ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


זחילת תינוקות
זחילת תינוקות היא אחת מאבני הדרך המוטוריות שחשוב שכל תינוק יעבור. מכיוון שכך, היא מהווה עבור ההורים רבים מקור להמון שאלות ותהיות – מתי אמורים להתחיל לזחול? האם הילד שלי זוחל נכון? במידה ודילג על שלב הזחילה, איך זה ישפיע עליו בעתיד, אם בכלל? בכתבה הזו ננסה לעשות קצת סדר בבלאגן.
סמדר דבן, "הצעד הנכון"  - בשיטת צעד ראשון, מדריכה ומלווה התפתחות מוטורית של תינוקות

הזחילה עבור התינוק היא שינוי מהותי ביותר, מכיוון שכעת, הוא יכול לנוע במרחב ואינו זקוק להורה כמגשר בינו לבין הסביבה -  כעת הוא יכול להגיע לכדור, לתפוס בזנבו של הכלב וכו'..


מתי זוחלים?
אנו מצפים לראות זחילה כלשהיא (גחון או שש) עד גיל 9 חודשים, בהסתמך על העובדה כי התינוק סיגל לעצמו את המיומנויות המוטוריות הבאות: שכיבה על הבטן, הגב והצדדים, זקיפת הראש בשכיבה על הבטן, התהפכות מבטן לגב ולהיפך, שליחת יד לחפץ, והעברות משקל.
במידה ויש קושי באחת מהמיומנויות הללו, סביר להניח שנראה עיכוב התפתחותי בנושא הזחילה או זחילה לא נכונה.


סוגי זחילה:


זחילת גחון – מרבית מהתינוקות מדלגים על זחילת גחון וישר עוברים לזחילה על שש, מכיוון שזחילת גחון דורשת מיומנויות מוטוריות מורכבות יותר, כמו כפיפה בצידי הגוף והפעלת מרכז הגוף, להבדיל מזחילה על שש, שבה על התינוק להזדקף על ידיו ועל רגליו ולהשתמש בכח כדי להתקדם.


זחילה על שש – בזחילה על שש, יש לנו 6 נקודות אחיזה עם הקרקע (זוג כפות ידיים, זוג כפות רגליים וזוג ברכיים). בזחילה על שש יש להפעיל הרבה כח ומערכת שיווי המשקל אמורה להיות מגורה דיה, מכיוון שהתינוק מתנתק מהרצפה וכעת נאחז בה רק ב – 6 מוקדים.


זחילת דב (על ארבע) – בזחילה על ארבע ישנן 4 נקודות אחיזה עם הקרקע (זוג כפות ידיים וזוג כפות רגליים). נוכל לראות זחילת דב, בעיקר כאשר התינוק זוחל במשטחים מוטים כמו טיפוס על מגלשה.


מהי זחילה נכונה?

זחילה – "התקדמות בפישוט ידיים ורגלים תוך שכיבה על הבטן" (מילון אברהם אבן שושן).
הרבה אמהות שואלות אותי: "התינוק שלי זוחל לאחור" האם זה בסדר? אז בואו נבהיר – אין זחילה אחורנית, התינוק פשוט דוחף עצמו לאחור והסיבות לכך מגוונות.
אני מדמה את התינוק הזוחל ל ס.י.ר.ה.

ס – סימטריה – מאוד חשוב לראות שבזחילה, צד ימין ושמאל של הגוף פועלים באופן שווה ונושאים את משקל הגוף במידה שווה. ואם כבר מדברים על סימטריה, הרשו לי לשתף אתכם, בני הבכור (כיום בן 13) זחל זחילת גחון באופן לא סימטרי, דחף רק ביד ימין. לי זה נראה מאוד מוזר והתייעצתי עם רופא המשפחה שהרגיע אותי ואמר "העיקר שהוא זוחל ומגיע ממקום למקום זה לא משנה באיזו צורה עושה זאת".

י – יד ורגל נגדית – התקדמות תוך כדי ניתוק מהקרקע של יד ורגל נגדית.

ר – רוטציה –  יכולת הפניית המבט והמותן הצידה/לאחור תוך כדי זחילת/עמידת שש.

ה – השענות – בזחילת שש נרצה לראות 6 נקודות אחיזה ובזחילת דב 4 נקודות אחיזה בקרקע.


אנו נתקלים ברפרטואר רחב של דימויי זחילה מעולם החי – "זחילת תולעת" "זחילת צפרדע" וכו'.. אפשר כבר לנחש איך זה נראה וזה בוודאות לא תואם את תיאוריית ה – ס.י.ר.ה.


יש להבין היכן הקושי, שהוביל לפיצוי התנועתי ולטפל בו בהתאם, אך בוודאות לא להזניח.

שתהיה לכם זחילה מהנה.


לימים, בני גדל וחגגנו לו בר-מצווה באולם אירועים  וכשנשא את הדרשה לפני 200 איש, כמקובל, להפתעתי הרבה עמד כמו מגדל פיזה (באלכסון) אני ובעלי ניסינו להעיר לו, שהוא עומד עקום, אך הוא לא הבין מה אנו רוצים. יותר ויותר הופיעו סימנים של א-סימטריה, הופננו לאורטופד בעקבות חשד לעקמת.

חשוב לדעת!
 א-סימטריה בגוף משפיעה על מבנה השלד ויכולה להשפיע על התפקוד בעתיד.
המאמר בחסות טרה סי – גני אירועים

 

להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites