ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


חשיפת ילדים בתוכניות ריאליטי
בשנים האחרונות הפכו תוכניות ריאליטי לנפוצות מאד, בכיכובם של מבוגרים וגם של ילדים. רוב התוכניות מתמקדות בנושאי משפחה, כמו למשל "סופר נני" ו"משפחה חורגת", המציגות  משפחות המתמודדות עם קשיים וקונפליקטים, הרחוקים מלהיות פסטוראליים ואידיליים.  

נושא ילדים בתוכניות ריאליטי בפרט וחשיפתם התקשורתית בכלל, מעלה את שאלת טובת הילד. האם השתתפותם בתוכניות הזוכות לרייטינג כה גבוה, עלולה לפגוע בהם? אם כן, מאיזו בחינה? מצד שני, האם להשתתפותם יש תרומה כלשהיא?

 

 

תוכניות ריאליטי - רקע


תוכניות ריאליטי הן תוכניות שמציגות אנשים אמיתיים בסיטואציות אמיתיות מתוך החיים. לא מדובר בשחקנים אלא באנשים רגילים שאינם מגלמים דמויות בדויות אלא את עצמם. הפרסום של גיבורי ריאליטי נובע מעצם השתתפותם בתוכנית.

 


תוכניות ריאליטי- פגיעה במשתתפים הצעירים

 

 

ילדים המשתתפים בתוכניות ריאליטי עלולים להיפגע בכמה אופנים:

 

  • השתתפותם בתוכניות החושפות את המציאות האינטימית שלהם (כולל פרטים אישיים), מול הציבור הרחב, הינה חודרנית ועשויה להביא לקשיים חברתיים לאחר שידור התוכניות.
  • מדובר בתוכניות ריאליטי, הנוטות להקצין מצבים מעוררי קונפליקטים ולהציג אותם מחוץ להקשר, כך שהילדים מוצגים במרבית המקרים במצבים רגישים, מביכים, ולעיתים משפילים. הצגתם באופן זה עשויה להעצים את הפגיעה בהם.
  • ילדים, במיוחד אלה בגילאים צעירים, אינם בעלי דעה או יכולת לשקול את הסיכונים שכרוכים בהופעה בתוכניות מציאות מסוג זה, כשהם מתבקשים להסכים להופיע.
  • התוכניות מביאות לחשיפה תקשורתית גדולה של הילדים, שלא בכל המקרים מוכנים אליה מראש ולאחריה נדרשים לחזור לחיים הנורמאליים ולשגרה הרגילה שלהם, דבר העשוי לגרום לקשיי הסתגלות, לבלבול ולקושי לעכל את החשיפה המהירה. ילדים רבים אינם מסוגלים לעכל את החשיפה התקשורתית ואת איבוד הפרטיות שלהם, והנזק הנפשי שעשוי להיגרם עלול להיות בלתי הפיך. 

 


המציאות בישראל


המציאות בישראל כיום היא שילדים המשתתפים בתוכניות ריאליטי אינם מוגנים מפני פגיעה רגשית או פיזית. יתרה מכך, לפי נציגות משרד התעשייה, המסחר והתעסוקה, אפילו לא ברור אם תקנות עבודת הנוער, המתייחסות להעבדת ילד בפרסומת או בהופעה, חלות על הילדים המשתתפים בתוכניות מסוג זה.

 


תוכניות ריאליטי – התרומה?


ניתן לראות אולי בכל זאת צד חיובי בהשתתפות ילדים בתוכניות ריאליטי, כאשר הם נהנים מהפרסום הנלווה לתוכנית, כפי שמתרחש בכל תוכנית שהיא ובכל פרסום שהוא במדיה. לעיתים, יזכו ילדים אלה להרבה תשומת לב וענין מחברים לספסל הלימודים או מהסביבה הקרובה. בנוסף, מדובר בתוכניות שמטרתן הקניית כלים מקצועיים וסיוע בהתמודדות עם הבעיות המשפחתיות ובכלל זה עזרה לילדים.

 


הסדרת חשיפת הילדים בתוכניות ריאליטי


על מנת למזער את הסיכויים לפגיעה בילדים המשתתפים בתוכניות ריאליטי, מתגבשת אמנה שתסדיר את נושא חשיפת הילדים בכלי התקשורת. על פי אמנה זו, שילובם של הילדים בתוכניות אלו יהיה רק לאחר שבנוסף להסכמת ההורים, ישוחחו הילדים עם גורמים מקצועיים שיאשרו שההופעה בתוכניות לא תפגע בהם.

 

המאמר בשיתוף רשת מלונות פתאל 

להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites