ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


לידת בית - סיכון מול חוויה
בשנים האחרונות עבר תהליך הלידה תהליך של מיתוג מודרני. נולדו אנשי מקצוע חדשים, נולדו אמהות חדשות וחוויות חדשות. היסטוריית תהליך הלידה ניתן לסיכום כמי שסיבוב שלם: מלידה עצמאית כפי שהייתה נהוגה בחברות שבטיות, ללידה רפואית בבתי חולים כפי שנהוגה בחברה המודרנית עם כל הידע המדיציני בנושא, לרבות ניתוחים קיסריים, ובשנים האחרונות כחלק מהמגמה של החזרה לטבע ותרבות העידן החדש ישנה חזרה הולכת וגוברת ללידה 'טבעית' ככל שניתן: אישה יולדת בכוחות עצמה.  הרדיקאליות שבין נשים אלה אף בוחרות ללדת בביתן, עם סיוען של מיילדת-בית מוסמכת ודולה.
ריקי לוי דינר

כפי שכניסתה של הרפואה האלטרנטיבית אל תחום הרפואה המודרנית העלה קולות בעד ונגד, כך נשמעים היום קולות בעד ונגד לידת בית. מחד דובר על חזרה למקורות ידע נשכחים, מאידך מדובר בסכנה ממשית, היכולה להגרם ליולדת ולעוברה, בהעדר מכשור רפואי זמין בסביבתן.


לידה ביתית – בעד

הכניסה לבתי חולים אינה נעימה, על כך כולם יסכימו. התחושה שאין לך בעלות על גופך הפרטי וכל היום ממששים אותך, נוגעים בך מהנהנים בראש ועוברים למיטה הבאה מותירה כל חולה ולו הקל ביותר בתחושה שאינו אלא מספר בסטטיסטיקה. לא כל שכן כאשר מדובר במצב שאינו מחלה מלכתחילה- הריון.


נשים רבות הבוחרות בלידה ביתית אומרות שאינן מבינות מדוע הן צריכות להכנס לבית חולים- כאשר אינן חולות! הדבר משול לקריאה למנעולן כאשר אין פריצה לבית. על מנת להמנע מהחוויה הלא נעימה של בתי החולים, שבמהותה מלחיצה ואינה תומכת בתהליך הלידה ומתוך רצון לחוות את הלידה אחרת ובצורתה הטבעית יותר, בוחרות נשים רבות בלידה בבית. כי מה טבעי יותר מהקן הביתי הפרטי.


הרצון והבחירה בלידה הביתית מונעים ממספר סיבות:

  • רצון לחוות את הלידה על כל שלביה לצד מספר אנשים קרוב ומצומצם ככל שניתן ולא עם צוות רפואי שלם העומד מעל מיטתך. בלידת בית נוכחים בדרך כלל בן/בת הזוג של היולדת והמיילדת. דבר המותיר תחושת שליטה בלידה, לצד תחושות אהבה בכל התהליך, שכמעט ואינן נחוות בתהליך הלידה הרפואי.
  • הקשבה ויחס איש- היות ומדובר בליווי על ידי מדריכת לידה שבחרו בני הזוג הרי שהיא קש/ובה קודם כל להם, ואינה נמצאת בלחץ סבב המשמרות.
  • נשים המאמינות כי הלידה היא חוויה מכוננת בחייהן ובחיי ילדם רואות חשיבות גדולה במתן הכוחות לעצמן ולגופן ללדת בכוחות עצמו, כפי שהוא יודע מעצם היותו. מדובר בחוויה מעצימה ליולדת בינה לבין עצמה, ובינה לבין תינוקה ובן זוגה.


לידת בית - נגד

האיצטלה הרפואית שהחלה את דרכה לפני מאות שנים נוצרה מתוך סקרנות אנושית והתפתחה נוכח צרכים מדיציניים. עדיין...לא הכל ידוע לנו והסבוכים הרפואיים הם אפשרות סבירה ביותר בכל לידה. לכן, גם כאשר מדובר במצב אולי הטבעי ביותר של המין האנושי, כמו לידה, הרי שאין אנו יודעים הכיצד יתפתח התהליך. אישה יכולה להיערך לקראת לידה טבעית, שתסתיים בסופו של דבר בניתוח קיסרי עקב התפתחויות שלא ניתן לחזות מראש.


נכון, אולי מדובר בחלק מה"חזרה לטבע", בפגישה עם אמא אדמה, בחוויה השבטית וכדומה, אך גורמים רפואיים מזכירים ומזהירים כי בל נשכח, שבתקופתה של השבטיות היו גם הרבה יותר מיתות של תינוקות (ושל נשים) במהלך הלידה וזאת בשל היעדר ידע, תרופות וציוד רפואי במקום. אז על מה מתריעים למעשה הרופאים?

  • המיילדת- יש לוודא כי מדובר במיילדת, המוסמכת ללידות בית ולא רק בדולה. על פי רוב מיילדות בית קשורות עם רופא כגיבוי, אשר אותו הן יכולות להזעיק במידת הצורך או להיוועץ בו בימים שלפני לידת האישה.
  • תזמון – לעיתים הזמן משחק תפקיד מכריע בלידה. אם נוצרים סיבוכים על המיילדת לאתרם מספיק בזמן על מנת שהיולדת תגיע לבית חולים לקבל את הטיפול הנדרש. פספוס בזמנים עלול להיות קריטי לבריאות העובר והיולדת.
  • ציוד רפואי – מיילדת בית מצוידת על פי רוב במכשיר ניטור נייד ותו לא. העדר ציוד רפואי בלידה ביתית מעלה את הסיכוי לאיתור הסכנות בזמן ומכאן גם לפתור אותן.
  • מרחק הבית מבתי החולים -  גם אם בחרת ללדת בבית רצוי שביתך יהיה בקרבת מקום לבית חולים למקרה של סיבוך - הובלת יולדת במצב קריטי לבית החולים בעת היווצרות מצבי סיכון עלולה לסכן את היולדת ואת העובר.

 

סיכום
לידת בית אינה מתאימה לכל אחת. היא מתאימה בראש ובראשונה לנשים הסומכות על גופן ועל עצמן שיוכלו לעשות זאת בכוחות עצמן. במקום הזה קיימת חשיבות רבה לתחושות הבטן של היולדת ולביטחונה בעצמה. אם את חוששת עדיף שלא "לשחק אותה גיבורה" ולהגיע לבית חולים. ובכל מקרה – בחירה ללדת בבית תחייב אותך לבחור את הצוות שילווה אותך במסע הלידה ויתמוך בך. עליך לקחת הכל בחשבון: את רקע המיילדת, לערוך תחקיר מקיף על סיכונים אפשריים, להחליט לאיזה בית חולים להתפנות במידת הצורך, ולהיות שלמה עם התהליך.

 

בכל אופן שיהיה במזל.

המאמר בחסות החברה הישראלית למיגון - מנעולן

 


להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites