ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


חיסונים – דרך הביניים, לתת אבל בהגבלה
הדיון בנושא החיסונים נמצא בראשיתו ועוד נכונו לנו שנים של דיונים, האם כל החיסונים הניתנים/מומלצים נחוצים? האם באמת במתן החיסון עולה התועלת על הנזק? האם המסרבים לחסן מפקירים את ילדיהם? או שמא דווקא אלו שמחסנים הם אלו שמפקירים? תתפלאו יש שביל ביניים.
טל קבסה מרכז mamay
חיסון הינו פעולה טראומתית לגוף. מצד אחד,יש לו צדדים טובים, מדובר בהיווצרות נוגדנים כנגד מחלות, מאידך, הטראומה הזאת עלולה לפגוע במערכת העצבים או במערכת החיסון, מערכות אשר עדיין אינן בשלות בשנה הראשונה לחיים. הביטוי לפגיעה כזו יכול להתבטא במצב חיסוני ירוד והמון תחלואה או בפגיעה נוירולוגית (נדיר, אך קיים). 

 

 

"כיוון שלא ניתן לזהות מראש מי יותר רגיש לחיסונים ועלול להיפגע, אנו מחפשים דרך לתת את החיסונים בצורה עדינה וללא לקיחת סיכונים" מסבירה ד"ר נועה פרנקל יועצת חיסונים, רופאת ילדים מומחית ובוגרת ביה"ס להומיאופתיה.

 

 

בדיקת תוכנית החיסונים המומלצת ע"י משרד הבריאות מעלה חוסר יכולת ואובייקטיביות של המערכת לתת מענה מקיף, פרטני ואישי. הגישה המתקדמת לנושא החיסונים פונה להורים המבקשים לפעול מתוך ידע, ביטחון והחופש לבחור ומבינים ששום דבר אינו מובן מאליו.

 

 

במהלך השנה הראשונה מוחדרות לגופו של התינוק למעלה מ- 25 מחלות (9 מחלות שונות שמוחדרות שוב ושוב). בשנה זו מערכת העיכול, ומערכת העצבים נמצאים עדיין בתהליך הבשלה ואינם מסוגלים להתמודד עם עומס הנגיפים. כמו כן, נוצר עומס עצום על מערכת החיסון שגם היא נמצאת בשלבי התהוות. במקום שכל יכולותיו של גוף התינוק תופנה להבשלה והתפתחות הוא נאלץ להסב את מאמציו להתמודדויות אחרות. חשוב מאד להבין שהסיבה לחלק מהחיסונים לתינוקות היא על מנת לשמור על אוכלוסיית המבוגרים (חיסון עדר) וכי חלק מהמחלות כנגדם הילדים מתחסנים, אינן מחלות שהם באים איתן במגע בשלבים כה מוקדמים בחייהם.

למשל חיסון לאדמת, חיסון שמסוכן לנשים בהריון בלבד, הסיבה היחידה שמחסנים תינוקות בגיל שנה היא על מנת להגן על אימהות בהריון ואין לו שום משמעות או נחיצות עבור התינוק המתחסן.

מה שניתן לדחות-דוחים ומה שניתן לפצל מפצלים.

 

לדוגמא: החיסון שניתן מיד אחרי הלידה- כנגד דלקת כבד B, מיועד להגן על ילודים, שאמהותיהם נשאיות של הווירוס. אחוז האמהות הנשאיות קטן מ1% ,כך שלמעלה מ99% מהתינוקות מקבלים חיסון מיותר אחרי הלידה. ניתן, אחרי שמוודאים בבדיקת דם אם האם נשאית או לא, להחליט לגבי חיסון זה (מורכב משלוש מנות). לתינוק לאם לא נשאית, ניתן לדחות את החיסון.

יש להבין שהחיסון המחומש, מחדיר בבת אחת חמש מחלות לגוף, בדרך לא טבעית ובעיתוי שלא בהכרח מתאים. אפשר לתת את  מרכיבי המחומש בנפרד ובכך להקל על העומס שנוצר על הגוף.

 

ההבנה הכללית היא שיש לבחון כל מקרה לגופו לפני שמחליטים על תוכנית חיסונית כלשהי. ההמלצה הכללית הינה לנסות לדחות את מתן החיסונים לאחר השנה הראשונה וגם אז לבנות תוכנית הדרגתית הנפרשת על פני תקופה ארוכה יותר המאפשרת לגוף להתמודד עם כל חיסון בנפרד.

עקב הדחייה ניתן גם לחסן בפחות מנות. 

 

ההחלטה האם לחסן או לא הינה החלטה מאד קשה מבחינת רגשית עבור רוב ההורים ולכן מומלץ לפנות לייעוץ המעניק ידע בצורה אמינה.

חשוב מאד להבין מה הסכנות, מהם החומרים המוכנסים לגוף התינוק ומה ההשלכות לעתיד. עבור חברות התרופות חיסונים הינם אופציה כלכלית משמעותית ביותר ולכן הרבה פעמים נוצר ספין תקשורתי סביב חיסון שלא בהכרח נבחן לעומק- ראו את דוגמת החיסון נגד סרטן צוואר הרחם.

 

לסיכום, אל תמהרו לרכוש את סל החיסונים במטרה להגן על ילדיכם, אל תמהרו גם להתנגד לעצותיה החמות של הסבתא שפורשת אינסוף תרופות מסורתיות טבעיות, כאלו שרקחו לנו בילדותינו, תשאלו שאלות ! תבדקו !

 

כמוטו אני מאמינה שבריאות והתפתחות תקינה של תינוק קשורה באופן ישיר למכלול גורמים גנטיים, סביבתיים וחינוכיים המשפיעים על תפקודו ועל מאפיינים רבים הבונים את אישיותו. אני ממליצה לבדוק ולשמוע, להבין ולפעול למניעה (לא רק בשלב בו עולה בעיה) תוך לקיחת אחריות באופן פעיל למען עתיד טוב ובריא יותר כי יש לכם את החופש לדעת ולבחור.

 

 

הכותבת היא מנכ"לית ומייסדת מרכז mamay –מרכז פרטי לרפואת ילדים משולבת.

 

 

 


 

להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites