ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


איך לבחור דולה
כל תקופה היסטורית 'ממציאה' לעצמה מקצועות חדשים. חלקם בשל התפתחות טכנולוגית, חלקם בשל התפתחות חברתית. במאה העשרים ואחת הקשר בין התפתחות חברתית-תפיסתית למקצועות חדשים בולט בכלל, ובעיקר כאשר מדובר במקצוע ההורות והלידה.
דולה, הינה אחת ממקצועות אלו. מה שהיה בעבר נהוג בחברות שבטיות ובקהילות קטנות, הפך כיום למקצוע לכל דבר בחברה המערבית. הליווי האישי והפרטני בתהליך הלידה אינו נחלת בן הזוג בלבד בימים אלו. זהו מקצוע הנלמד במכללות, ובין כתלי האקדמיה.
ריקי דינר לוי
רקע


מקצוע הדולה (תומכת לידה) נכלל תחת מקצועות ההכנה ללידה והתמיכה בלידה. ההכנה ללידה כוללת בתוכה הכנות מדיקליות, סיעודיות- לרבות הצד הרפואי גופני של תהליך ההריון והלידה. התמיכה בלידה כוללת את הפן הנפשי/רוחני של התהליך- לרבות, מתחים, השפעות נפשיות על התהליך הרפואי וכדומה.


הדולה משלבת בין כל אלו, יודעת לזהות את ההבדלים ביניהם ולגשר ביניהם, וכל זאת מתוך מטרה להוביל את היולדת את לידה בטוחה, ונעימה וליצירת חוויה טובה. בשל החיבור לצד המדיקלי, והתהודה הרבה לה זוכה מקצוע זה בשנים האחרונות, הפכו מומחים בתחום את הנושא למקצוע הנלמד במכללות השונות ברחבי הארץ ביניהם מכללת לוינסקי, ואף במכללה הארצית למקצועות הלידה ועוד.


המטרה היא, בין היתר, להכשיר את אנשי המקצוע תוך הדגשת החלק הרפואי שבכל תהליך הלידה, ולא להותיר את העניין לתחום הנפשי בלבד. ההנחה היא כי תומכי/ות לידה קיימים גם ללא התעודה המקצועית, והם יכולים ללבוש פנים של חברה/ה ובן הזוג כמובן. התוספת המדיקלית הופכת את נושא ליווי הלידה לרציני יותר, ולמקצועי יותר ולו בתפיסה.


מדוע צריך דולה?


נקודה אחת יש להבהיר בטרם הדיון בנחיצותה של הדולה. לידה תתרחש! אם ובלי הדולה את תלדי כשיגיע הזמן. השאלה היא איך?


נשים רבות מדווחות כי תהליך הלידה, אף שעבר מבחינה רפואית על הצד הטוב ביותר, לא התחברו אליו היות וחשו כי הצוות הרפואי מנהל אותן מבלי להקשיב להן, לצרכיהן. מבחינתן הייתה תחושה כי מדובר בתהליך מנוכר בו הרופאים עובדים על גוף זר ולא זוכרים כי מדובר באישה- יולדת!


לעומתן נשים אשר לוו על ידי דולה מדווחות על תחושות הפוכות, לא על ניהול חיצוני כי אם תחושת שותפות והקשבה לאורך כל תהליך הלידה. הן לא היו עוד מספר במערכת הרפואית, אלא נתונות להקשבה תמידית ואישית מצד הדולה. כמו כן, יש לזכור כי לרוב הדולה שותפה  עוד מתקופת ההריון, כך שתחושת הקשב אינה חד פעמית אלא רציפה.


הדולה הינה למעשה המשך טבעי לקורס הכנה ללידה. אחת מההוכחות לכך, היא נשים הממשיכות להיעזר בדולה גם בלידה השנייה והשלישית ואף יותר. עקב שינויי הגוף, שכחת הלידה הקודמת, הרצון ליצור חוויה מתקנת ועוד. הכי חשוב שתשמעי את ליבך: אם את מרגישה כי נוכחותה של דולה עשויה לעזור לך לעבור חווית לידה מעצימה  - אל תהססי לחפש לך אחת. אל תתני לשיקולים כלכליים להשפיע עליך. מספר שיקים שתוציאי לצורך כך לא ישוו לחוויה הטובה שתעברי בלידה.


אז איך בוחרים את הדולה המתאימה?

  • ראשית ולפני הכל דברי עם בן זוגך על התעניינותך בדולה. הבהירי לו את תחושותייך, ומדוע הדבר חשוב לך. גברים רבים מאויימים נוכח נוכחותו של אדם נוסף בתהליך ההריון, שאינו מהצוות הרפואי. החשש העיקרי הוא כי הם יידחקו הצידה. דברו על הדברים טרם הבחירה.
  • הפכי את בן הזוג לשותף בבחירת הדולה עצמה. חשוב מאוד כי שניכם תתחברו אליה, אחרת זה לא יעבוד.
  • בררי עם חברות האם השתמשו בדולה. אם כן קבלי המלצות, מה היה טוב בדולה שלהן? מדוע בחרו דווקא בה?
  • בררי היכן הוכשרה הדולה, מהו היקף ההכשרה והאם מדובר בבית ספר הנחשב יוקרתי בתחום או לא? את הבירורים האחרונים ניתן לעשות באופן עצמאי באינטרנט ובפורומים בנושא.
  • ככלל, אם את עדיין מתלבטת האם לקחת דולה או לא, כנסי לפורומים לדולות, שוטטי קצת, קבלי מושג כללי על הנושא וראי אם את מתחברת לכך.
  • המפגש - כמובן שהכי חשוב זה החיבור הראשוני. מדובר בגורם האמור לספק לך, בין היתר, תמיכה רגשית החיבור האישי חשוב לאין שיעור.
  • סכמי עם הדולה מה קורה במידה ואת יולדת ביום בו היא כבר נמצאת בלידה אחרת. האם יש לה מחליפה? בקשי להפגש עימה.
  • סכמי עם הדולה מה קורה, מבחיינת עלויות, במידה והלידה הופכת מלידה טבעית ללידה קיסרית.
  • חשוב!!!! בררי האם בית החולים בו את מעוניינת ללדת פותח את שעריו לדולות? למרות שכיום מרבית בתי החולים עובדים עם דולות, יש כאלו המתנגדים לשהותה בחדר הלידה ומאפשרים כניסה של בן הזוג והיולדת בלבד. ויש כאלו אשר עובדים עם מספר מצומצם של דולות, או אשר הכשירו חלק מהאחיות שלהם לדולה ואינם מאפשרים דולות חיצוניות.

 

הטיפ החשוב ביותר הוא הרגעי! יש זמן לחשוב על הכל! תכנני, תהני ככל הניתן ושיהיה במזל טוב. השיקים והחיוכים כבר יגיעו בברית/ה

להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites