ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


על נטיות טיפוסיות בילדים והדרך להתמודד עימן
כל ילד הוא עולם בפני עצמו, עם התנהגות, אופי ורצון משלו. אם נאבחן נכון את הטיפוס ונטפל בדרך הנכונה, יהיה להורים ולילדים קל ופשוט יותר.
יצחק טבעוני, BSc.TE

אפיון הילד הנו כלי המאפשר להורה לגשת טוב יותר לחינוך ילדו, לאפשר לו תזונה, פעילות ולמידה אופטימאלית.


הטיפוסים:


נטיית טיפוס הילד המופנם (MAN-CU)


לרוב ילדים מופנמים, רגישים פיזית ורגשית, הם מנסים לרצות את הוריהם ואת חבריהם. רגישים מאוד לשינויים כמו: מעבר מגן לגן אחר או לבית ספר, מקום מגורים, החלפת מורים, אקלים וכד'. מבחינה פיזית ילדים אלו רגישים בעונות מעבר לדלקות אוזניים, נזלות בבעיות עיכול וגירויים בעור.


לפני כל שינוי, יש לדאוג כי הילד יעבור הכנה מבעוד מועד חשוב לשבת ולשוחח איתו, להסביר לו את מהות השינוי ולמה הוא חשוב.
ילדים אלו זקוקים לתשומת לב רבה ולהרבה אהבה, חיבוקים ומגע.  יד מלטפת, מרגיעה אותם ומעניקה להם בטחון (למרות שתצפו כי לעולם זה לא יספק אותם הם תמיד רוצים עוד). רצוי לכוון אותם לחוגי אומנות ולגידול חית מחמד שתהיה באחריותם הבלעדית. שני אלמנטים אלו יתרמו לביטחון העצמי שלהם ויעודדו אותם להיפתח ולהיות מסוגלים להביע רגשות.


מכיוון שילדים אלו אינם מספרים הרבה על שעובר עליהם, נסו אתם ההורים לתת להם דוגמה אישית של חשיפה (מה עבר עליכם בעבודה צדדים טובים וצדדים שליליים, ולציין שכיף להם לשתף אותם ולקבל את חוות דעתם או את עצותיהם כיצד לפעול)
אופייני מאוד לילדים אלו ההפרעה בקשב ובריכוז.


רצוי לחשוף אותם לפעילויות המגייסות את נושא הריכוז כמו מדיטציה.
לקראת עונות המעבר רצוי לתמוך בעזרת תזונה המתאימה להם: קטניות מונבטות, בטטה מתוקה, דגנים מלאים, רצוי להוסיף בצל ירוק וזעתר,  ולהימנע מחלב, בננות, להמעיט באכילת לחם, צבעי מאכל, מזונות משומרים ומוצרי סויה.
 

 נטיית טיפוס הילד המוחצן, שמדבר הרבה, עצבני (MAN-CO)


ילדים עם נטיית אופי הנקראת man-co הינם ילדים מוחצנים, מדברים מהר, ורגזנים.
הם נוטים לחרדות, דאגה, פחדים ולבעיות התנהגות. על ההורים להבין כי לילדים אלו אין סבלנות רבה ולכן עליהם  להיות סבלנים כלפיהם. לא מומלץ לדרוש מהם משהו שיגרום להם לאיבוד עניין, עדיף  לחפש ולמצוא דרכים יצירתיות, לאתגר, ולעניין אותם.
הם יסתדרו היטב עם ספורט ומשחקי תנועה כמו: ג'ודו, כדורגל, כדורסל ועוד.  רצוי שחלק מהפעילות הפיזית יהיה יחד עם אחד ההורים.
ילדים אלו אינם אוהבים שנוגעים בהם, אולם על ההורים לדעת שאסור להם לוותר על המגע, אלא שזה ייעשה בעדינות ובמינון המתאים לילדים.
תזונה: יש להקפיד על, אגוזים ושקדים לא קלויים, ירקות ופירות, קווקר ולהמעיט באוכל מטוגן וחריף.


נטיית טיפוס של הילד האובססיבי לאוכל (ZNC)


ילדים עם נטיית אופי הנקראת ZNC, הינם ילדים עם כמיהה עזה לאוכל ובעיקר לפחמימות וסוכרים. הם עייפים לאחר הארוחה והשאלה הכי נפוצה אצלם בזמן ארוחה היא: מה יש לאכול בארוחה הבאה. לילדים אלו מחשבות יתר והם לעיתים עקשנים.
חשוב שנדע ונבין את צרכיהם לאוכל ויש ללמד אותם לאכול בפרקי זמן קבועים רצוי כל שעתיים. להחליף קמח לבן ואורז לבן במוצרים מלאים, להחליף סוכר בפירות וירקות.
חשוב להעסיק את הילדים כדי שלא ישתעממו כי אז הם פונים לאוכל.
 
 
נטיית טיפוס לחולשה כללית (COA)


 ילדים עם נטית טיפוס זו הינם ילדים בעלי מערכת חיסון ירודה. הם מפתחים מחלות רבות כמו זיהומים ודלקות (אוזניים, גרון, סינוסים, ריאות, עיניים, שתן וכד'). יש להם נטייה לאנמיה, חיוורון, סיוטים בשינה, עייפות ולעיתים אנו רואים ריחוף וחוסר אכפתיות לסביבה.
יש להקפיד על תזונה נכונה הכוללת מגוון ירקות עליים, בצל, שום, תפוחים וקטניות הספקים רכיבים חיוניים החשובים לבניית מערכת ההגנה. חשוב להפעילם בהתאם ליכולת האישית באמצעות תרגילי התעמלות, ופעילות אירובית כריצה, שחיה וכד'.
 

נטיית טיפוס לחשיבה לוגית איטית והתפתחות איטית (CU-Z)


נטייה להרטבת לילה עד גיל מאוחר, חוסר יכולת להתאפק בהטלת שתן ביום, בעיות בהתפתחות (איטית או מקדימה), איטיות בחשיבה לוגית.
עם ילדים אלו רצוי לשחק משחקי חשיבה כמונופול, סודוקו ועוד על מנת לפתח את החשיבה הלוגית.
תזונה: להקפיד על, ירקות, אגוזים, קטניות ודגנים וטחינה.

 


לאתרלהוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites