ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


אימון כח לצעירים – בעד או נגד?

בעוד הגישה בעבר יצאה נגד אימוני כוח לצעירים, הרי שהספרות המקצועית שדנה בנושא בתקופה זו מעודדת אימוני כושר לצעירים. האין כדאי שבמקום לבלות שעות ארוכות מול המחשב והטלויזיה,  יעשה הילד משהו למען הבריאות והגוף שלו?


אורי לאוגומר,
מאמן כושר ומאמן אישי "כושר מאוזן"


לא פעם נשאלתי גם ע"י הורים ונערים האם כדאי לבצע אימוני כוח (משקולות)? האם אין בזה סיכון? האם הגדילה עלולה להיפגע? 
מקור שאלות אלו נבע מגישה שננקטה בעבר כלפי אימון כוח לצעירים (ילדים ומתבגרים) על פיה לא רצוי שילדים ונערים יבצעו  אימוני כוח עם מכשירי התנגדות (מכונות כוח, משקלות חופשיות והרמת משקלות באופן כללי).


הסיבות העיקריות לגישה זו נבעו מן האפשרות שאימון כזה מעלה את רמת הסיכון לפציעות במערכת השלד והשרירים, ועלול לגרום לשינוי בהתפתחות של צורת  העצם ובגדילתה. חלק מהשוללים את אימוני הכוח לצעירים העלו גם את הטענה כי אין טעם לאימונים בגילאים אלו בגלל רמה לא מספקת של אנדרוגנים  (הורמון מקבוצת סטרואידים האחראי בין היתר על התפתחות איברי המין הזכריים ובניית מסת שרירים).


מכון כושר במקום משחקי מחשב
בניגוד לטענות השכיחות בעבר הספרות המקצועית האחרונה דווקא מציגה לרוב עמדה אוהדת כלפי אימון כוח לצעירים (ולמעשה לכל הגילאים)  ומדגישה כי לאימוני התנגדות יתרונות רבים והשפעה חיובית על מערכות שונות בגוף.


האם לא מדאיג יותר בתקופה זו לראות ילדים ובני נוער המבלים שעות רבות מול מסכי מחשב וטלויזיה? הכדור וחבל הקפיצה נותרו בצד, ובמקביל תופעות של עלייה במשקל, לחץ דם וסוכרת נעשות נפוצות יותר בקרב הגילאים הצעירים?


האם הסיכון לא זהה לרכיבה על אופניים ברחובות? ששם הסיכוי לפגיעה הנו דווקא מרכב חולף או זיהום אוויר.
מדוע לגיטימית רכיבת אופניים ללא הגחה ברחוב אבל רכיבה בחדר כושר תוך השגחת מדריך לא?
מדוע מבקשים מילדים לבצע כפיפת מרפקים על מתח (תרגיל הכרוך בהרמת משקלו של הילד,  כ- 40-50 ק"ג) אך נאסר עליו לבצע תרגילי משקולות של 2-5 ק"ג בחדר הכושר תוך פיקוח והכוונה?


אימוני משקולות – מסוכנים או בטוחים?
משרד הבריאות האמריקני ממליץ בשנים האחרונות על אימון גופני עם משקולות לילדים ומתבגרים. אימון כזה עשוי לפתח כוח, להפחית אחוזי שומן ולבנות עצמות שיחזיקו לאורך זמן. גופים נוספים כגון האקדמיה האמריקנית לרפואת ספורט וההתאחדות הלאומית לכוח ולכושר גופני ממליצים על אימוני כוח כחלק מפעילות גופנית קבועה.


אחד המחקרים שנעשו בתחום מצא כי ברמת הדרכה נכונה שיעור הפציעות באימון משקולות היה קטן יותר מאשר בכל ענף ספורט אחר. חוקר אחר בדק את הסיכון להיפצע כתוצאה מאימון משקולות ולא מצא הבדלים בין מרימי משקולות צעירים לשחיינים ולכאלו שאינם עוסקים בספורט כלל. 
הטענה כי אימוני כוח לצעירים אינה יעילה בגלל רמה לא מספקת של אנדרוגנים הופרכה אף היא. מחקר מצא כי אימוני כוח לילדים וילדות בגיל 10, למשך חודשיים,  פעמיים בשבוע העלו את רמת הכוח ב-  74%, ואלי בקבוצת הביקורת עלתה רמת הכוח  ב-  13% בלבד (כוח המתקבל מעצם הגדילה בגילאים אלו ומשיפור המיומנות).


בעד אימון כוח לצעירים
בניגוד לתפיסות שהיו מקובלות בעבר (ושמעולם לא הוכחו) הספרות המקצועית מתייחסת בחיוב לאימוני כוח לצעירים ומדגישה את יתרונותיו: שיפור מיומנויות מוטוריות, שיפור הכוח, סיוע במניעת פציעות ושיפור הבריאות. אין ספק כי אימון כוח חייב להיות חלק מתכנית אימון מאוזנת,  הכוללת גם אימוני לב - ריאה וגם תרגילי גמישות,  ורצוי כי יעשה תחת השגחה ורמה מקצועית גבוהה. חוק הספורט בישראל שונה בקיץ 2005 ומאפשר לצעירים  מגיל 6 ומעלה להתאמן בחדר כושר.


לסיכום, 10 סיבות עיקריות לביצוע אימון כוח לצעירים:
1. מחזק שרירים
2. מחזק עצמות
3. מחזק גידים
4. מחזק רצועות 
5. בונה שריר
6. מפחית אחוזי שומן
7. משפר חילוף חומרים
8. משפר יכולות פיזיות
9. משפר בטחון עצמי
10. מפחית סכנת פציעות ספורט

להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן
  • הרמת משקולות בגיל צעיר מערכת O-mama - - 9/1/2009 | 08:08
    • שלום יוחנן! כותב המאמר התכוון בהחלט שניתן לבצע הרמת משקולות. אולם יש לעשות זאת תוך השגחה מקצועית וע"י אנשים שהוסמכו לכך. פעילות שכזו ללא הדרכה ראויה, יכולה לגרור לפציעות,ובעיות נוספות. שיהיה בהצלחה
  • חשוב ביתר כל מביני הספורט להיכנס!!! יוחנן - 8/1/2009 | 21:05
    • הילד שלי רוצה להרים משקולות של 1-2 ק"ג והוא בן 12.5 מותר לו?

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites