ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


על גניקולוג ומעקב הריון

הגניקולוג שעומד ללוות אותנו לאורך כל תקופת ההיריון עשוי להיות יותר מעורב בו אפילו יותר מבן-הזוג שלנו. אחרי הכל, אנחנו מגיעות אליו כדי לספר כמה הכל כואב לנו, ואיך לא מבינים אותנו, וכמה פעמים אפשר כבר לבקש מהבעל "תותים, עכשיו!" או לקטר על הצרבות שלנו?

גלי כרמלי – שרים

הפעם הראשונה שפגשנו אותו הייתה בגיל 16 עד 22. ביקשנו מרשם לגלולות, והוא רשם. מערכת היחסים בינינו הייתה קורקטית וזה התאים לנו. לא השקענו מחשבה יתרה בבחירת הגניקולוג, בטח שלא יותר מבחירת הבנקאי שלנו. אבל כשאנחנו נכנסות להריון אנחנו מבינות: אם אנחנו יכולות לסמוך רק על רופא השיניים הקבוע שלנו, ולספר על "חריגות" הגוף שלנו רק לרופא המשפחה שמכיר אותנו מאז היינו ילדות- הגיע הזמן להעלות גם את מערכת היחסים עם רופא הנשים לפסים אישיים יותר.


הגניקולוג שעומד ללוות אותנו לאורך כל תקופת ההיריון עשוי להיות יותר מעורב בו אפילו יותר מבן-הזוג שלנו. אחרי הכל, אנחנו מגיעות אליו רק כדי לספר כמה הכל כואב לנו, ואיך לא מבינים אותנו, וכמה פעמים אפשר כבר לבקש מהבעל "תותים, עכשיו!" או לקטר על הצרבות שלנו? אנחנו זקוקות לדמות סמכותית שתקשיב ברצינות לסיפורי הקרסוליים שלנו שצמחו לרוחב, לרופא שנוכל להתקשר אליו גם בשתיים לפנות בוקר כדי לדווח שאנחנו לא מצליחות לנשום.


מקצועי, סימפטי וזמין 24 שעות


אז איזה מין גניקולוג האישה הישראלית מעדיפה? על פי מחקר שערכו ד"ר שמואל לוריא מהמרכז לבריאות האישה "נטקה" של שירותי בריאות כללית ובכיר במחלקת נשים ב"וולפסון", ואירנה פיפר מאוניברסיטת בן גוריון – 93% מהנשים מצפות מהגניקולוג שלהן שיהיה מקצועי, 80% רוצות גניקולוג סימפטי, ל-78% חשובה הזמינות, 76% זקוקות להכרה על ידי משרד הבריאות, 64% מהנשים צריכות רופא שידבר איתן בשפת האם שלהן ו-57% מהנשים רוצות שהגניקולוג שיטפל בהן יצבור ניסיון גם בבית חולים. תשכחו ממה שחשבתם – רק עשרה אחוז מהנשים רוצות שהרופא שלהן יראה כמו ד"ר קלוני מאי.אר.


ד"ר עדי דוידסון, מומחה ברפואת נשים ובהריונות בסיכון גבוה שעובד בבתי החולים איכילוב והלל יפה ובמרכז לבריאות האישה קטוביץ' של שירותי בריאות כללית, קורא תיגר על הסקר. "בגלל שאנחנו חיים בישראל, הסקר שבוצע לא יכול לשקף את העמדה הכוללת. ישראל היא מדינה שמורכבת מכמה וכמה סוגי אוכלוסיות והתשובות יכולות לשקף תמונה מציאותית רק אם הסקר נעשה בתוך חוג הומוגני".


"אפילו בכל סניף של קופת חולים 'כללית' האוכלוסיות שונות, ומה שמתאים לאוכלוסיה אחת לא מתאים לאוכלוסיה אחרת", מחדד ד"ר דוידסון. "יש אוכלוסיות שלא איכפת להן בכל ביקור ללכת לרופא אחר – לא משנה להן אם רופא אחד ישלח לבדיקות ורופא שני ייתן את האבחנה. הן ייכנסו לרופא שפנוי באותו היום. ואיך יכול להיות שרק 76%  מהמטופלות רוצות שהרופא שלהן יוכר על ידי משרד הבריאות?".


לעשות חיפוש בדפי זהב?


בניגוד לתחומים אחרים- את הגניקולוג האישי שלך לא תמצאי בספר טלפונים. כדאי להתייעץ עם אמא, חברה או מכרה כדי לקבל המלצות. אז איך בכל זאת הנשים הישראליות בוחרות את הגניקולוג שלהן? "לרוב המטופלות לא חשוב אם הרופא הוא צעיר או מבוגר, ואחוז נמוך מאוד מהנשים מחפשות רופאה כי הן לא מוכנות שגבר יטפל בהן. השם שלי (עדי) עשוי לבלבל כי זה שם של נשים וגברים כאחד, ובכל זאת רוב הנשים שמגיעות אליי עושות זאת בעקבות המלצות ויודעות שאני גבר. נשים חרדיות בדרך-כלל יחפשו רופאה כי זה מה שמקובל אצלן. לי יש הרבה מטופלות חרדיות ודתיות והן דווקא לא באות עם הבעל. מה שכן, בגלל איסור ההתייחדות הן יבקשו נוכחות של אחות בחדר ואם אין אחות פנויה הן יבקשו מאחת מהמטופלות שממתינות לתורן להיכנס יחד איתן".


ויש גם הבדלים שנובעים מקבוצת המוצא של הנשים, "לגבי שפת אם – יש מגמה בקרב עולות חדשות מרוסיה לפנות לרופא דובר רוסית, גם אם הן מדברות עברית שוטפת. לנשים ערביות יותר חשובה המקצועיות – ולכן גם אם הן לא שולטות היטב בעברית הן יסמכו יותר על רופא מהעיר שאולי לא דובר ערבית, מאשר על רופא מהכפר שלהן".


כללים לבחירת גניקולוג


כלל ראשון- כשאישה נכנסת להריון היא צריכה למצוא רופא המתמחה בטיפול בנשים הרות. כלל שני- לבדוק אם מוכן להיות זמין. הרופא שמצאת יכול להיות רופא מעולה, אבל כדאי שגם יהיה נגיש. הכלל השלישי נוגע לאגו של הרופאים, ולפעמים זו יכולה להיות בעיה. "רופא טוב הוא רופא שלא יחשוש להגיד במקרה שמתעוררת בעיה או מתעורר ספק מסוים שכדאי לקבל חוות דעת נוספת או להפנות לרופא שהוא מומחה בתחום", ממליץ ד"ר דוידסון.


ה"מפרט הטכני" של הרופאים משתנה בהתאם לנטיות ליבה של המטופלת. "יש נשים שמחפשות רופא מרגיע, יש שמחפשות רופא שיהיה לחוץ יחד איתן. כשאישה אומרת 'כואב לי'. רופא א' יגיד 'לא נורא, יעבור', רופא ב' יגיד 'יכול להיות שיש בעיה'", מסביר ד"ר דוידסון, "יש פציינטיות שאומרות לי 'איזה רופא נהדר אתה, אתה כל-כך מרגיע', ויש כאלה שלא סובלות  אותי בגלל אותה תכונה. אם תנסה להתאם את עצמך, סופך שלא תתאים לאף-אחת – ולכן אני חייב ויכול להיות רק אני. אני אומר מראש 'אצלי תעברי מעקב רגוע – אם לא מתאים לך - מצאי לך מעכשיו רופא אחר'. מאוד חשוב שתהיה כימיה בין רופא למטופלת".


ספת הגניקולוג


ספת הגניקולוג היא מקום אינטימי לא פחות מזו של הפסיכולוג. כשאת בוחרת רופא נשים- כלל חשוב הוא לבדוק את מידת רגישותו. ואל תתני להורמונים לבלבל אותך. "מומלץ לחבור לגניקולוג שילמד להכיר את המטופלת גם אישית ונפשית ולא רק גופנית, כך שיידע להתאים רפואה מונעת בהתאם לצרכים הרגשיים שלה, ודבר נוסף -  הוא צריך להיות גם אמפטי ורגיש לצרכים המיוחדים שיש לאישה כשהיא הרה, להיות קשוב אליה ולהקדיש זמן גם לשיחות איתה".


בעצם, אומר ד"ר דוידסון, חצי מהתופעות ההריוניות אינן קשורות באופן ישיר להריון אלא לנפש האישה בהריון. כך כשהריונית מחפשת גניקולוג- היא מוצאת למעשה פסיכולוג. "כ- 80% מהבעיות שמתעוררות אצל נשים הרות כלל לא קשורות להריון. נשים מתלוננות במהלך ההריון על מיני כאבים, אי נוחות ולחצים. כשרופא מתעמק בסיפורים שלהן הוא נוכח לדעת שרוב הבעיות נובעות בעצם מלחצים בעבודה ובבית. אתן לך דוגמא – הגיעה אלי יום אחד מטופלת שהתלוננה על הרגשה כללית רעה. כשהתחלתי לשוחח איתה התברר שהבוסית שלה העליבה אותה יום קודם. כרופא אני חייב לדאוג שמטופלת – ובטח אישה בהריון – לא תהיה נתונה ללחצים, ולכן נתתי לה חופשת מחלה לכמה ימים. לולא הייתי משוחח איתה ומגיע למקור התחושה הרעה אולי הייתי נותן לה מענה לא נכון ולא פותר לה את הבעיה".


 


שאלה של זמינות


כשמדובר ברופא פרטי- ברור לך שאת משלמת לו בין היתר על זמינותו לשירותך כמעט 24 שעות ביממה. אבל מה לגבי רופאי קופת חולים? האם זה בסדר לבקש מהן את מספר הטלפון הסלולרי?
ד"ר עדי דוידסון, מומחה ברפואת נשים ובהריונות בסיכון גבוה שעובד בבתי החולים איכילוב והלל יפה ובמרכז לבריאות האישה קטוביץ' של שירותי בריאות כללית, משוכנע שכן. "בהחלט כדאי לבקש את מספר הטלפון הסלולארי. אם רופא לא מוכן שיתקשרו אליו בכל שעה צריך לברר אם הוא יוכל לקבל במקרים דחופים מעבר לשעות הקבלה, האם המשרד שלו מאויש גם כשהוא לא נמצא והאם יהיה מוכן לייעץ טלפונית במידת הצורך".


האם הרופא שמלווה אותי במהלך הלידה צריך להתקשר אלי לאחר הלידה?


"תיאורטית כן, מעשית – לא, וזאת משתי סיבות: הראשונה היא שטכנית לא תמיד זה אפשרי במערכת העמוסה שלנו. הסיבה השנייה היא שקרו בעבר אי-נעימויות בעקבות לידות שלא הצליחו. עדיף גם שאם השתבש משהו בלידה שהמטופלת תתקשר כשנוח לה לדבר על זה. אני מבקש מהבנות לתקשר אליי אחרי הלידה".


 


 


מי נושא באחריות?


יש נשים שפונות לגניקולוג במהלך ההריון- אך אינן משתפות פעולה עם המלצותיו. במקרה זה האחריות כולה על האישה, אומר ד"ר עדי דוידסון. "אם אישה אומרת לי מראש שהיא לא מעוניינת לבצע בדיקות אני מסביר לה את היתרונות והחסרונות. אני לא מתערב לה בהחלטה – אני רק רוצה שהיא תקבל את כל האינפורמציה כדי  שתוכל לקבל את ההחלטה הנכונה".


אבל יש מקרים בהם האחריות עשויה ליפול על הגניקולוג שלא היה ער מספיק לסימני האזהרה. "אם אישה מצהירה מראש שהיא לא מתכוונת לעבור בדיקות, אני לא נושא באחריות ולכן זה בסדר. אבל אם מטופלת מתחמקת מלעבור בדיקות אבל לא מצהירה על כך וכל פעם מגיעה אלי ואומרת ששכחה או לא הספיקה – אם חס וחלילה משהו ישתבש האשמה על אי ביצוע המעקב כמו שצריך תיפול על המערכת ועלי. אבל יותר משמעניין אותי הפן המשפטי אני מודאג מהפן המצפוני. אני לא אוכל להרגיש טוב אם אישה התחמקה מבדיקות ואחר-כך התברר שמשהו לא בסדר, ולכן אם אישה לא משתפת פעולה ואני לא מצליח להשפיע עליה אני אפנה אותה למסגרת אחרת".
 


 

להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites