיבה.


מה משפיע על הגדילה?


"התזונה, ספקית אבני הבניה של הגוף; ההורמונים המשפיעים על תהליכי הייצור, כגון הורמון בלוטת התריס, הורמון הגדילה ועוד; וגם סביבת החיים והמצב הנפשי. בהינתן התנאים המתאימים לילד הגדל, הוא ימצה את הפוטנציאל הגנטי שלו ויגיעו לגובה של הוריו או מעט יותר מכך".

"כדי להגיע לתוצאות הגדילה הטובות ביותר, יש לספק תזונה מתאימה. אם חסרים הורמונים יש להשלים את החסר באופן מלאכותי ויש לסלק כל מחלה וכל גורם המפריע לגדילה".


סיבה הורמונלית או גנטית?


אחד מתחומי ההתמחות של פרופ' צדיק הוא טיפול במצבים בהם קיים חוסר בהורמון הגדילה. בשנת 1972, הקים צדיק את המחלקה האנדוקרינית בקפלן. כיום מפעילה המחלקה, בין השאר, אתר אינטרנט מיוחד המוקדש לבעיה הזו (gdila.co.il).


"בחוסר הורמון גדילה הגובה הסופי הוא בסדר גודל של 142 ס"מ בבנים ו-135 ס"מ בבנות, תלוי במידת החוסר. השלמת החוסר, כלומר מתן הורמון גדילה, מביאה את המטופל לגובה הגנטי של המשפחה".


הטיפול בהורמון גדילה, להפרעות גדילה ומספר מצבים נדירים אחרים, מאושר בישראל ובמדינות רבות בעולם מזה 25 שנה. אלא שקומה נמוכה אינה בהכרח תולדה של חוסר בהורמון הגדילה. "אצל רוב הילדים הנמוכים הסיבה לקומה נמוכה היא לא בריאותית אלא תורשתית" מבהיר פרופ' צדיק, "אבל גובהם הוא על האחוזון השלישי או נמוך מהאחוזון השלישי (כלומר, בשלושת האחוזים הנמוכים ביותר של הסטטיסטיקה לגילם. ש.ב.פ), כדאי לשקול טיפול".


טיפול הורמונלי לילד בריא?


במקרים בהם הילד נמוך במיוחד, פרופ' צדיק יציג להורים את האפשרות לטיפול בהורמון גדילה גם אם הסיבה אינה הורמונלית. "אלו ילדים שנראים בריאים מכל בחינה, ממדיהם, אורך ומשקל הלידה שלהם נורמליים למשך ההיריון; יחס פלג גוף עליון לתחתון תקין לגיל ולמין; אין סימנים גופניים הרומזים לתסמונת גנטית; תזונתם כמומלץ על-ידי רשות התרופות והמזון; אין מחלה כללית כרונית; אין בעיה פסיכיאטרית או רגשית קשה; קצב גדילתם מקביל לקו גדילה נורמלי; גובהם אינו חריג מנתוני המשפחה; אין חוסר הורמונלי כולל הורמון גדילה".


ילדים אלו, יש לציין, לא זכו עד לאחרונה לטיפול רפואי כלשהו. רק בשנים האחרונות הפך השימוש בהורמון הגדילה מקובל גם בילדים ללא בעיה הורמונלית, אחרי שנבחן במחקרים שונים. ארצות הברית אושר הטיפול לילדים נמוכים ללא חוסר בהורמון גדילה, בתנאי שהגובה הסופי הצפוי הוא 160.7 ס"מ לבנים ו-148.7 ס"מ לבנות. בישראל יש צורך באישור מיוחד והטיפול אינו מכוסה על-ידי הביטוח הרפואי.


לדברי פרופ' צדיק, רוב המחקרים, בהם שניים שבוצעו בקבוצה שלו, מראים תוספת ממוצעת של 4.5 סנטימטר לגובה הסופי. הטיפול מתבצע באמצעות הזרקה יומית של ההורמון עד גמר הגדילה, כאשר הפסקת הטיפול לפני הגעה לגובה הסופי גורמת לאיבוד התוספת הצפויה. ובכל מקרה, כדאי להתאים ציפיות: "יש להפנים שתי עובדות. האחת, המחקרים הפסיכולוגיים שתוארו עד היום בילדים אלה לא הראו שיפור במצבם הפסיכולוגי של אלה שטופלו למרות התוספת לגובה הסופי. השנייה, כגודל הציפיה כך עלול להיות גודל האכזבה מהטיפול, שכן אנו הופכים ילד נמוך לילד נמוך מעט פחות".


טיפול הורמונלי בתינוקות


אחד החידושים בתחום הוא האישור שנתן משרד הבריאות למתן הורמון גדילה לתינוקות שנולדו קטנים (בהתאם למשך ההיריון. תינוקות שנולדים בלידה מוקדמת נוטים להיות קטנים יותר באופן טבעי).


"בשנים האחרונות הבינו שגדילתו ובריאותו של האדם במשך החיים נקבעים על-ידי תנאי גדילתו ברחם" מסביר פרופ' צדיק. תינוק שנולד קטן מהתקין חייב לגדול לאחר הלידה בקצב מואץ כדי להגיע לגובה נורמלי. פגים שנולדו במשקל ובאורך מתאים לגיל ההיריון, מתקנים את פער הגובה בנקל. האצת קצב הגדילה והדבקת הפער המרבית מתרחשת בששת החודשים הראשונים לחיים. רוב הילדים שסבלו מהפרעה בגדילה תוך רחמית מאיצים את גדילתם ומגיעים לגובה נורמלי עד גיל שנתיים. חלק קטן מהילדים שלא חוו גדילה מתקנת עד גיל שנתיים יכול עדיין לתקן את הגדילה עד גיל 3 שנים. שיעור נוסף, אך קטן מאד, עד גיל 4 שנים".


כ-15% מהילדים אינם מתקנים את הגדילה ויישארו כמבוגרים נמוכים מאד. בילדים אלו יש להתחיל את הטיפול בגיל מוקדם: "בתור התחלה יש לשלול אפשרות של מחלה או בעיה נסתרת כגורם להפרעה בגדילה. עורכים גם בדיקה מדוייקת של הרכב המזון בעזרת דיאטנית, משלימים חוסרים אם יש צורך, ומקפידים על מדידת משקל וגובה פעם ב-6 חודשים במשך תקופת הגדילה".


בכל מקרה, פרופ' צדיק ממליץ להתייחס לעניין בזהירות: "אם מציעים לכם פתרון קסם לעידוד הגדילה יש לוודא את ההוכחות ליעילות הטיפול, כמה בדיוק נותן טיפול כזה וכמה זמן בדיוק הוא לוקח. באף אחד מהתכשירים המפורסמים לא מצאתי הוכחה ליעילותם, ובאלו שבדקנו בצורה מבוקרת הוכחה אי יעילותם בטווח הארוך". 


להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites