ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


סקס אחרי לידה - לאן הלך החשק?

כשהחגיגה נגמרת והאורחים עוזבים את הבית - אתם מתחילים להיכנס לשגרה שבה הרך הנולד הוא מרכז הבית. אבל אל תשכחו את עצמכם ואת הזוגיות שלכם. על העיכובים הרפואיים, הפסיכולוגיים והחברתיים לחזרה לקיום יחסי מין ועל הדרכים להתמודד איתם

נירה דישי

חודש אחרי הלידה, השעה שעת לילה מאוחרת, ושוב את מוצאת עצמך מסתובבת בזמן שכולם ישנים. תינוק בזרועותייך, שיערך פרוע, לגופך חולצת טריקו הגדולה בשתי מידות ממידותייך, אך גם החולצה הגדולה לא מצליחה להסתיר את הכרס הבולטת מקדימה. את כמעט נכנסת לדיכאון, אבל אז הפעוט משמיע קול גרגור חרישי וכל רגשותייך האימהיים גואים בך. את מביטה בו באהבה ושוכחת מהכל: מהגוף שכבר לא נראה כמו קודם, מהבגדים בארון שלא עולים עלייך, מהבעל שאת מתקשה לאחרונה לנהל איתו שיחה, שלא לדבר על מגע מיני. אז נכון שכל הבעיות המטרידות נשכחות כלא היו למשמע גרגורו המתוק של תינוקך החדש, אבל לא שכחת מישהו? מה עם בן הזוג? מה עם עצמך? איפה האינטימיות שלכם נעלמה, ומה עם החשק המיני? לא קיים, תודה ששאלתם.


לאן נעלם הליבידו?


הסיבות לכך שהחשק המיני מתעכב הן רבות: הטראומה שחוותה האישה בלידה, התפרים שגם אם נתפרו כראוי, עובר לפחות חודש עד שהמקום מחלים; ההורמונים אחרי הלידה יורדים פלאים, ומגיעים לרמת הורמונים כמו אצל אישה בגיל המעבר, בעיקר אצל מיניקות; קיים יובש בנרתיק ורירית הנרתיק מאוד דקה, מה שגורם לאישה לכאבים ולצריבה; עייפות וחוסר דם מצטרפים לרשימה. נשים מאבדות בלידה דם רב ואם הן לא לקחו כדורי ברזל הרי שהן עייפות ותשושות – וכשעייפים נעלם החשק המיני. גורם נוסף, לא שכיח, הוא הדיכאון שאחרי לידה – אמנם אין נשים רבות שסובלות ממנו, אך גם הוא גורם ברשימה; וכמובן – בואו נודה בזה - התינוק שמונע שינה סדירה בלילה.

"אם התינוק בוכה אז לא ישנים", מסביר ד"ר משה מוק, מומחה לסקסולוגיה ומנהל היחידה לטיפול מיני בבית חולים "מאיר", "ואם הוא לא בוכה – מתעוררים כדי לבדוק אם הוא בסדר, וכאן גם נכנס תפקיד הבעל. יש בעלים עם 'תסמונת השמיעה הסלקטיבית' שלא שומעים משמונה בערב עד שמונה בבוקר למחרת, ובתגובה האישה אומרת שכשהוא ירצה מין, היא גם לא תשמע אותו. סיטואציה זו מוסיפה ליחסים מאבקי כוח וקנאה כי האישה כל הזמן עם התינוק, וזה יוצר קנאה אצל הבעל. על בני הזוג להתרגל למצב שיש שלישיה וללמוד להעניק חום ואהבה לכולם. האישה צריכה לשים לב ולא לתת לבעל להרגיש בתחרות, כי אז הזוגיות נפגעת".


גם העובדה שהאישה בבית, ולפעמים משועממת וכל מה שהיא רואה הם ארבע קירות וחיתולים, עם קקי או בלי, גורמת לה להרגיש פחות מינית. "הפתרון הוא לצאת לבילוי ומהר!", מבהיר ד"ר מוק. "סרט, הצגה, מסעדה, חברים או לתת לאישה לצאת לבד. כשהאישה תקועה בבית - ברור שאין לה חשק. גם המנהג של הורים לישון עם התינוק במיטה או באותו חדר לא מטפח את החשק והסיכויים לקיום יחסים. צריך לתת לתינוק לישון בחדר שלו, ולבקש מרופא הנשים אמצעי מניעה כדי שהפחד להיכנס שוב להריון לא יגביל את צעדיכם".

"אחרי הלידה", מסכם ד"ר מוק, "הזוגיות עומדת במבחן", אז למה לכם להיכשל ולעשות מועד ב'?

ההיבט הרפואי

פרופ' ברי קפלן, מומחה למחלות נשים ולידה וסגן מנהל המרכז לרפואת נשים במרכז הרפואי "רבין" בפתח תקווה, מסביר שמבחינה רפואית הכי טוב לחכות שבועיים-שלושה לאחר הלידה. "תקופה של חודש עד שישה שבועות אחרי הלידה נחשבת מסוכנת בכניסה להריון, למי שלא רוצה בזה. אמצעי מניעה ניתן להתחיל רק שישה שבועות אחרי הלידה, טבעת אי אפשר לשים עדיין, גלולות גם לא וההנקה מונעת הריון רק ב-90% מהמקרים. כמו כן יש צורך לחכות שהתפרים יתאחו ויש לתת לאישה זמן להתאושש. בנוסף, חודש אחרי הלידה כבר אין סיכון רפואי לקיים יחסים, אבל לפני כן, הרחם פתוח עם כלי דם פתוחים ויש סיכון לזיהומים".


על ההמלצה הרפואית, מוסיף ד"ר משה מוק, מומחה לסקסולוגיה ומנהל היחידה לטיפול מיני בבית חולים "מאיר", ומודה שסקס אחרי לידה זה סיפור לא פשוט. "ולכן חשוב מאוד לקיים יחסים בזמן הריון אחרת הבעל ישתגע, כי אחרי לידה לוקח הרבה זמן עד שחוזרים לתפקוד מיני תקין. מבחינה סטטיסטית, 60% מהזוגות חוזרים לתפקוד מיני מלא אחרי שלושה חודשים, 80% מהזוגות שבים לתפקד מינית אחרי חצי שנה ויותר מ-90% מהזוגות חוזרים לקיים יחסים רק אחרי שנה. נכון שכתוב שמותר לחזור ולקיים יחסי מין אחרי שישה שבועות, אבל זה מאוד אינדיבידואלי. חייבים להתקיים שני תנאים כדי שאישה תהיה מסוגלת לחזור ולקיים יחסי מין: הדימום צריך להיפסק, והחשק המיני צריך לחזור אליה, והאמת היא שלוקח הרבה זמן עד שהחשק המיני חוזר".

להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites