ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסה



עוד באו-מאמא


הסכנות הכרוכות בעישון נרגילה
תופעת בני הנוער המעשנים נרגילה מתפשטת. הבעיה העיקרית הנה, חוסר מודעות של הנוער וההורים לסכנות, אין פיקוח של רשות ישראלית על תערובות העישון, והגברת גורמי סיכון על ידי שימוש וערבוב חומרים משכרים נוספים תוך כדי עישון.
מערכת O-mama

במרפאת ה'כללית' בקיבוץ צרעה מנסים לצמצם את תופעת עישון הנרגילות על ידי בני נוער. בשבוע החולף קיימה מרפאת 'הכללית' הרצאה לתלמידי כיתות ט'-יב' בנושא הסכנות הטמונות בעישון טבק. האחות האחראית במרפאה ענת  בנעט מספרת: "הסברנו לבני הנוער על נזקיה של הנרגילה ועד כמה היא מסוכנת יותר מסיגריה רגילה. ההורים לא נותנים על כך את הדעת כי 'התחביב התמים' של עישון הנרגילה הוא מזיק. ושכל שאיפה מהנרגילה מזיקה לבריאות באופן משמעותי הרבה יותר". בתום ההרצאה חולקו חומרי הסברה למשתתפים הצעירים בשיתוף מדריכות חברת הנעורים מירי ושירלי, אחראי חברת הנעורים האוורד גורדון והקומונר נדב. "חרף הגשם העז והעובדה כי נושא העישון לא רלוונטי לכולם- נרשמה נוכחות יפה מצד הנוער בהרצאה" סיפרה  בנעט.


מנתוני האגודה למלחמה בסרטן עולה, כי צעירים אינם מודעים לנזקים הבריאותיים הכרוכים בעישון נרגילה. מחקרים חדשים שבדקו את תכולת עשן הנרגילה, מצאו בה כמויות משמעותיות של חומרים רעילים ומסרטנים, הגורמים נזקים חמורים לבריאות המעשן אותם: בקרב מעשני נרגילה נמצאו רמות גבוהות של חד תחמוצת הפחמן (co) בדם. משמעות הממצא: פגיעה באספקת חמצן תקינה לרקמות שונות בגוף, שעשויה לגרום למחלות לב וכלי דם ולפגוע בריאות. זפת , בנזופירן, ארסן, כרומיום ועופרת - אלה עלולים לגרום להופעת מחלות סרטן שונות. מעשני נרגילה, הנוהגים לעשן נרגילה המועברת מפה לפה, נמצאים בסיכון לחלות במחלות מידבקות.


בעיה נוספת היא שחלק מהצעירים מוסיפים לנרגילה חומרים משכרים וממכרים, המביאים לפגיעה ביכולת השיפוט של המשתמש: לעיתים, במקום מים בצנצנת הנרגילה, שמים משקה אלכוהולי כמו וודקה, עראק או טקילה, המגבירים את ההשפעות הפסיכו-אקטיביות על המעשן.


מסקר שנערך בשנים האחרונות בידי ד"ר יוסי הראל, מאוניברסיטת בר-אילן, בשיתוף משרד הבריאות ומשרד החינוך עולה כי בקרב תלמידים יהודים וערבים. 37.7% מכלל התלמידים עישנו אי-פעם נרגילה. שיעור המתנסים בקרב התלמידים היהודים גבוה מזה של התלמידים הערבים ( 39.5% לעומת 30.5%).


טבק הנרגילה מיובא בעיקר ממדינות ערביות ומהרשות הפלסטינית, ואינו נתון בפיקוח. על אריזות הטבק מצוירים פירות, והריח המתקתק הנישא באוויר עם עישון הטבק, מטעה, ביוצרו את הרושם שמדובר בתערובת פירות תמימה, בלתי מזיקה. הכיתוב על האריזה מופיע בשפה הערבית אך לא בשפה העברית.


הצעירים בוחרים לעשן דווקא נרגילה מסיבות שונות ביניהן סיבות חברתיות -עישון בחברותא,  וזמינות - הנרגילה במקומות הבילוי של הצעירים, חלקם מחזיקים נרגילה אישית שעימה הם מגיעים לאירועים חברתיים. העישון נתפס בעיני הצעירים כעיסוק או תחביב לשעות הפנאי: אוספים נרגילות, מתנסים בעישון סוגי טבק שונים, שיטות עישון שונות.


 

להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites