ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


חלוקת אהבה הורית בין ילדים
לקראת הגעתו של ילד נוסף למשפחה עולה דאגה חדשה הקשורה לפניות הרגשית לילד חדש/ קיים . "אם אני כה מאוהבת בילדתי הבכורה איפה יהיה מקום לאהוב כך עוד אחד? האם אוהד אותו פחות? איזה מן אימא אני? האם לאהוב ילד נוסף יחשב בגידה בילד הבכור?"
אמהות לכמה ילדים מספרות שהלב מתרחב, ממש כמו שהגוף נמתח ונפתח כדי להוציא את התינוק, גם הלב פועל את פעולתו. והוא מתרחב שוב ושוב ושוב ומוצא מקום להכיל את כולם.
בת-שיר סולמי

ליצור מציאות
כמה פעמים דמיינת את הרגע שבו ייכנס לחייכם ילד נוסף? האם אפשר בכלל לדמיין איך זה יהיה? איך תתארגני? איך תגיב אליו הבת הבכורה? איך תגיבו אליו את ובעלך? כאמהות לילד ראשון לא פעם אנו מוצאות עצמנו חוששות מבואו של ילד נוסף למשפחה. האם אתחבר אליו מיד? האם זה ייקח זמן? איך אוכל לאהוב אותו כשאני יודעת לאהוב רק את הבת הגדולה שלי בצורה המיוחדת והטוטאלית הזו? מאיפה יהיה לי מקום בלב?


אין בעולם אהבה כמו אהבה של אימא

זוגות מאוהבים רבים מתחתנים ויוצאים חיש מהר אל דרך ההורות ואז, הם מודים, הם מגלים בליבם אהבה שכמוה לא ידעו מעולם – איך זה ייתכן? בבואנו לתאר את אהבתנו לילדנו הראשון אנו מוצאים עצמנו מתקשים למצוא את המילים המתאימות.

אז מה ההבדל? מה כל-כך מיוחד באהבה לילד שלנו? אולי זו התחושה שעבורו אנחנו מוכנות להפיק את המאמץ הגדול ביותר שנוכל ולו רק כדי להעלות חיוך קטן על פניו. אולי זו התחושה שיש לנו פה

הזדמנות לגדל אדם בצורה שתצמיח אותו להיות אדם טוב ומאושר ובידנו הכוח להיות שותפים לתהליך כזה. הרגע שבו מגיע התינוק שלנו אלינו לראשונה, כשהוא חסר ישע ותלוי אך ורק בנו, במבט שלנו, במגע שלנו, קושרת אותו אלינו בצורה שאולי לא חווינו קודם. מעבר לכך שיש כאן צמיחה של תהליך, של קשר מאד משמעותי, שמתחיל ויישאר איתנו ואפילו באחריותנו עד לסוף חיינו. הרבה אחרי שנסיים לשלם את כל תשלומי המשכנתא, הרבה אחרי שנממש את עצמנו בקריירה. לתמיד!


החששות שלנו

המחשבה שיהיה לנו ילד נוסף בקרוב מעלה בנו את הספק לגבי הקבלה שלנו אותו ומכניסה בנו חשש וספקות לגבי ההורים שאנחנו. איזה מן הורים נהיה עבור הילד השני? אין ספק שהחשש מהלא נודע שמביא איתו בואו הממשמש של הילד השני, מזמן נקודות רבות למחשבה. האם נצליח להעניק לילד השני את כל מה שהענקנו ללא גבול לילדה הגדולה? האם נוכל להמשיך להעניק לגדולה את מה שנתנו לה עד עכשיו? במקרים מסוימים אפשר אפילו לראות שאנחנו מבינים כי עד להגיעו של השני שום דבר לא חצץ בינינו לבין הבת הגדולה לא מבחינה פיסית ולא מנטאלית.


כהורים מנוסים, המבינים את גודל האחריות שבלהיות הורה, אנו מודעים לדרך שבה אנו רוצים להיות עבור ילדנו. אבל האם נוכל לשמור על הסטנדרטים הגבוהים שהצבנו לעצמנו עם הילד הראשון?


החששות של הילד/ה הבכור/ה
חשוב לדעת שהילדים מאד מושפעים מאיתנו ואם אנחנו מודאגים הילדים קולטים זאת ומבינים שיש גם להם סיבה לדאוג אם אימא ואבא דואגים. ילדים חווים את הכאן ועכשיו ולא טבעי שילד יישב ויחשוב על העתיד, על מה שעוד לא קרה, לפחות עד גילאי 6, שם מתפתחת יכולת החשיבה המופשטת יותר. לכן כדאי לתת לילד לקבל את התינוק/ת ולשפוט בעצמו את המצב. מה גם שהרבה מאד פעמים אנחנו מחכים לשינוי, לתגובה של הילד מיד בסמוך ללידה והקנאה והמתח יכולים להופיע מאוחר יותר, בגרגורים של התינוק שמעלים חיוך על פני כל המשפחה ובהמשך החיים המשפחתיים המשותפים.


האם יש מה לעשות?


למעשה, בדיוק כפי שלא ניתן היה להתכונן באמת לאתגרי ההורות בפעם הראשונה, כך לא קיימות מכינות להכשרת הורים המצפים לילד השני או השלישי. נראה כי בדיוק כפי שלמדת להחזיק, להניק, לחתל להאכיל ולשחק עם הראשונה, אט אט יבוא הקשר והחיבור עם הילד השני. והלב ימתח ויעלה על גדותיו שוב ושוב ושוב.


ההבדל בין קשר ואהבה
אורנה מלכי לבנה (עיתונאית המתמחה בהורות) מוסיפה: "חשוב מאוד להבדיל בין 'אהבה לילד' ו'קשר עם הילד'. הורים רבים מתקשים להודות שיש להם קשר רגשי שונה (חיבור) לכל ילד/ה. אין זה אומר שאהבתם לילד/ה אחד/ת פחותה – במידה זו או אחרת מילד/ה אחר/ת. הם פשוט מתחברים טוב יותר לילד/ה אחד/ת מאשר לאחר/ת בדיוק כפי שאינם מתחברים באותה מידה להוריהם, אחיהם או כל קשר חברתי או אקראי אחר. אין צורך שלא להרגיש שלא בנח מדובר ברגש טבעי מאוד, אשר המודעות לו הנה כלי משמעותי בטיפוח קשרים בריאים עם הילדים. כולם ביחד ולכל אחד בנפרד."

 

להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites