ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


ליקויי ראייה בקרב תינוקות ופעוטות
ליקויי ראייה ומחלות עיניים מתגלים לרוב רק כאשר הילד/ה מגיע/ה לכיתה א' ומתלונן/ת על קשיי העתקה מהלוח. אולם, מציין האופטומטריסט קלוד סמואל כי הבעיות קיימות, ברוב המקרים, כבר אצל התינוק שאך נולד. לדבריו האבחון והטיפול בגיל צעיר ככל הניתן, משמעותיים להמשך התפתחות הראייה ולקיומם של נזקים עתידיים.
קלוד סמואל, אופטומטריסט בכיר

לדברי סמואל, אופטומטריסט בכיר בבית החולים שיבא בתל השומר וכן בעל קליניקה פרטית בתל אביב: "ככל שמטפלים בבעיית ראיה בגיל צעיר יותר – כך הסיכוי לרפא אותה גבוה יותר. למעשה, הסיכוי לתיקון בעיות ראייה אצל פעוטות עד גיל שנתיים וחצי עומד על כ-90% לעומת 50% באזור גיל חמש. ערך זה יורד עם הגיל כאשר מדברים על ליקויי ראייה חמורים כפזילה, עין עצלה, הבדלי ראייה בין שתי העיניים ועוד".


אילו בעיות/ מחלות עיניים מאופיינות אצל תינוקות ופעוטות?
 
בקרב פגים, תינוקות ופעוטות עלולה להיות התפתחות לא תקינה של גלגל העין כגון צמיחה של כלי דם בקרקעית העין, ליקוי ראייה שונים, עיניים עם גלגל עין קטן מדי ("מיקרוסטלמוס"), עכירות של העדשה באופן חלקי או מלא (קטרקט), התפתחות לא שווה בין שתי עיניים וליקוי ראיה בעין אחת, שיהפוך אותה ל"עין עצלה", התפתחות לא תקינה של האישון, יתר לחץ תוך עיני, טונוס של אחת משרירי גלגל העין שהוא לקוי הגורם לפזילה, שיתוק של אחד מן השרירים שלא מאפשר תזוזה של העין בכל הכיוונים ועוד. כל אלו מחייבים טיפול מיידי ומוקדם.
 

כיצד ניתן לאבחן מחלות עיניים/ בעיות ראיה בקרב פעוטות? אופטומטריסט יכול לגלות את רוב הבעיות בבדיקות פשוטות יחסית, אולם הבעיה קיימת בחוסר המודעות של ההורים, שלא מביאים את ילדיהם לבדיקות שגרתיות.


ישנה דעה רווחת כי פזילה בגיל צעיר עוברת מעצמה. האם זה נכון?
כל פזילה הינה בעיה שדורשת טיפול ולא עוברת לבד. ראשית, היא מגבילה את תפקוד הילד, כי היא פוגעת בראיית העומק, ומעבר לכך היא גורמת לעין להיות עצלה לצמיתות. אם יש חשד לפזילה יש לרוץ לאופטומטריסט או לרופא עיניים.
 

באיזו תדירות רצוי לבצע בדיקות עיניים לפעוטות?
אני ממליץ על בדיקה אצל אופטומטריסט חודשים ספורים אחרי הלידה, בעיקר אם ישנה היסטוריה של ליקוי ראייה מולדים במשפחה כגון עין עצלה, ליקוי ראיה או קטרקט חמור. אם הבדיקות הללו תקינות, יש לחזור לבדיקה מקיפה בגיל 3-4 שנים ולפני כיתה א'. חשוב לזכור כי אחרי גיל 6 כמעט ואין סיכוי לשפר בעיות ראייה מולדות.
 

האם מומלץ להרכיב לפעוטות משקפיים?אם בעקבות בדיקה עולה כי יש צורך בהרכבת משקפיים, אני ממליץ להורים לא לוותר לילד ולהרכיב לו משקפיים. טיפלתי כבר בלקוח בן 3 חודשים שהרכבנו לו משקפיים על מנת לשפר את ראייתו.


האם בטוח וכדאי לטפל באמצעות עדשות מגע?יש מצבים שחייבים להרכיב עדשות מגע כגון ליקוי ראייה מאוד משמעותי או פער מאוד גבוה בין שתי העיניים, עיוות של הקרנית וכו'. במקרה כזה יש לעקוב אחר הנחיות האופטומטריסט המומחה, לשמור על סטריליות בניקוי העדשות ובזמן ההרכבה ולשים לב לתוקפן של העדשות.


באילו קשיים אתה נתקל בטיפול בעיות ראייה בקרב פעוטות?
ברוב המקרים מדובר בחוסר התמדה של ההורים, שלא תמיד מתייחסים למצב במלוא חומרתו ומתרצים זאת בכך ש"הילד לא רצה". טיפולים, לדוגמה, בעדשות קשות, מחייבות מעקב אופטומטרי רצוף בשל השינוי בראייה לאורך הטיפול, סגירת עין טובה במקרים של עין עצלה ועוד. אני רואה בחומרה רבה את זלזול ההורים בטיפול. מדובר בטיפול שישפיע על ראייתו של הילד לאורך כל חייו ואין הנחות בדרך.
 

כיצד ניתן לדעת אם הפעוט שלנו, שבקושי יודע לדבר, סובל מבעית ראיה הדורשת טיפול?

  • הפזילה מחריפה. תינוקות רבים סובלים מפזילה קטנה וזמנית, אך יש לשים לב אם אינה חולפת או מחריפה. מצב כזה דורש התערבות מיידית.
  • מבחן האצבע. החזיקו אצבע ישרה מול פניו של התינוק והעבירו אותה מימין לשמאל. אם התינוק אינו עוקב עם העיניים אחר האצבע, יתכן שיש לו בעיית ראייה.
  • בוהה בחלל. יש לשים לב אם התינוק בוהה בחלל ואינו מגיב לגירויים סביבו.
  • קואורדינציה לא טובה. במקרה  והפעוט לא מצליח לתפוס חפצים מולו- היד מחטיאה את המטרה, יש לבחון אם קיים  ליקוי ראייה.
  • מביט באלכסון. אם הפעוט מתבונן בחפצים כאשר ראשו נטוי על הצד, יש לבדוק אם יש לו בעיית ראיה הנובעת מהבדלים קיצוניים בין שתי העיניים.
  • גנטיקה. במידה וקיימת במשפחה היסטוריה של בעיות ראייה, כדאי להקדים ולקחת את הפעוט לבדיקה אצל מומחה.

 

להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites