ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


תרופות לצרבת בהריון נמצאו כבטוחות ואינן גורמות לסיכון משמעותי לתינוקות
כך קובע מחקר עומק ישראלי שנמשך כעשור וממצאיו תומכים בבטיחות השימוש בתרופות לצרבת מקבוצת חוסמי H2, אולם יועצת או-מאמא ממליצה, לפני שתגיעו לשימוש בתרופות, כדאי שתנסו מספר טיפים ביתיים.
מערכת או-מאמא

תרופות מקבוצת חוסמי H2 כמו פאמוטידין, סימטידין, וראניטידין, המשמשות לטיפול בצרבת, נמצאו כבטוחות לשימוש בהריון ואינן מעלות את הסיכון לתינוקות. כך נמצא במחקר עומק ישראלי על בסיס בדיקה של מספר גדול מאד של הריונות במשך עשור שממצאיו פורסמו באינטרנט בימים אלה על ידי כתב העת  The Journal of Clinical Pharmacology.


צרבת היא תופעה שכיחה מאוד במהלך ההריון וסובלות ממנה בין 30% ל 80% מהנשים ההרות. לרוב היא חמורה ושכיחה יותר בחודשי ההריון האחרונים. השימוש בתרופות מקבוצת חוסמי H2  הוא מהטיפולים הרווחים ביותר לטיפול בצרבת או החזר תוכן מהקיבה לוושט.


תרופות מאושרות לשימוש הציבור רק לאחר פרסום הוכחות מדעיות מספקות בנוגע לבטיחות השימוש וליעילות הרפואית שלהן יועדו. במרבית התרופות המאושרות לשימוש הציבור, קיימים נתונים חלקיים בלבד המאפשרים לקבוע האם התועלת שבטיפול באשה ההרה עולה על הסיכון לעובר.


המחקר, שבדק את בטיחות תרופות מקבוצת חוסמי H2 ובמיוחד פמוטידין לטיפול בצרבת, בוצע במחלקה לאפידמיולוגיה והערכת שירותי הבריאות מהפקולטה למדעי הבריאות באוניברסיטת בן-גוריון בנגב בשיתוף החטיבות למיילדות ולרפואת הילדים והשירות הסוציאלי של המרכז הרפואי סורוקה, ומחוז הדרום של שירותי בריאות כללית, והיחידה לפרמקולוגיה של בית החולים לילדים בטורונטו קנדה (the BeMORE collaboration). המחקר התבצע כחלק מעבודת הדוקטורט של הסטודנט אילן מתוק, בהנחיית החוקרים הראשיים האפידמיולוגית ד"ר עמליה לוי ורופא הילדים ופרמקולוגי קליני פרופ' רפאל גורודישר.
בטיחות השימוש בתרופות מקבוצת חוסמי  H2 נבדקה באמצעות קישור מאגרי מידע ממוחשבים במשך תקופה של 10 שנים. המאגרים הממוחשבים כללו מידע על ניפוקי תרופות לנשים הרות משירותי בריאות כללית במחוז הדרום ומידע על ההריון, הלידה והילוד מבית החולים סורוקה.


הקשר שבין נטילת חוסמי H2 במהלך ההריון לבין מומים מולדים ותוצאות בלתי רצויות לעובר ולילוד נבדק תוך נטרול משתנים העלולים להשפיע על התוצאות (מערפלים) כמו למשל גיל האישה בעת הלידה, סוכרת או עישון במהלך ההיריון.


החוקרים מציינים כי בתקופת המחקר נולדו 84,823  ילודים לאמהות משירותי בריאות כללית במחוז הדרום מתוכם 1,148 (1.4%) נחשפו תוך-רחמית לחוסמיH2  בשליש הראשון להריון. חשיפה תוך רחמית לחוסמיH2  לא נמצאה כגורם סיכון משמעותי למומים מולדים, למשקל לידה נמוך, לפגות ולמוות סביב הלידה. כך למשל, נמצאו, שיעורים דומים של מומים מולדים בקרב ילודים שנחשפו תוך-רחמית לחוסמיH2  (5.7%) ובקרב ילודים שלא נחשפו (5.3%).
כמו כן נמצא שיעור דומה של מומים גם לגבי הפלות של עוברים שבוצעו מסיבות רפואיות.
ממצאי מחקר זה, הכולל מספר גדול מאוד של הריונות, מאשרים את בטיחות השימוש בחוסמיH2  לטיפול בצרבת במהלך ההריון ברמה גבוהה של ביטחון.

אור פינקיס, מדריכת הכנה ללידה ודולה, מציעה מספר טיפים להתמודדות עם צרבת:

  • המנעי ככל הניתן ממאכלים בעלי חומציות גבוהה או מאכלים המגבירים את הפרשת החומציות במערכת העיכול.
  • רצוי להוריד מהתפריט מוצרי חלב, מאכלים מטוגנים, חריפים או שמנים, מזון מעובד ותעשייתי, מוצרי קפאין ואלכוהול.
  • הפרידי בין אכילה לבין שתייה. כדאי לנסות לא לשתות במהלך הארוחה, ולהמתין לפחות 10 דקות בישיבה זקופה אחרי האוכל לפני השתייה.
  • אכלי לאט ובנחת. לעסי כל ביס ואל תמהרי. אכילה מהירה ובליעה מהירה גורמות לאוויר להצטבר במערכת העיכול ומגבירות את הצרבת.
  • נסי להקפיד על אכילת ארוחות קטנות במרווחי זמן קטנים לאורך כל היום. 5-6 ארוחות קטנות עדיפות על 2-3 ארוחות גדולות.
  • נסי להישאר בתנוחת ישיבה או בתנוחה זקופה לפחות 20 דקות לאחר הארוחה ולהימנע משכיבה מאוזנת לאחר הארוחה.
  • אל תאכלי כשעתיים לפני שאת הולכת לישון.
  • נסי למצוא תנוחה נוחה לשינה בה הראש מוגבה מהגוף באופן ניכר. אפשר להיעזר בכריות ובמקרים קיצוניים אפילו לישון בתנוחה המזכירה ישיבה.
  • נשים מסויימות מדווחות על הקלה בצרבת לאחר אכילת שקדים לא קלויים או מלפפון. אם שקדים ומלפפונים לא עוזרים, אפשר לקנות טאמס או רני ללא מרשם רופא בכל בית מרקחת.
  • במקרים חמורים ניתן לפנות לרופא ולקבל מרשם לתרופה פעילה יותר.

 


להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites