ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


יתרונות השינה משותפת עם התינוק/ת
באירופה, ארה"ב וגם בישראל שוב ישנים ביחד. אחרי שנים רבות של הפרדה לילית, תחת שלל סיבות והסברים, חוזרים הורים רבים לעשות את הדבר הטבעי והבסיסי ביותר לכל יונק בטבע. שינה משותפת עם התינוק הוא נושא חם כיום בעולם המערבי. הנוהג הבסיסי הזה, שנוגח במשך שנים בידי פסיכולוגים ואנשי דת, חוזר בגדול ונתמך ע"י חוקרים ,רופאים ויועצות הנקה.
הדס רז

מאז ומעולם ישנו "גורי האדם ”ליד מטפל אחד לפחות, בד"כ האם, מהסיבה הפשוטה ביותר- הישרדות. שלא כמו יונקים אחרים, נזקקים תינוקות אנושיים לתשומת לב רצופה כיוון שאינם מסוגלים לדאוג לעצמם וזקוקים להגנה תמידית, הזנה, חימום וטיפול.
היה זה אך טבעי, שתינוקות שנישאו על גוף האם במשך היום ימשיכו את הקרבה אליה גם בלילה. קרבה זו פעלה כמערכת מיטיבה לשני הצדדים- סמיכות האם גרמה לתינוק לינוק לעיתים תכופות יותר, להתחזק ולקבל את הנוגדנים הדרושים לו ובמקביל פעלה גם על האם כיוון שההנקה המוגברת עצרה הורמונאלית את הביוץ ומנעה הריון חדש לפני שגוף האם שיקם את מאגרי הברזל והשומן הדרושים לו.


מאז זרם הרבה חלב בנהרות. העידן המודרני, על שלל גישותיו הפסיכולוגיות,הדתיות, התרבותיות והצרכניות דאג להפריד בין אמהות לתינוקותיהם שאך נולדו משלל סיבות. "המעניין הוא, שדווקא הנוהג של הורים הישנים עם תינוקם נחשב מוזר, לא בריא ומסוכן בחברה המערבית" אומר ד"ר ג'יימס מק'קנה חוקר מאנגליה שחקר את נושא השינה של תינוקות במשך 30 שנה. "ההורים המערביים חונכו ששינה משותפת מסוכנת לתינוקם וכן שהיא עלולה לגרום לו  להיות תלותי ולא עצמאי"

 


פסיכולוגיה ומוות בעריסה*התרבות המערבית אכן מקדשת ערכים של עצמאות וחוסר תלות בהורים מגיל צעיר מאד. פסיכולוגים ויועצים נוטים לעיתים לעודד נתק לילי בין תינוקות להוריהם בלילה וכן תזמון האכלות, לימוד הרגעה עצמית וגישה כי תינוקות שישנים כל הלילה הם "תינוקות טובים".
למעשה, על פי מחקרים רבים, ההתעוררות הליליות התכופות של התינוק בפרקי הזמן הטבעיים לו הן מנגנון חיוני המונע ממנו להיכנס לשינה עמוקה מדי שממנה יתקשה להתעורר והיא אחת החשודות בגרימת מוות בעריסה.
בנוסף תורמת קרבת האם לביטחון התינוק כיוון שהיא מסוגלת להגיב במהירות לצרכים ומצוקות של תינוקה.
ביפן לדוגמא, בה השינה המשותפת היא הנורמה, שיעור מקרי המוות בעריסה הוא מהנמוכים בעולם.

 


גם אמא רוצה לישון
עד כמה שזה ישמע מוזר, אמהות בשינה משותפת ישנות טוב יותר.
האם זקוקה לנוכחות תינוקה לא פחות משהוא זקוק לה.
כל אם חדשה מכירה את הפעולה הבסיסית כל כך של "לבדוק אם הוא נושם","לבדוק אם הוא מכוסה" וסתם "לבדוק אם הכל בסדר"- חרדות ופחדים המעמיקים ככל שהתינוק רחוק יותר. אם הישנה ליד תינוקה אינה צריכה לקום בלילה לצורך הנקה, טיפול והשגחה. התינוק נמצא לידה והיא יכולה להגיב במהירות וביעילות לצרכיו. בספרו "הורים גם בלילה" מכנה רופא הילדים ד"ר וויליאם סירס את תוצאת הקרבה הזו- ההרמוניה בין הורה וילד. "כשמחזורי השינה של האם והתינוק מצויים בהרמוניה, ההנקה הלילית פחות מעייפת.

לאימהות קל בדרך כלל להתגלגל על הצד ולהיניק מאשר לצאת מהמיטה, לגשת לחדר אחר, להדליק את האור, ליטול לידיים את התינוק הבוכה, למצוא כסא פנוי ולבסוף להיניק אותו. בינתיים האם והתינוק ערים לגמרי.
ההנקה בשינה משותפת ממלאת את צרכי שני הצדדים מבלי שאחד מהם יגיע למצב של ערות מלאה".
לפסיכולוגים, יועצים והורים, החוששים משינה משותפת פן תגרום לתינוק ליהנות ממנה עד כדי כך שלא יירצה לעזוב את מיטת הוריו משיב ד"ר  סירס: "כן כמובן, התינוק ייהנה מזה. האם קיים סעיף כלשהו בחוזה בין תינוק להוריו שאומר שאסור לתינוק ליהנות מהמקום שבו הוא ישן?...."


ד"ר סירס מספר כי על פי ניסיונו, ילדים שזכו לישון עם הוריהם בינקותם, נעשים בטוחים ועצמאיים יותר בהמשך, דר מק'קנה מחזק את הטענה "מהמחקרים שנעשו בנושא עולה שתינוקות שישנו באווירה בטוחה ואוהבת  נעשו מבוגרים מאוזנים יותר מאשר הילדים  שישנו בלי מגע או  תמיכה של ההורים.

 

איך עושים את זה?באירופה, ארה"ב וגם בישראל שוב ישנים ביחד. הדרך המקובלת בעולם המערבי היא הוספת עריסה צמודה מיוחדת למיטת ההורים. בכנס השנתי של לה לצ'ה, המליץ פרופסור ארתור אידלמן, מנהל מחלקת הילדים בבי"ח שערי צדק על שינה משותפת עם תינוקות בשיטה זו (Co sleeper).  "היתרון של מיטה כזאת" מספרת הדס רז היצרנית של ה Co sleeper  הישראלי -"מיטונת" "הוא בכך שנהנים מכל העולמות. אמהות רבות רוצות לישון עם תינוקן אך פוחדות מחשש שיתגלגלו עליו, בצורה כזאת הן יכולות להיות רגועות. גם התינוק מרוויח כיוון שמיטת ההורים לא תמיד מתאימה לצרכים של תינוק קטן- כריות, שמיכות, מזרון רך מדי וכד' וכאן הוא בעצם מקבל את התנאים הפיזיים האופטימליים בשבילו ואת הדבר שלו הוא הכי זקוק בעצם- אמא.

בטיחותכשישנים עם תינוק יש להקפיד על שמירה של כללי זהירות ולהבטיח כי התינוק מוגן וישן בצורה הנכונה בשבילו- יש להימנע משימוש בשמיכות כבדות ועבות ובכריות גדולות, חשוב להימנע משינה באותה מיטה אם ההורים מעשנים, צורכים אלכוהול או תרופות, אין לחלוק מיטה אם יש אחים גדולים או חיות מחמד בשטח המסוגלים לפגוע בתינוק.

 

היתרונות של שינה משותפת עם תינוק הם כמעט אינסופיים ומעבר להכל...האם אתם יכולים לחשוב על דבר מענג יותר מלפקוח עיניים בבוקר ולגלות פה חסר שיניים מחייך ממש לידכם?

 

הכותבת הנה מנכ"לית ומפתחת "מיטונת" צילום יח"צ באדיבות "מיטונת"

 


להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites