ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


אטופיק דרמטיטיס –אסטמה של העור
דלקת עור אטופית, או בשמה המוכר "אטופיק דרמטיטיס" או אסטמה של העור, הינה מחלת עור דלקתית כרונית. המחלה קיימת בכל הגילאים אך שכיחה יותר בגיל הילדות, היא פוגעת בכ-10%-20% מכלל התינוקות והילדים הקטנים ברחבי העולם.
ב-65% מהמקרים, המחלה מסתמנת לראשונה בגיל ינקות, וב-90% לפני גיל 5, אך יכולה להופיע בכל גיל.

"הסימנים הקלאסיים ל"אטופיק דרמטיטיס" הם פריחה, גרד ואזורים יבשים ואדומים על פני הגוף" מסבירה ד"ר מונה כידון, מומחית ברפואת ילדים. "מדובר בפריחה המופיעה לסירוגין עד שהיא מתקבעת.  הפריחה אינה קשורה למחלות חום או לכל מחלה אחרת. אזורי הגוף בהם היא מופיעה באופן קלאסי הם הלחיים, איזורי המפרקים, הגפיים והאיזור שמאחורי האוזן".


המחלה פוגעת בחולים בצורה שונה מבחינת מועד ההופעה וחומרת הביטויים אצל תינוקות מופיעה הדלקת סביב גיל 6-12 שבועות ונוטה להסתמן לראשונה באזור הסנטר והלחיים כאזורים דלקתיים, אדומים עם קשקשת והפרשה. התינוק סובל מאי שקט ומגיל חצי שנה גם מגירוד אצל ילדים  תופיע הפריחה בצידי הצוואר ובקפלי המרפק  והברך. אצל מבוגרים הפריחה שכיחה בפנים, בצואר, בחזה העליון ובמפשעות.
 

בשלב החריף של המחלה הפריחה היא לעיתים קרובות נקודתית על בסיס עור מגורה ואדום, לפעמים מלווה בהפרשה שקופה.  לאחר מכן בשלב התת-כרוני יש גרד ניכר וניתן לחזות בסימני גרד וקשקשת על העור. בשלב הכרוני חלים שינויי צבע בעור והעור מתחיל להפוך לעבה יותר.  לעיתים קרובות יש זיהום מקומי של האזור כתוצאה משילוב של גרד ניכר ופגיעותו של העור המודלק. במקרה זה ניתן לחזות בנוסף לסימנים שפורטו גם בגלד צהוב על פני העור
והפרשה צהבהבה.


מה גורם לאטופיק דרמטיטיס? לדברי  ד"ר כידון, הגורם למחלה אינו ברור. התיאוריות הקיימות כיום גורסות שמדובר בשילוב של נטיה גנטית, בעיה בדרך פעילותה של מערכת החיסון וכשלון של העור להוות מחסום בפני מולקולות שונות.

  • גנטיקה – מחקרים סטטיסטיים מראים שכאשר לאחד מההורים יש  אטופיק דרמטיטיס,  הסכוי למחלה אצל הצאצא הינו כ – 50% .
  • חוסר סדירות בפעילותו התקינה של העור – חולים עם אטופיק דרמטיטיס נוטים להזיע יותר מאשר אנשים ללא המחלה. לנטיה זו קשר לגרד בעור ולכן חשיפה לחום מוגזם והזעה עלולים ליצור התקפות גרד קשות. סף הגרד של חולי אטופיק דרמטיטיס נמוך יותר ומשך הגרד ארוך יותר ביחס לאוכלוסיה רגילה. 
  • ייצור השומנים בעור הוא ככל הנראה לקוי בחולי אטופיק דרמטיטיס וגורם לאיבוד מים מוגבר.   היובש הנוצר מאפשר חדירת מולקולות שלא היו אמורות לחדור דרך העור. כאשר מולקולות אלו מגיעות לתאים של מערכת החיסון בעור סובלים הללו מהפעלת יתר ומפרישים חומרים שונים כגון היסטמין, לויקוטריאנים ועוד הרבה אחרים לעור. הפרשת מולקולות אלו גורמת לדלקת מקומית המתבטאת כ אטופיק דרמטיטיס.

 

איך מאבחנים אטופיק דרמטיטיס?
ד"ר כידון מסבירה שכיום אין שום בדיקה, בין אם בדיקת דם או אחרת, שתוצאותיה יכולות לאשר או לשלול את המצאות המחלה והאבחנה מבוססת על בדיקה גופנית בלבד. יש קריטריונים מובנים לקביעת האבחנה אך לרוב אין בהם צורך וניתן לאבחן את המצב כבר בהסתכלות.


"הופעתן של שתיים מתוך ארבע התופעות הבאות די בהן כדי לאבחן  אטופיק דרמטיטיס: גרד,מהלך כרוני בעל החמרות והטבות,צורה ופיזור אופיינים של הפריחה, סיפור עצמי או משפחתי של אטופיה" מוסיפה ד"ר כידון.


למי יש נטיה לחלות באטופיק דרמטיטיס?ד"ר כידון: "בשני שליש מהמשפחות של ילדים חולי אטופיק דרמטיטיס ניתן לאבחן מצבים המוגדרים כ"אטופיה" - נטיה למצבים אלרגיים. מדובר לרוב באסטמה, נזלת אלרגית כרונית ואטופיק דרמטיטיס. במצבים המוזכרים ולעיתים מזומנות המחלה תלווה בנזלת אלרגית או אסטמה אצל הילד החולה . הסטטיסטיקה מורה שלבנות נטיה גדולה יותר לחלות באטופיק דרמטיטיס ביחס של 1.5:1 לבנים, ושהמצב שכיח יותר בשכבות הסוציואקונומיות הגבוהות".


תופעות עוריות נוספות הנלוות לאטופיק דרמטיטיס:

אצל חולי אטופיק דרמטיטיס נפוצות יותר תופעות של נגעי עור מסוגים שונים:

  • איכטיוזיס וולגריס – שם קצת קשה אבל די ברור ברגע שיודעים שאיכטיוס בלטינית זה דג.המשמעות -יובש בעור המלווה בקשקשים. העור עצמו בעל איכות המזכירה את זו של נייר שיוף ולרוב המחלה מתבטאת באיזור הרגליים. בנוסף ניתן למצוא בכפות הידיים והרגליים חריצים מרובים ביחס לרגיל.
  • קרטוזיס פלאריס – מצב נוסף של עור מחוספס אבל הפעם בעיקר באיזור הזרוע והישבנים ולעיתים בברכיים.
  • חרלת – או אורטיקריה בלעז . זוהי תפרחת שבסיסה אלרגי אך לרוב לא ידוע למה האלרגיה המתבטאת בנגעים עוריים אדומים המשנים את מקומים על ציר הזמן, כלומר רגע הם פה ורגע הם שם והם מגרדים מאוד. חולי א.ד. סובלים מהמצב יותר ביחס לאוכלוסיה הכללית אך הוא אינו שכיח.
  • אלרגיות למזון – שכיחות האלרגיות למזונות גבוהה יותר בחולי א.ד. מדובר במזונות הקלאסיים היוצרים אלרגיה : בוטנים,ביצים,דגים,פירות ים, חלב וקמח  .
  • קרטו-קונוס – הפעם מדובר בבעיה בעיניים – א.ד. קשה עלולה לגרום לנזק לקרנית הנוצר לרוב בגילאים 10-30. זהו מצב נדיר מאוד אך כיוון שהוא קיים על כל חולה עם א.ד. קשה לעבור בדיקה תקופתית ע"י רופא עיניים.


בנוסף ישנם גורמים אשר עלולים לגרום להתלקחות המחלה או להחרפתה כגון חשיפה לחומרים מגרים- לדוג' צמר ובדים סינטטיים, סבון וחומרי ניקוי הגורמים לייבוש העור, חשיפה לבשמים וחומרי טיפוח, אבק, חול, עשן סיגריות ועוד.


כיצד מטפלים?
ד"ר כידון: "הטיפול העיקרי המוצע כיום לחולי אטופיק דרמטיטיס  מיועד ה לאפשר לחולה שגרת חיים רגילה ונטולת מגבלות ככל האפשר עם מינימום של התפרצויות.  הגישה המרכזית דוגלת במתן דגש על כללי היגיינה שיקלו על התופעות הנילוות למחלה וכן דגש על כללי הימנעות מאינטראקציה עם גורמים סביבתיים שיכולים להזיק או להגביר את חומרת המחלה".
ד"ר כידון מספרת על מספר שיטות נפוצות:


אמבטיות
אמבטיות הן פתרון טוב למניעת יובש של העור. ככלל בזמן התפרצות ובכל זמן עדיפה הטבילה באמבט ביחס למקלחת.
במקרים קלים אין הבדל בין השתיים אך במקרים של גרד ניכר ודלקת משמעותית יותר של העור ההמלצה היא לאמבט. על החולה לטבול כ-20 דקות באמבט עד שעל עור האצבעות מופיעים קמטוטים.
מומלץ להוסיף שמני אמבט ייעודיים המומלצים  על ידי הרופא.


כיום קיימים בשוק שמנים עשירים בטריגליצרידים שמכילים חומצות שומן בלתי רוויות, כגון חומצה לינולאית. טריגליצרידים אלה מחקים את מבנה הליפידים (שומנים) הפיזיולוגים, וכך דואגים לשמירת מאזן הליפידים בעור בהשוואה. שמנים אלה מפחיתים את בריחת גורמי הלחות הטבעיים מן העור ומחדשים את תפקוד העור כמחסום.
את השמנים עדיף לא להוסיף בתחילת האמבט אלא במהלכו ע"מ שהעור ייספג במים טרם הוספת השמנים.


השימוש בסבונים איננו מומלץ בשל תכונת הסבון לחסום את העור ולהפחית את ספיגת המים לתוכו.  סבונים עלולים כאמור לגרום להחמרת מצבם של הסובלים מאטופיק דרמטיטיס  ולכן יש להשתמש בסבון בעל חומציות ולא בסבון בסיסי או לחילופין להסתפק בשמן האמבט הרפואי כגורם מנקה את עור ולהמנע משימוש בסבון כל שהוא.
יבוש העור לאחר אמבט צריך להיעשות בעזרת מגבת רכה מאוד ולא באגרסיביות אלא בהספגה.
יש להימנע מייבוש באוויר חם או מניגוב נמרץ. לאחר מספר דקות מומלץ למשוח את העור בקרם לחות המאפשר לשמר יותר את המים שחדרו לעור בזמן האמבט ולמנוע את ייבושו.


ביגודעל הבגדים להיות קלים ככל שאפשר וצמודים ובכך להפחית למינימום את השפשוף האפשרי עם העור. סוג הבד העדיף הינו כותנה. עדיף להימנע מצמר. הפתקיות שבבגדים עלולות להוות גורם מגרה ולכן עדיך לגזור אותן ממש עד לבגד ע"מ למנוע את הגרד.


תנאי סביבה
ההזעה בסובלים מאטופיק דרמטיטיס הינה מוגברת ולכן חמום יתר אינו מומלץ. יש להשתמש בבגדים המתאימים לתנאי הסביבה ושאינם יוצרים הזעה מוגברת.


תזונהכאמור, יש להימנע ממזונות ספציפיים הגורמים לאלרגיה ידועה. יש גם להימנע מהגבלות תזונתיות שעלולות להביא לבעיה בריאותית ותזונתית כגון הימנעות ממוצרי חלב במי שלא נמצא כאלרגי לחלב.


לחץהקשר בין לחץ (סטרס) והחמרה במצב אטופיק דרמטיטיס תועד פעמים רבות ולכן אורח חיים המפחית לחץ מומלץ ללוקים במחלה..


מניעה


במקרה של מחלה זו יש לשים דגש על מניעה. הקפדה על מניעה יכולה להפחית את הגרד ואף ולמנוע התקפים.


המידע באדיבות ניאופרם משווקת שמני "בלנאום"

להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites