ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


התארגנות כלכלית להולדת תינוק
גיא אורלי מחבר הספר נוסחת הכסף, מעניק מספר טיפים כיצד להתארגן נכון כלכלית להצטרפותו של תינוק למשפחה.

"זוגות צעירים רבים, מתקשים להתמודד כלכלית עם השנים הראשונות של הקמת משפחה." אומר גיל אורלי, מחבר הספר נוסחת הכסף ומנכ"ל יבולים, המתמחה באימון וייעוץ לכלכלת המשפחה. "זו תקופה שהיקף ההוצאות המצטבר גדול מאוד, כיוון שההוצאה על ילדים עד גיל חינוך חובה לאם עובדת תנוע בין 2,000 ₪ עד 4,500 ₪ בחודש. בנוסף להוצאה זו ישנה הוצאה מרובה גם על דיור, בין אם הזוג הצעיר רכש בית ובין אם שכר דירה. כאשר מוסיפים למשוואה רכישת ציוד וריהוט לבית ואולי גם רכב, תוך שנים ספורות מוצא עצמו הזוג הצעיר, נאנק תחת הוצאות שנוגסות את מירב הכנסתם." 


בכדי להתמודד עם ההוצאות הצפויות מומלץ להתכונן מראש. מדובר בתקופה של 5-7 שנים קשות כלכלית , שמסתיימות עם הגעת הילדים לגיל חינוך חובה, אז לרוב ההקלה עצומה. אנו ממליצים לרווקים וזוגות בתחילת דרכם לחסוך את עיקר הכנסתם לקראת התקופה הקשה ולהימנע בתקופה זו מהוצאות שאינן במסגרת היכולת הכלכלית כגון חתונה יקרה, רכב (אם אינו הכרחי לעבודה), דירה שכורה יקרה ועוד... ולהתמקד בליצור עתודה לשנים הקשות. לאחר הולדת הילדים, יש לקבל באהבה את המשמעות הכלכלית שאומרת כי סגנון ודרך החיים השתנו, ומכאן ולמשך 5-7 השנים הבאות לנהל תקציב מחושב ואחראי.


בואו לעולם של תינוק משנה את חיי ההורים בהמון מובנים. אחד השינויים מתבטא בכלכלת המשפחה ובתכנון ההוצאות - על פי נתוני הלמ"ס, בשנה הראשונה להיוולדו של הילד ההורים מוציאים כ-40,000 ₪. ההוצאות מתחילות עוד לפני הלידה – קורסי הכנה ללידה, שכירת דולה, בדיקות במהלך ההיריון שאינן מכוסות לגמרי הן יריית הפתיחה. אחר כך מגיעות הוצאות נוספות כמו ריהוט לחדר היילוד, מנשאים, לולים וסל-קל, מושבי בטיחות, עגלות, טיולונים ועוד. לאחר הלידה מתווספות ההוצאות על ברית או בריתה,  צעצועים בגדים, מזון ועוד.


לאחר ההוצאה הראשונית, יש לקחת בחשבון הוצאה חודשית נוספת הנעה בין 600 ל-1000 ₪ הכוללת את ההוצאות על מזון, חיתולים, מגבונים, תרופות, בגדים, צעצועים וכמובן צריכת החשמל שמזנקת פלאים. וזה עוד לפני שדיברנו על מעונות, מטפלות ובייביסיטר. הנתונים נשמעים מייאשים אבל ניתן להתמודד עם בואו של הילד, ולספק לו באמת את כל הדברים שהיינו רוצים להעניק לילדנו על ידי ביצוע הערכות תקציבית מראש ותכנון כלכלי שמתחיל אפילו לפני הניסיון הממשי להביא ילד.


תינוק חדש מספק מספיק סיבות שימנעו מכם שנת לילה רציפה והגונה. אתם בוודאי לא צריכים שהדאגות התקציביות יגזלו ממה שנותר עוד נתח. לכן, כדאי לחסוך מוקדם ככל האפשר, אפילו כבר מהחתונה. ככל שתגיעו עם יותר רזרבות ליום הלידה, יקל עליכם להתמודד עם ההוצאות הגבוהות. לידתו של ילד חדש מגיעה בדרך כלל בסמוך להוצאה רצינית נוספת – לקיחת משכנתא לשם רכישת בית. לכן, במידה ומתכננים ילדים כדאי להיזהר ולא לקחת משכנתא גבוהה מדי שתביא לקריסה כלכלית אם יתווספו אליה ההוצאות על גידול ילדים. בכדי לעשות זאת בדרך הטובה ביותר, מומלץ להיפגש עם מאמן ויועץ לכלכלת המשפחה ולבנות יחד את תכנון המשפחה והוצאותיה לטווח של 10 שנים.


ברוב המשפחות הצעירות כיום שני בני הזוג עובדים, אך לאחר הלידה האם יוצאת לחופשת לידה של כמה חודשים ובלידה ראשונה, נשים רבות אף נוטות להאריך את החופשה גם מעבר לזמן עליו ניתן תשלום על ידי ביטוח לאומי. כתוצאה מכך, ההכנסה המשפחתית יורדת ולכן קיימת חשיבות רבה לתכנון תקציבי מראש. במידה והאם חוזרת לעבודה מתווספת למשוואה הוצאה כבדת משקל על מטפלת. למקום המגורים יש השפעה חזקה על גובה ההוצאה מכיוון שקיים פער עצום בין שכר מטפלת בשכונות יוקרה לשכר בשכונות נחשבות פחות. בנוסף, מגורים בקרבה לסבא וסבתא שיכולים לעזור, תקל מאד על גובה ההוצאות ותעניק יתרונות נוספים.


ניתן להקטין את חלק מההוצאות על ידי שינוי החשיבה. תינוקות שרק נולדו לא מבחינים בין חליפת תינוק שנתפרה על ידי מעצב לבין חליפה שנקנתה ב-10 שקלים בשוק. אתם יכולים להיות בטוחים שאחרי שעה את שתיהן יעטרו סימני הפליטה. מכיוון שבשנים הראשונות ילדים גדלים בקצב מהיר ומתלכלכים בקצב מהיר עוד יותר אפשר להסתפק בבגדים זולים שיקטינו משמעותית את ההוצאות.  כדאי גם לקנות בגדים בצבעים ניטרליים כך שיוכלו לעבור לילדים הבאים בלי קשר למינם, ואם קונים במבצעי סוף עונה, כדאי לקנות בגדים במידה אחת גדולה יותר כדי שיתאימו לילד בשנה הבאה.


אם קיימת אפשרות להניק הרי שכך ניתן לחסוך בהוצאות על פורמולות מזון, להעניק לילד הגנה חיסונית טובה יותר ולהעמיק את הקשר בין האם והתינוק – רווח נקי. בשלבים המאוחרים יותר תגלו שלהכין לבד מחיות עולה פחות מלקנות אותן מוכנות וכך גם מבטיחים לילד אוכל איכותי וטרי.
כדאי לקנות את אריזות החיסכון של  חיתולים ומגבונים שמשתמשים בהם בכמויות. אפשרות נוספת היא להשתמש בחיתולים זולים יותר במהלך היום (במעונות נוטים להחליף לילדים חיתולים בתדירויות ממש גבוהות ועל כן לא שווה להשקיע בחיתולים היקרים). בלילה לנוחות מקסימאלית ניתן להשתמש בחיתולים באיכות גבוהה יותר.


אורנה מלכי לבנה עורכת או-מאמא מוסיפה: בתחום החיתולים כיום יש פתרונות חדשים החוסכים מאות ואלפי שקלים שכדאי לבחון: גמילת התינוק בגיל צעיר יותר (על כך תוכלו לקרוא בכתבה כלים לגמילה מחיתולים בגיל שנה וחצי)  או שימוש בחיתולי בד (על כך תוכלו לקרוא במאמר חיתולי בד כל היתרונות)
לפתרונות אלו יש יתרון גם בזכות היותם ידידותיים גם לכיס וגם לסביבה.


גיל אורלי מוסיף: "כדאי לבחון את האפשרות של  קניית ריהוט ועגלות יד שנייה (לא מומלץ לרכוש מושבי בטיחות וסלקלים יד שנייה בשל אי כשירותם מבחינה בטיחותית לאחר חמש שנים מייצורם). כך תוכלו להרשות לעצמכם את ציוד  איכותי בפחות מחצי המחיר. באופן כללי רצוי להשוות מחירים ולבדוק באמצעות הרשת את פערי המחירים בין חנויות לפני הקנייה. התוצאות עשויות להפתיע אתכם ממש".


בחינת ההוצאות יכולה לגרום לכם לתהות – איך מישהו יכול להרשות לעצמו להביא ילד לעולם? אך תכנון נכון של כלכלת המשפחה, בנוסף לשינוי בהרגלי הצריכה והפנאי המתחייבים מהבאת ילד לעולם ומסדר העדיפויות שמשתנה, יכולים לסייע לכם להתמודד עם ההוצאות ולהפחית את החרדות מפני התמודדות עם התקציב. כדאי גם לזכור שכל הטרדות הכלכליות מתגמדות ליד הפלא והאושר שמביא לחייכם הילד. 


כותב המאמר גיל אורלי הוא מחבר הספר נוסחת הכסף ומנכ"ל יבולים, המתמחה באימון וייעוץ לכלכלת המשפחה ומפעילה יחד עם הקריה האקדמית אונו קורסי הכשרה ליועצים בתחום כלכלת המשפחה .להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן
  • מאמר יפה אמיר קליין - - 13/10/2009 | 10:36
    • בנוסף אני ממליץ על שימוש בכלים חינמיים לניהול הוצאות כגון ControlTheCash: http://www.controlthecash.co.il

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites