ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


חשיבות אומגה 3 לעובר, לתינוקות ולילדים
מרתק במיוחד הוא קיומו של חלון הזדמנויות יחיד וצר זה: הזדמנות חד-פעמית של האם להשפיע על התפתחות מערכת העצבים (המוח והראיה) של העובר והיילוד.
תמלול הרצאתו של ד"ר גיא גוטמן, באדיבות אלספה

השפעתה של האם על התפתחותו התקינה של העובר ידועה לכולנו, ומתבטאת דרך אורח חיים בריא ותזונה נכונה ומאוזנת במהלך ההריון וההנקה.


מרתק במיוחד הוא קיומו של חלון הזדמנויות יחיד וצר זה: הזדמנות חד-פעמית של האם להשפיע על התפתחות מערכת העצבים (המוח והראיה) של העובר והיילוד.

תהליך ההפרייה והתהוות העובר:

תאי גוף האדם מכילים סט כפול של כרומוזומים, ואילו הזרעון והביצית מכילים חצי מהמטען  הגנטי; כשמפגש ביניהם מאפשר יצירת זוג חדש. מתוך 500 מליון זרעונים, לביצית, מגיעים כמה אלפים וביניהם רק זרעון אחד שיצליח להגיע לביצית ע"י חדירת המעטפת שלה ובסופו של דבר יפרה אותה.
איכות הזרעונים מושפעת באופן ישיר מאורח חייו של האב, משמע: הרגלי תזונה, עישון, פעילות גופנית וכיוצא בזה, והביצית מושפעת בהתאם מאורח החיים ותזונתה של האם.


שעות לאחר ההפריה, מגיע העובר לחלל הרחם ומתחיל להשתרש ברקמה דמית שנקראת רירית הרחם, המהווה בסיס חשוב לקליטת ההריון. העובר מתחיל להתפתח כשראשו עם מערכת העצבים מהווים 70% מהגוף כולו.


התפתחות מערכת העצבים של העובר:

בשלב מוקדם במיוחד, מתחילה פעילות עצבית מהמוח למערכת העצבים באמצעות תאי עצב (הנקראים נוירונים). אם תהיה היכולת להשפיע בצורה חיובית על התפתחות מערכת עצבים בסיסית והתחלתית זו, נוכל להשפיע על בריאות העובר והיילוד לאורך כל חייו.


הקשר התזונתי אם-עובר:

הקשר בין העובר לאם נעשה באמצעות השליה, שהנה מערכת כלי דם אימהיים ועובריים  הנושקים זה לזה. דרכה ישנו מעבר ישיר מהאם לעובר, לטוב ולרע. לפני כן, ניזון העובר משק החלמון (עד השבוע ה-8) אליו מופרשות אבות מזון: מים, פחמימות, חומצות שומן וחלבונים.
במוח, מסת ההתפתחות הקריטית הנה בשנה הראשונה לחיים כאשר 60-65% ממסתו הנו שומן. העין ממוקמת בהמשך ישיר למוח, ומהווה גם היא חלק ממערכת העצבים ומשום כך לשניהם אותם צרכים.


על מנת לאפשר התפתחות תקינה, יש לשים דגש על התזונה: כאשר בחשיבות עליונה העלאת סך חומצות השומן אומגה 3, בדגש על DHA.
חומצת השומן DHA מהווה אבן יסוד לתאי המוח, ולכן רמה גבוהה שלה תאפשר התפתחות אופטימלית. לאחר גיל שנה, יש לשים דגש על ח.שומן אומגה 3 מסוג EPA החשובה לתחזוקת המוח, התנהגות ותפקוד שוטף.


לחומצות השומן אומגה 3 (ובפרט חומצת השומן DHA שמקורן בדגי ים) השפעה טובה ומשמעותית על מערכת העצבים, לכן צריכתן חשובה בחלון הזדמנויות חד פעמי-בהריון והנקה. ישנה חשיבות מכרעת דווקא בשלב זה, משום שלאחר ההריון וההנקה, יכולת ההתערבות שלנו יורדת: מערכת העצבים עדיין מתפתחת, אולם בקצב נמוך יותר, והצורך ב-DHA יורד.


האם נשים הרות ומניקות צורכות מספיק אומגה 3?

בשנים האחרונות עולה המחסור בחומצת אומגה 3 בכל האוכלוסיות בארץ ובעולם, ובקרב נשים הרות בפרט. במקביל מנחה משרד הבריאות לא לצרוך יותר מ- 2 מנות דג בשבוע, במהלך ההריון וההנקה, מהחשש מתכולת רעלים ומתכות כבדות הנמצאים בדגים.
בנוסף לכך, מתדלדלים מאגרי האם ההרה לטובת העובר שברחמה.


מדוע ישנה חשיבות גבוהה במיוחד לצריכת אומגה 3 בהריון ובהנקה?

לאחרונה, עם הצטברות מחקרים רבים נמצא כי רמת אומגה 3 (בפרט מסוג DHA) גבוהה בהריון והנקה נמצאה קשורה בהתפתחות קוגניטיבית ומנטלית, יכולת מילולית, דפוסי שינה, חדות ראיה, ויצירת קשרים חברתיים. ישנם גם כיוונים נוספים לגבי הקשר בין אומגה 3 ומניעת פגות, הארכת משך ההיריון , רעלת היריון ושיפור מדדים שקשורים לסוכרת היריון ודיכאון לאחר לידה.


סיכום

לחומצת השומן אומגה 3 ישנה השפעה עצבית חשובה ביותר בהריון, בהנקה ובילדות: חומצת השומן DHA –  בשלב הראשוני  להתפתחות העובר והיילוד, וחומצת השומן EPA –  בשלב  מאוחר יותר, מגיל שנה והלאה.                           להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן
  • אטמגה 3 יהושע - 24/3/2011 | 16:08
    • היכן מצוי dha במזון והחומצת השומן השניה במזון אותו אנו אוכלים

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites