ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


לידה פעילה
זה מתחיל כבר בתחילת ההריון: הצורך שלך לקבל החלטות קריטיות על איך לחוות את ההריון, איזה בדיקות לעשות אם בכלל, איזה רופא מתאים ללוות אותך, איזה ספרים ישבו לצד מיטתך. ומאוחר יותר: איך תלדי (רגיל, טבעי, קיסרי?) איפה תלדי (בבית חולים או בבית), בחברת מי (דולה או מיילדת?), האם תשמרי את הדם טבורי שלך? האם תסכימי למתן כל הטיפולים הניתנים בתינוקיה? אין ספור שאלות ודילמות. המשימה היא לנווט ביניהן תוך שאת מוצאת את הקול הפנימי שלך. את דרכך.
בת-שיר סולמי

אחת הדילמות המשמעותיות של תקופה סוערת זו בחייך קשורה בהחלטה איך ללדת. האם את רוצה להיות פסיבית, ושיוציאו ממך את התינוק מבלי שתרגישי דבר, תהיה הבחירה הנכונה ביותר עבורך לבחור מראש בלידה קיסרית. אולם אם את רוצה לבחור בעצמך איך תיראה ותחווה הלידה שלך, להיות קשובה לגוף שלך ולקחת אחריות על תהליך הלידה שלך, כדאי לך לדעת את כל האפשרויות ללידה פעילה. אפשר ללדת כך בבית וגם בבית חולים: את לא חייבת להיות מונהגת על ידי הצוות הרפואי "יודע הכל", את יכולה להיות ריבונית על גופך ועל דרכך ללדת.


מהי לידה פעילה?


לידה שבה היולדת קשובה לגופה ולחוכמתו העתיקה, היודעת מבלי לדעת איך ללדת. לידה פעילה היא בדיוק ההפך מהלידה המוכרת לנו במאה האחרונה בה אישה שוכבת על הגב, פסיבית ומניחה למיילדת ולרופאים לקבוע איך ומתי תלד. בלידה פעילה, האישה פשוטו כמשמעו פעילה. היא אינה מסוממת על ידי משככי כאבים, היא תנועתית והיא זו המכתיבה איך גופה ילד.


בשונה מהלידות של אמהותינו בהן הוכתב ליולדת על-ידי הצוות הרפואי כיצד לשכב ואם יעשה בגופן חתך כדי לחלץ את התינוק, אישה שבוחרת ללדת בלידה פעילה מודעת לעצמה וגם לתרחישים שעלולים להתרחש במהלך הלידה ובכל שלב היא זו הבוחרת מה יעשה. מאחורי הבחירה בלידה פעילה עומדת ההנחה כי הלידה אינה תהליך אחיד שקורה אצל כולן באותה הדרך, אלא תהליך אישי מאוד עם קצב וזרימה שמותאמים לכל יולדת.


היתרונות של לידה פעילה
אישה שבוחרת ללדת בלידה פעילה בוחרת בעצמה את האווירה בה תלד, התנוחה שמתאימה לה באותו הרגע, אם לבצע חתך או לא ואם יש צורך באפידורל. השאיפה היא להתערבות רפואית מצומצמת ולקיחת אחריות נרחבת שלך על התהליך. מה שאומר שעלייך ללמוד את התהליכים השונים שעלולים להתפתח בלידה ולדעת את אפשרויות הפעולה שעומדות בפנייך בכל שלב בדרך.


היתרונות של לידה רגילה
כאמור, ללדת בלידה פעילה אומר שעלייך להיערך אליה ולאפשרויות שעלולות להתפתח בה. יהיה עלייך להכין שיעורי בית ולהשקיע בלימודים של הנושא, שכן החלטת לקחת אחריות מלאה על התהליך והידע הזה הוא כוחך. באפשרות האחרת היא להפקיד את האחריות בידי המומחים לידע הרפואי ולטכנולוגיה ולהעניק להם את המנדט להחליט את  ההחלטה שנראית להם ביותר בכל רגע ורגע מבלי שאת עצמך מעורבת בתהליך.


איפה אפשר ללדת בלידה פעילה?
לידה פעילה יכולה להתרחש גם בבית חולים. כיום מרבית בתי החולים מאפשרים ליולדות החפצות ללדת טבעי ללדת בחדר עם מקלחת וג'קוזי (המאפשרים ליולדת להתנועע מתחת למים ולזרז בכוחות עצמן את הלידה ללא צורך בפיטוצין. יש לזכור גם שללידה בבית חולים יתרונות נוספים: ראשית במידה ומתרחשים סיבוכים את סמוכה לכל הציוד הנדרש על מנת לצאת מהם ללא פגע. שנית, ללדת בבית חולים אינו עולה לך כסף, בעוד שבלידת בית יש הוצאות של כמה אפלי שקלים עבור המיילדת ויצירת התנאים.


היתרונות של לידת בית
מספר לא מבוטל של נשים בוחרות ללדת בבית. היתרונות הם האווירה הביתית והמקום הכי נוח להיות בו ולחוש מחושי לידה. לשמור על הסנטר שלך בלי להילחץ מאורות הניאון ומאנשי החלוקים הלבנים במסדרונות האפורים של בית החולים. אחד הטיעונים של המצדדים בלידה פעילה הוא שעצם ההתערבות החיצונית בלידה ובגוף היולדת, הם אשר מעודדים סיבוכים. לו היו נותנים לנשים את הכוח ללדת בכוחות עצמן, לפי הצו הביולוגי המושרש בחוכמת האגן שלהן, היה הרבה פחות צורך להתערב עם מכשירים ולהתמודד עם סיבוכים.


לידה פעילה בבתי חולים
נראה כי לידה טבעית או לידה פעילה בבית חולים משלבת בתוכה את מירב היתרונות. מצד אחד את יולדת באווירה פרטית ומאפשרת לעצמך את החופש לבחור את מה שנכון לך באותו הרגע, יחד עם השגחה רפואית וקירבה לצוות ולמכשור מתאים למקרה הצורך. בחלק מבתי החולים, בתמורה לתשלום, את יכולה לפגוש את המיילדת מראש, מה שעלול להרגיע ולתת לך קנה מידה על מי הולכת לתמוך בך בלידה. מיילדת היא גורם מכריע בלידה והדינאמיקה בינך לבינה יכולה לשנות את אופי הלידה מהקצה עד הקצה. לכן כדאי להיות ערניים לנושא ובמידת הצורך אפילו לבקש להחליף מיילדת ואפילו בזמן הלידה. יולדת רגועה זקוקה למיילדת רגועה ומיטיבה. כדי ללדת בשלום ולזכור את כל מה שחשוב במהלך הלידה ולאחריה.להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites