ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


לא רק דמי לידה: יולדות לא מודעות לכך שמגיע להן מהמוסד לביטוח לאומי סכומים נוספים
חה"כ ציפי חוטובלי: "על המוסד לביטוח לאומי לפעול בדרכים נוספות להעלאת המודעות של הנשים היולדות לזכויותיהן". נשים לא מודעות לכך שמגיעה להן תשלום נוסף מביטוח לאומי על תשלומים נוספים שמקבלות לאחר הלידה כמו דמי הבראה, ביגוד ועוד.
מערכת או-מאמא

הוועדה לקידום מעמד האשה בראשות ח"כ ציפי חוטובלי (ליכוד) קיימה ישיבה בנושא זכויות דמי לידה – העברת מידע ליולדת בדבר זכויותיה הכספיות ע"י המוסד לביטוח לאומי. הישיבה התקיימה בעקבות פרסום במהלכו נודע כי נשים לא מודעות לכך שמגיעה להן תשלום נוסף מביטוח לאומי על תשלומים נוספים שמקבלות לאחר הלידה כמו דמי הבראה, ביגוד ועוד.

 


הבעיות שעלו במהלך הדיון הינן כי התשלום לדמי הלידה מחושב לפי השכר במהלך שלושת החודשים האחרונים שלפני הלידה; כדי לקבל תשלום על סכומים נוספים שהאשה מקבלת לאחר הלידה כמו דמי הבראה על האשה להגיש בקשה למוסד לביטוח לאומי במהלך 12 החודשים לאחר קבלת התשלום והיידוע על זכות זו אינו מספק. עוד עלה כי האשה תקבל התשלום הנוסף רק אם הסכום עולה על רבע מהשכר הרגיל שלה. בנוסף, עלתה בעיה של אשה ההופכת משכירה לעצמאית ובשל כך נפגעים תשלומי דמי הלידה שלה.

 
מהמוסד לביטוח לאומי נמסר כי המוסד מיידע את היולדת בדבר זכויותיה הנוספות במכתב אשר נשלח אליה ובו נמסרים לה דמי הלידה להם היא זכאית וכי חישוב דמי הלידה לפי השכר בשלושת החודשים האחרונים לפי הלידה קבוע בחוק. עוד מסרו נציגי המוסד לביטוח לאומי כי לגבי התשלום הנוסף הם הציעו תיקון תקנה שבו ייקבע שהתשלום הנוסף לא יהיה גבוה מרבע השכר הרגיל של האשה אלא מגובה שכר המינימום וכך נשים נוספות יזכו לתשלום זה.

 
ח"כ ציפי חוטובלי, יו"ר הוועדה: "המטרה שלנו היא לדאוג לכך שכל הנשים בישראל יקבלו את כל הזכויות המגיעות להן. לא יתכן שאשה אשר שילמה כל השנים דמי ביטוח לאומי תפגע בקבלת דמי הלידה והתשלומים הנוספים רק בשל חוסר מודעות לעניין, יולדת לא צריכה לרדוף אחר כספים המגיעים לה על-פי חוק.  על המוסד לביטוח לאומי לפעול בדרכים נוספות להעלאת המודעות של הנשים היולדות לזכויותיהן".


ח"כ שלמה מולה (קדימה): "על המוסד לביטוח לאומי להתנהג כמו כל ביטוח אחר ולדאוג לעובד ששילם דמי הביטוח במהלך כל השנים. על הביטוח הלאומי לתת מידע כתבו, בשפות שונות, בעת הלידה ולאחר מכן כדי שהזכויות יהיו ידועות לכלל ציבור הנשים".

 

מתוך אתר הכנסת

 

להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites